W poniedziałek, 8 czerwca 2026, służba prasowa Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC) poinformowała, że Polska i Finlandia podpisały porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.
Grafika: DK WOC
Porozumienie obejmuje współpracę w zakresie wymiany informacji, organizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych oraz wymiany doświadczeń związanych z rozwojem i wzmacnianiem zdolności w obszarze cyberobrony. Strony będą także współpracować przy rozwoju i doskonaleniu struktur organizacyjnych, procedur reagowania na incydenty, a także w zakresie rekrutacji i kształcenia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
Porozumienie tworzy ramy dla dalszego zacieśniania współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz systemów CIS (Communication and Information Systems). Szczególny nacisk zostanie położony na wymianę informacji dotyczących cyberzagrożeń, wsparcie procesów zarządzania ryzykiem oraz rozwój zdolności do wykrywania, zapobiegania, ograniczania skutków i reagowania na incydenty, a także do przywracania zdolności operacyjnych po zdarzeniach naruszających bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Stronę polską reprezentował gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, natomiast stronę fińską reprezentował jego odpowiednik, gen. dyw. Jarmo Vähätiitto, odpowiedzialny za obronę cyberprzestrzeni w Siłach Obronnych Finlandii.
Minister obrony Finlandii Antti Häkkänen powiedział:
Znaczenie i waga cyberprzestrzeni dla obrony rosną. Zacieśniamy międzynarodową współpracę w celu zwalczania związanych z tym zagrożeń. Teraz podpisana umowa z Polską przyspieszy i usprawni naszą zdolność do skutecznego działania i ochrony krytycznych funkcji.
Polska 🇵🇱 i Finlandia 🇫🇮 podpisały porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.
Porozumienie obejmuje współpracę w zakresie wymiany informacji, organizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych oraz wymiany doświadczeń związanych z rozwojem i wzmacnianiem… pic.twitter.com/yy84V3glia
— Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska) June 8, 2026
Kyberympäristön merkitys ja painoarvo puolustukselle ovat kasvussa. Tiivistämme kansainvälistä yhteistyötä tähän liittyvien uhkien torjumiseksi. Nyt allekirjoitettu sopimus Puolan kanssa nopeuttaa ja tehostaa kykyämme toimia tehokkaasti ja suojata kriittisiä toimintoja. https://t.co/EkOs7vZiln
— Antti Häkkänen (@anttihakkanen) June 9, 2026
Czytaj także:
