W czwartek, 11 czerwca 2026, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z prof. dr. Halukiem Görgünem, dyrektorem generalnym tureckiej Prezydencji Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB). W rozmowach uczestniczył także wiceminister Paweł Bejda, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego oraz szef Agencji Uzbrojenia gen. dyw. Artur Kuptel.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Podczas spotkania dwustronnego poruszono kwestie dotyczące zacieśniania relacji wojskowo-technicznych, dynamicznego rozwoju kooperacji przemysłów obronnych obu państw oraz bezpieczeństwa regionalnego w kontekście wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim.
Rozmawialiśmy przede wszystkim o zdolnościach przemysłowych. Jednym z tematów naszych rozmów były kwestie związane z wykorzystaniem bezzałogowców Bayraktar. Chcemy, aby zdolności operowania nimi były coraz większe. Współpraca wojskowa, polityczna i przemysłowa układa się bardzo dobrze. Jeśli dojdą do skutku inwestycje tureckie w Polsce i polskie w Turcji, osiągniemy docelowy poziom relacji – podkreślił szef MON.
Szczególny nacisk podczas rozmów położono na obszary związane z potencjalnym transferem nowoczesnych technologii, współpracą w zakresie systemów bezzałogowych oraz wymianą doświadczeń operacyjnych.
Czytaj także:
- Turcja zainteresowana systemem pasywnej lokalizacji
- Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski z wizytą w Ankarze
- Turecka niezależność w produkcji uzbrojenia
- Nowe środki walki radioelektronicznej zamówione
- Spotkanie w MON z dyrektorem generalnym tureckiej spółki MKE
- Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda na IDEF 2025 w Stambule
- Dodatkowe symulatory Bayraktar TB2 do Lotniczej Akademii Wojskowej
- Przewodniczący Turecko-Polskiej Grupy Przyjaźni Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w MON
- Bayraktar TB2 z pierwszą misją poza granicami Polski




