Na inauguracyjne, kwietniowe zajęcia ochotnicy będą mogli zapisać się w Warszawie, Lesznie oraz Gdyni. Wybrane jednostki wojskowe, co tydzień będą czekały na wszystkich chętnych, praktycznie w każdym zakątku kraju. Od dzisiaj można zgłosić się na szkolenie m. in. w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, czy Krakowie.
Grafiki: Ministerstwo Obrony Narodowej
8-godzinne szkolenia będą prowadzone przez najlepszych instruktorów wojskowych, którzy wprowadzają uczestników w tematy strzelania, rzutu granatem, walki wręcz, pierwszej pomocy w warunkach polowych, przetrwania w terenie, schronienia, reagowania na alarmy i wielu innych. Nie zabraknie też części integracyjnej i poczęstunku wojskowego. W każdą sobotę, przez 11 tygodni ochotnicy będą mogli trenować w różnych jednostkach w kraju. Już teraz można zapisać się na ten dzień do pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy, logistyków, ale także do akademii wojskowych, czy do wojskowego centrum szkoleniowego.
Na zajęcia można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Zapisywać można się przez telefon, komunikator, sms, mejl. Wojsko zaprasza chętnych w wieku od 15 do 65 lat z polskim obywatelstwem. Zapewniamy: szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.
Harmonogram szkoleń oraz lista kontaktowa dostępne są na stronie MON oraz na stronach dowództw i jednostek wojskowych.
„Trenuj z wojskiem” to podstawowe, krótkie (8-godzinne), bezpłatne, sobotnie szkolenie wojskowe. Prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. To inicjatywa prospołeczna i proobronna. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością.
W poprzednich 5 edycjach oraz jednej edycji specjalnej, w naszych szkoleniach wzięło udział ok. 28 tys. Polaków. Warto pokreślić, że ponad 98% uczestników wyraziło zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania. A 99% zamierza polecić je swoim bliskim i znajomym. W szóstej edycji planujemy zapewnienie miejsc również dla kilku tys. chętnych („Trenuj jak żołnierz” – nowe szkolenie dla ochotników, „Trenuj z wojskiem” – szkolenia wojskowe dla każdego).
Harmonogram “Trenuj z wojskiem” – 6. edycja
I. 5 kwietnia
- Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna
- Leszno – 4. Pułk Przeciwlotniczy
- Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej
II. 12 kwietnia
- 1. Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
- Lublin – 19. Brygada Zmechanizowana
III. 26 kwietnia
- Wrocław – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
- Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna
- Opole – 10. Brygada Logistyczna
IV. 10 maja
- Rzeszów – 21. Brygada Strzelców Podhalańskich
- Dęblin – Lotnicza Akademia Wojskowa
- Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa
- Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
V. 17 maja
- Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
- Żagań – 34. Brygada Kawalerii Pancernej
- Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
- Zegrze – Szkoła Podoficerska SONDA
VI. 24 maja
- Świnoujście – 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
- Międzyrzecz – 17. Brygada Zmechanizowana
- Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
VII. 31 maja
- Suwałki – 14. Pułk Przeciwpancerny
- Bolesławiec – 23. Pułk Artylerii
- Gdynia – 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
VIII. 7 czerwca
- Białystok – 18. Pułk Rozpoznawczy
- Kielce – 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej
IX. 14 czerwca
- Tomaszów Maz. – 25. Brygada Kawalerii Pancernej
- Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna
- Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna
- Opole – 10. Brygada Logistyczna
- Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa
X. 28 czerwca
- Gliwice – 6. Brygada Powietrznodesantowa
- Toruń – 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
- Bielsko Biała – 6. Brygada Powietrznodesantowa
XI. 5 lipca
- Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna
- Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
- Kraków – 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
>>>Lista kontaktowa<<<
Oprócz „Trenuj z wojskiem”, MON prowadzi także inne projekty o charakterze społecznym, proobronnym i edukacyjnym.
„Wakacje z wojskiem” – to wakacyjna forma pełnienia służby wojskowej. Projekt adresowany dla ochotników, przede wszystkim młodych ludzi (18-35 lat). Przez niespełna miesiąc, w atrakcyjnych lokalizacjach i z b. elastycznym podejściem rekruterów, maturzyści, studenci i młodzi ludzie przechodzą podstawowe szkolenie wojskowe. Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w ternie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe dla każdego, kto stawi się na takie szkolenie i ukończy je po 27 dniach przysięgą. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej. Szkolenie realizowane jest w kilkudziesięciu różnych jednostek w każdym zakątku Polski. To jednostki o różnorodnej specyfice. Można się sprawdzić m.in. jako żołnierz wojsk lądowych – piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego znajdzie się jednostka w pasującym terminie i miejscu.
„Edukacja z wojskiem ” – to wyjątkowa inicjatywa dwóch resortów – obrony narodowej i edukacji narodowej skierowana do naszych najmłodszych obywateli. W szkołach, które zgłosiły się do programu odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne z udziałem żołnierzy. Uczniowie poznają zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, zapoznają się z sygnałami alarmowymi, powtórzą techniki udzielania pierwszej pomocy.
„Poradnik kryzysowy” – równolegle z programem szkolenia w MON trwają prace (przy współpracy z MSWiA oraz RCB) nad poradnikiem kryzysowym, który zarówno w wersji online jak i drukowanej, trafi w tym roku do wszystkich gospodarstw domowych w kraju.
Pod koniec marca MON zaprezentuje program dobrowolnych szkoleń wojskowych. Będzie to największy w historii Polski program szkoleń, kursów i przygotowań do sytuacji kryzysowej. Każdy obywatel będzie mógł znaleźć szkolenie przygotowujące do sytuacji kryzysowych albo zostać żołnierzem.