Pod koniec lutego wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Przemysłowe Centrum Optyki (PCO S.A.), i izraelski koncern Rafael podpisały porozumienie o współpracy, zgodnie z którym polska spółka ma uzyskać zdolności do wytwarzania systemu optoelektronicznego Toplite. Informacja została ujawniona 7 kwietnia, jednak o sprawie jako pierwszy informował Magazyn MILMAG już w ubiegłym tygodniu.
Izraelskie głowice obserwacyjne są zabudowane na śmigłowcach W-3PL Głuszec oraz oferowane jako jeden z elementów modernizacji i przywrócenia zdolności bojowych polskich śmigłowców Mi-24
Dzięki porozumieniu PCO S.A. stanie się jedynym dostawcą systemu obserwacyjnego Toplite dla odbiorców z Polski. Ponadto stanie się częścią łańcucha dostaw dla innych programów Rafaela. Warto wspomnieć, że obecny etap jest kontynuacją współpracy obydwu przedsiębiorstw, rozpoczętej w 2011 dostawą głowic dla śmigłowców W-3PL Głuszec (MSPO2019: Leonardo prezentuje W-3 Nowej Generacji, 2019-09-06).
System optoelektroniczny Toplite jest zintegrowany z pociskami Spike produkowanymi przez inną spółkę należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Mesko S.A. Jest to o tyle istotne, gdyż głównym orężem przebudowanych Mi-24 mogą być, dostarczane przez Rafaela, 170-mm pociski przeciwpancerne Spike ER2, LR2 oraz rakiety dalekiego zasięgu Spike NLOS. Broń ma być sprzęgnięta właśnie z Toplite (MSPO2019: PGZ chce modernizować Mi-24, 2019-09-05; Modernizacja polskich Mi-24, 2019-01-23) .
System optoelektroniczny Toplite jest całkowicie zintegrowany z pociskami Spike / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski
Rodzina systemów optoelektronicznych (EOS) Toplite to zaawansowane, wieloczujnikowe, wielozadaniowe, stabilizowane głowice do zastosowań w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności. Posadowione na różnych platformach mogą służyć do gromadzenia danych wywiadowczych, obserwacji, rozpoznania i kierowania uzbrojeniem (EO/ISR).
Użytkowany przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych w ponad 20 krajach, Toplite EOS integruje do sześciu urządzeń służących do wykrywania, identyfikacji i wskazywania celów w jednym, uszczelnionym module, który zawiera czujniki, urządzenia elektroniczne, zaawansowany układ śledzący i podukład stabilizacji. Toplite EOS umożliwia automatyczne lub ręczne obserwowanie i śledzenie celu za pomocą zestawu złożonego z urządzenia służącego do kierowania, zapewnienia świadomości sytuacyjnej i przetwarzania obrazu. Toplite EOS wywodzi się z zasobnika celowniczo-nawigacyjnego Litening, dlatego też korzysta z rozwiązań opracowanych dla tego systemu celowniczego.
Od ponad 40 lat PCO S.A. jest czołowym polskim producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Przedsiebiorstwo dostarcza wyposażenie dla czołgów, transporterów opancerzonych, śmigłowców, zestawów obrony powietrznej oraz osobiste wyposażenie żołnierza, produkowane samodzielnie z zastosowaniem techniki noktowizyjnej i termowizyjnej (MSPO2019: Premiera PCO MZN-1, 2019-09-08; MSPO2019: Oferta PCO, 2019-09-05; MSPO2019: Trzy umowy PCO, 2019-09-03).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.