W sobotę, 25 lipca 2026, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o atak przeprowadzonych w nocy na cele w Federacji Rosyjskiej. Te operacje specjalne mają na celu realizację zadań postawionych przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w zakresie ograniczenia potencjału militarno-ekonomicznego przeciwnika.
СБУ завдала нових ударів по рф: уражено ракетний катер, два вантажні судна, РЛС та нафтодобувну платформу
➡️ https://t.co/00Eorp4rr5 pic.twitter.com/OfSiOUgT4w
— СБ України (@ServiceSsu) July 25, 2026
Zaatakowany został radar kierowania ogniem 92N6E (w kodzie NATO: Grave Stone), uszkodzona została jego wieża antenowa. Jest on kluczowym elementem systemu obrony powietrznej S-400 Triumf (w kodzie DIA/NATO: SA-21 Growler). Warto dodać, że regularnie Rosjanie używają zestawów S-400 do atakowania celów naziemnych w Ukrainie dzięki przeprogramowaniu ich użycia. Zniszczono też kolejny zestaw przeciwlotniczy 9K332 Tor-M2 (w kodzie DIA/NATO: SA-15 Gauntlet) oraz zestaw systemu walki radioelektronicznej R-340RP Pole-21 (w latach 2023-2024 niszczono trzy takie zestawy). Użyto do tego dronów FPV, ale nie wskazano lokalizacji.
Z kolei na Morzu Kaspijskim drony SBU zaatakowały platformę wydobywczą na złożu Filanowskiego, mały okręt rakietowy projektu 12411 typu Mołnia (w kodzie NATO: Tarantul-I) oraz statki towarowe (frachtowce) objęte sankcjami międzynarodowymi, wykorzystywane do transportu ładunków wojskowych między Iranem a Rosją.
Atak na te ostatnie wywołał ostrą reakcję Iranu. Minister spraw zagranicznych tego państwa, Seyed Abbas Aragczi oskarżył Ukrainę o śmierć irańskiego marynarza:
Zełenski zaatakował irański statek handlowy, zabijając marynarza. To rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, dokonane na polecenie Izraela, by wciągnąć Europę w wojnę. W rozmowach z Wysoką Przedstawiciel UE Kallas i ministrem spraw zagranicznych Ławrowem jasno dałem do zrozumienia, że to, co zrobił darmozjad w Kijowie, NIE MOŻE POZOSTAĆ BEZ ODPOWIEDZI.
Zelenskyy has attacked an Iranian commercial vessel, killing a sailor. A blatant UN Charter violation done at Israel’s behest to drag Europe into its war.
In calls with EU High Rep Kallas and FM Lavrov, made clear that what the freeloader in Kyiv did CANNOT GO UNANSWERED.
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) July 26, 2026
W niedzielę, 26 lipca, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował a przeprowadzeniu kolejnych ataków na cele w Rosji w ramach ograniczania potencjału militarno-ekonomicznego agresora.
W nocy z 25 na 26 lipca zaatakowano obiekty spółki Czornomornaftogaz w rejonie wnukowskim okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu. Po rozpoczęciu okupacji półwyspu w 2014, obiekty Państwowej Spółki Akcyjnej Czornomornaftogaz, przejęte przez Rosję, są wykorzystywane przez administrację okupacyjną do produkcji, magazynowania i transportu gazu ziemnego i produktów naftowych, a także do zaspokajania potrzeb paliwowych i energetycznych rosyjskich sił okupacyjnych.
W rejonie Czarnomorska na Krymie również trafiono naziemną stację kontroli bezzałogowych statków powietrznych serii Gierań/Shahed i Gerbera. Stacje te zapewniają zwiększony zasięg, stabilność i jakość sygnału dronów wykorzystywanych przez Rosjan do ataków na terytorium Ukrainy.
Dodatkowo ukraińscy żołnierze trafili w most drogowy w rejonie Wysełki w okupowanym obwodzie donieckim, który przeciwnik wykorzystuje do celów logistycznych. W rejonie Czerwonopowickiego trafiono również bazę bezzałogowych statków powietrznych oraz w rejon koncentracji siły żywej przeciwnika w Purdiwce w okupowanym obwodzie ługańskim.
Zweryfikowano również wyniki poprzednich trafień:
- 25 lipca – potwierdzono trafienie w rafinerię ropy naftowej w Tiumeniu w obwodzie tiumeńskim, która jest jednym z kluczowych przedsiębiorstw przemysłu rafineryjnego w zachodniej Syberii. Zdolność produkcyjna rafinerii wynosi około 7 milionów ton ropy naftowej rocznie. Zakład produkuje benzynę samochodową, olej napędowy, paliwo lotnicze, olej opałowy i inne produkty naftowe, które są wykorzystywane w szczególności na potrzeby kompleksu wojskowo-przemysłowego oraz sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
⚡️Уражено об’єкт «Чорноморнафтогаз», ретранслятор управління ударними БпЛА, підтверджено ураження Тюменського НПЗ та інших військових об’єктів противникаhttps://t.co/Rz3D3KEepR pic.twitter.com/qKDhKbrfw5
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) July 26, 2026
W poniedziałek, 27 lipca, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o kolejnych atakach na cele w Rosji poprzedniego wieczoru.
Wczoraj wieczorem nasze dalekiego zasięgu sankcje były skuteczne w obwodzie rostowskim. Został trafiony terminal eksportowy położony około 250 kilometrów od linii frontu. Głębokie uderzenia objęły również instalacje naftowe w obwodzie jarosławskim i w Republika Udmurckiej, która znajduje się 1300 kilometrów od granicy państwowej Ukrainy. Realizujemy nasz plan dalekiego zasięgu sankcji i ograniczamy zdolność Rosji do finansowania wojny. Dziękuję naszym wojownikom Sił Zbrojnych Ukrainy za ich precyzyjną pracę na obszarach, które jeszcze niedawno znajdowały się głęboko w rosyjskim zapleczu. Dzięki naszym odpowiedziom sprowadzamy wojnę z powrotem do Rosji, aby ostatecznie godny pokój miał szansę.
Last night, our long-range sanctions were effective in the Rostov region. An export terminal approximately 250 kilometers from the front line was hit. Deep strikes also targeted oil facilities in the Yaroslavl region and the Udmurt Republic, which is 1,300 kilometers from… pic.twitter.com/KVWIB7zycp
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 27, 2026
