Świętująca, w bieżącym roku, XXX-lecie istnienia, 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej ma przed sobą interesującą przyszłość. Wszystko za sprawą zapoczątkowania, w listopadzie, procesu przezbrajania jednostki w nową (podstawową) broń, którą są czołgi Hyundai Rotem K2 Black Panther oraz zmian strukturalnych powodujących, że może stać się najsilniejszym związkiem taktycznym w tej części kraju. (Rozmowy wiceszefów MON Polski i Korei o czołgach K2)
Jeden z pierwszych czołgów K2 Black Panther dostarczony do Braniewa w połowie listopada / Zdjęcie: 16. Dywizja Zmechanizowana
Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku zapoczątkowania dostaw czołgów powyższego typu do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu w grudniu 2022 roku, także w Braniewie wydarzenie uświęcili zaproszeni dziennikarze. Pierwsze K2 Black Panther trafiły do 9. Brygady 14 listopada – należały do VII partii dostarczanej przez wykonawcę w bieżącym roku. Wyładunek ze statku handlowego w jednym z trójmiejskich portów miał miejsce 12 listopada, a później (wykorzystując cywilnych przewoźników dysponujących odpowiednimi naczepami) przetransportowane w nocy z 13 na 14 listopada do miejsca docelowego rozładunku. Ogółem w pierwszej transzy jednostka w Braniewie otrzymała siedem wozów, a pozostałe dwa (należące do VII partii dostaw) trafiły do innego miejsca. W tym przypadku można spekulować, ale najprawdopodobniej mowa o Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu bądź trzeciego batalionu liniowego znajdującego się w strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. (Pierwsze czołgi K2GF trafiły do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej)
Do końca roku 1. batalion czołgów braniewskiej brygady ma otrzymać łącznie 20 wozów. Pozostałych 38 sztuk zostanie dostarczonych do końca przyszłego roku i umożliwi całkowite przezbrojenie powyższej jednostki / Zdjęcie: 16. Dywizja Zmechanizowana
Do końca roku 9. Brygada w Braniewie ma odebrać kolejnych 20 egzemplarzy, które już płyną do kraju na dwóch statkach handlowych w ramach ostatnich (tegorocznych) dostaw – zgodnie z dostępnymi informacjami mowa o VIII (7 sztuk) oraz IX partii (6). Pełne przezbrojenie 1. batalionu czołgów ma nastąpić w przyszłym roku, kiedy do kraju ma zostać dostarczonych 96 kolejnych czołgów. Wówczas, publicznie, będzie wiadomo, gdzie trafią pozostałe wozy przeznaczone dla trzeciego batalionu – dotychczas w pełni ukompletowana jest tylko jednostka w Morągu podporządkowana 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.
Dotychczas do Polski dostarczono 71 czołgów, które trafiły do Morąga, Braniewa i Poznania / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej
W przypadku 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej mowa o początku procesu przezbrajania. Obecnie jej trzonem były dwa bataliony wyposażone w czołgi PT-91 Twardy. Jak ujawniła Kancelaria Prezydenta RP, w ramach programu pomocy wojskowej dla Ukrainy polski rząd przekazał sąsiadowi m.in. 60 pojazdów powyższego typu. Nie można wykluczyć, że część z nich trafiła na Ukrainę właśnie z Braniewa. Dodatkowo, nadal, planowane jest wzmocnienie jednostki o sformowanie trzeciego batalionu, który miałby stacjonować w sąsiednim Elblągu. Informacja o przezbrojeniu brygady została upubliczniona przez Ministerstwo Obrony Narodowej w październiku 2022 roku – wówczas minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że wszystkie bataliony czołgów mają zostać wyposażone w koreańskie pojazdy. Wśród kluczowych argumentów wymieniano niższą masę, która ma umożliwiać swobodne przemieszczanie się po dużej liczbie mostów znajdujących się w północno-wschodniej części Polski.
Podczas szkolenia załogi wykorzystują także amunicję bojową / Zdjęcie:16. Dywizja Zmechanizowana
Długi czas oczekiwania na zapoczątkowanie dostaw został odpowiednio wykorzystany przez żołnierzy jednostki. Do połowy listopada zakończono szkolenie pierwszych 24 żołnierzy, którzy tworzą osiem załóg. Kolejnych piętnastu, zgodnie z informacjami przekazanymi mediom, przechodziło przez kursy szkolenia, które są prowadzone w Morągu przez polskich i koreańskich instruktorów. Poza teorią proces obejmuje także zajęcia na symulatorach, a także wykonywanie praktycznych elementów na jednym z poligonów (łącznie z wykorzystaniem amunicji bojowej).
Pierwsza umowa wykonawcza, pomiędzy Hyundai Rotem oraz Agencją Uzbrojenia, została podpisana 26 sierpnia 2022 roku w Morągu. Ma wartość 3,4 mld USD netto i obejmuje 180 wozów wraz z amunicją („kilkadziesiąt tysięcy sztuk”), a także usługami wsparcia eksploatacji oraz szkolenia. Co ważne, strona polska wymogła montaż niektórych, standardowych dla Wojska Polskiego, urządzeń pokładowych – m.in. środków łączności. Dostawy zamówionego sprzętu rozpoczęły się w grudniu 2022 roku, kiedy pierwszych dziesięć czołgów dostarczono drogą morską do Gdyni. Całość ma trafić do Polski do końca 2025 roku – dzięki temu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka będzie dysponować trzema batalionami czołgów nowego pokolenia, które wypełnią przestrzeń po dotychczas eksploatowanych T-72 oraz PT-91 Twardy. Dodatkowo w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu możliwe będzie szkolenie personelu od podstaw. Pod koniec listopada w Polsce znajdowało się 71 czołgów K2 Black Panther.
W ciągu blisko dwóch lat eksploatacji, czołgi dały się poznać z pozytywnej strony – nie powinno to być zaskoczeniem, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dotychczas przeszkalany personel służył na czołgach o wschodnim rodowodzie. Od dłuższego czasu Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje, że prowadzone są negocjacje z Hyundai Rotem w sprawie zawarcia drugiej umowy wykonawczej w ramach programu K2 Black Panther. Ma ona obejmować 180 czołgów oraz 81 gąsienicowych wozów wsparcia technicznego – ze względu na nieujawnione trudności negocjacyjne, dwukrotnie, przekładano termin podpisania powyższego kontraktu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.