11 stycznia br. Europejska spółka Airbus Defence and Space poinformowała, że jej spółka zależna, Airbus Crisa, podpisała z amerykańską korporacją Northrop Grumman kontrakt na rozwój systemu zarządzania i dystrybucji energii (Power Management and Distribution, PMAD) dla modułu mieszkalno-logistycznego HALO (Habitation and Logistics Outpost) przyszłej stacji okołoksiężycowej Gateway (Airbus w programie budowy stacji okołoksiężycowej).
Airbus Crisa podpisała z Northrop Grumman kontrakt na rozwój systemu zarządzania i dystrybucji energii dla modułu mieszkalno-logistycznego HALO przyszłej stacji okołoksiężycowej Gateway / Grafika: Northrop Grumman/Airbus Defence and Space
Airbus Crisa to hiszpańska spółka założona w 1985 roku w celu projektowania i produkcji sprzętu elektronicznego i oprogramowania do zastosowań kosmicznych oraz projektów stacji naziemnych. Jest zintegrowana z Airbus Defence and Space.
Stacja okołoksiężycowa Gateway, której uruchomienie planowane jest na 2024 r., początkowo będzie miała dwa moduły, a w kolejnych latach zostanie rozbudowywana do pięciu modułów. Ma ona pełnić funkcję laboratorium kosmicznego, a także pośredniego stanowiska logistycznego dla nowych wypraw na powierzchnię Księżyca i Marsa. Dwa początkowe moduły to PPE (Power and Propulsion Element) i wspomniana HALO. PPE (czyli element zasilania i napędu) ma panele słoneczne, które zasilają stację i silniki odrzutowe, które pozwalają jej utrzymać stabilną orbitę wokół Księżyca. HALO to moduł mieszkalny i logistyczny, w którym astronauci będą przebywać przez około 40 początkowych dni misji.
Fernando G. Carpintero, dyrektor Airbus Crisa, powiedział:
Zawarty kontrakt o wartości ponad 50 milionów dolarów odzwierciedla naszą zdolność do dostarczania specjalistycznego sprzętu kosmicznego wiodącym producentom i jest naszym pierwszym wkładem w okołoksiężycową stację orbitalną, będącą częścią programu NASA Artemis mającego doprowadzić do powrotu człowieka na Księżyc. Dla Airbus Crisa zamówienie PMAD jest doniosłym wydarzeniem. Zbudujemy układ, który stanie się standardowym modułowym systemem zarządzania energią dla wszystkich przyszłych stacji kosmicznych i pojazdów załogowych. Dostarczyliśmy przełomowe rozwiązanie, z koncepcją architektury niespotykaną dotąd w branży. W ten sposób kładziemy podwaliny pod nowy międzynarodowy standard, plasując naszą firmę w czołówce branży.
PMAD ma cztery jednostki zasilające i będzie zarządzać energią elektryczną uzyskiwaną z paneli słonecznych elementu zasilania i napędu (PPE). W razie potrzeby rozprowadzi prąd do urządzeń pokładowych i reszty stacji, zawsze zapewniając bezpieczeństwo załodze przebywającej na pokładzie. PMAD będzie zasilał system podtrzymywania życia, oświetlenie wewnętrzne, systemy komunikacji i urządzenia służące do eksperymentów naukowych. Zadba o to, by układ akumulatorów w HALO pozostał na optymalnym poziomie naładowania i był gotów do użycia, gdy panele nie otrzymają wystarczającej ilości światła słonecznego. PMAD będzie musiał również zasilać energią wszystkie pojazdy dokujące do stacji Gateway.
Dzięki doświadczeniu zdobytemu w trudnych misjach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (European Space Agency), Airbus Crisa jest kluczowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w układach cyfrowego sterowania konwersją mocy oraz zarządzania i dystrybucji energii, stosowanych w satelitach i wyrzutniach naziemnych. Zawarty właśnie kontrakt pokazuje ogromny potencjał spółki w zakresie dostarczania amerykańskim producentom niezawodnych produktów.
W projekcie Gateway, wcześniej nazywanym Deep Space Gateway (DSG) lub Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), biorą udział agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych (NASA), Rosji (Roskosmos), Kanady (CSA), Japonii (JAXA) i Europy (ESA) (NASA zleciła budowę stacji kosmicznej Starlab).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.