PP-19 Bizon i magazynek ślimakowy
Pistolet maszynowy PP-19 Bizon zaprojektowany został w latach 1990. w zakładach Iżmasz w Iżewsku. Konstrukcja Bizona stanowi w zasadzie modyfikację AKS-74. Komorę zamkową skrócono, a system gazowy usunięto – zasada działania opiera się na wykorzystaniu energii odrzutu zamka swobodnego (zamek zamknięty). To, co wyróżniało pistolet maszynowy, to magazynek ślimakowy o dużej pojemności, mieszczący 64 naboi 9 mm x 18 Makarow lub 9 mm x 19 Parabellum (zależnie do wersji nabojowej).
PP-19 Bizon-1 / Zdjęcie: Internet Movie Firearms Database
Magazynek umieszczono od spodu. Jego podpięcie polegało na zahaczeniu jego przedniej części na zaczepie umieszczonym pod podstawą muszki a następnie wpięciu tylnej części w zatrzask umieszczony przed kabłąkiem. Manipulatory stanowią powielenie tych z AKS-74 z którego zaczerpnięto także składaną kolbę.
PP-19-01 Witjaź - powrót do magazynka pudełkowego
O ile PP-19 Bizon jest interesujący z technicznego punktu widzenia, tak nie odniósł on sukcesu. Jednym z czynników decydujących o takim stanie rzeczy był zapewne sam magazynek ślimakowy, który w porównaniu do dwurzędowych magazynków pudełkowych cechuje się większymi gabarytami jak i większym skomplikowaniem technicznym. Dlatego też już we wczesnych latach 2000. opracowano jego następcę – PP19-01 Witjaź.
PP-19-01 Witjaź / Zdjęcie: Koncern Kałasznikow
Magazynek ślimakowy zastąpiono 30-nabojowym magazynkiem pudełkowym. Zmiana pozwoliła również na wykorzystanie łoża w standardzie AK serii 100, co wynika częściowo z faktu, że od 2010 roku w PP19-01 wykorzystywano zmodyfikowaną komorę zamkową AK-104 (pierwotnie AKS-74U, co doskonale ilustrują prototypy).
Witjaź odniósł sukces – zaobserwować go można w rękach funkcjonariuszy wielu rosyjskich oddziałów specjalnych. Na rynek cywilny trafiła jego samopowtarzalna odmiana – Sajga 9 – a sama konstrukcja jest dalej rozwijana.
Długolufowa odmiana Sajgi 9 / Zdjęcie: Sklep Sodia z Ferlach, Austria
Następca PP-19-01 – PPK20 / Zdjęcie: Koncern Kałasznikow
Opracowano na podstawie publikacji na stronie Modern Firearms autorstwa Maxima Popenkera
Bizon dla cywili?
Biały kruk
PP-19 Bizon należy do niszy konstrukcji strzeleckich wykorzystujących interesujące rozwiązania, które jednak nie odniosły sukcesu i stanowią dzisiaj jedynie ciekawostkę dla pasjonatów. O ile znajdzie się pewna liczba osób chcąca posiąść takie konstrukcje, tak jednak czołowi producenci nie są raczej skłonni do wprowadzenia ich do stałej oferty. Z pomocą przychodzą osoby posiadające odpowiednie chęci, umiejętności i środki pozwalające zrealizować takie marzenia.
Odpowiedź na zapotrzebowanie
Pochodzące ze stanu Pensylwania przedsiębiorstwo Stuff and Things Inc. (STInc.) wprowadza do oferty zestaw konwersyjny, przekształcający wybrane karabinki na nabój pistoletowy oparte na konstrukcji AK w repliki Bizona. O ile efekt finalny nie jest dokładnym odzwierciedleniem oryginału, tak jest to najbardziej zbliżony do niego i najłatwiej dostępny odpowiednik.
Skład zestawu:
- Magazynek ślimakowy
Magazynek ślimakowy różni się od oryginału – został przeprojektowany w celu uproszczenia i zwiększenia niezawodności. Podajnik oraz nakrętki produkowane są z Nylonu-12 w technologiach Selektywnego Spiekania Laserowego (SLS) lub Multi Jet Infusion (MJF), stanowiących podrodzaje druku przestrzennego 3D. Korpus dostępny jest w dwóch odmianach:
- anodowane aluminium,
- przeźroczysty poliwęglan.
Pozostałe elementy wykonywane są z aluminium i stali.
2. Aluminiowe łoże
Aluminiowe łoże imituje kształtem oryginał i może być użytkowane również bez magazynka. Produkt finalny może różnić się od prezentowanego na zdjęciach, gdyż znajduje się na nich drukowany prototyp z tworzywa.
3. Tłumik płomienia
Tłumik płomienia o charakterystycznym kształcie wykonywany jest ze stali 4140 i umieszczany jest na gwincie 1/2×28.
Kompatybilne karabinki
Zestaw występować będzie w odmianach przystosowanych do następujących konstrukcji:
- Palmetto State Armory AKV,
- Kalashnikov USA KP9 i KR9,
- Century Arms NAK9 i NAK9S.
Pojemność magazynka zależna jest od karabinka i mieści się w przedziale 56-69 naboi.
Dostępność
Zestaw widnieje na oficjalnej stronie STInc. w przedsprzedażowej cenie 299 USD. Cena może ulec zmianie po zakończeniu przedsprzedaży.