W czwartek, 9 listopada, w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy.
Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 oraz art. 2 pkt 1 lit. d w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 755), na wniosek Prezesa Rady Ministrów, postanawiam, co następuje:
§ 1. 1. W okresie od dnia 10 listopada 2023 r. do dnia 19 listopada 2023 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy, zwany dalej „PKW”, o liczebności do 150 żołnierzy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem, w tym dwoma samolotami C-130 i jednym samolotem C-295.
2. PKW zostanie użyty w celu ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy z Arabskiej Republiki Egiptu w związku z koniecznością ochrony ich życia lub zdrowia.
§ 2. 1. Ogólny zakres realizowanych zadań przez PKW będzie obejmował ewakuację i transport obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy z Arabskiej Republiki Egiptu do Rzeczypospolitej Polskiej. 2. PKW będzie działał w Arabskiej Republice Egiptu.
§ 3. Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
We wtorek, 7 listopada, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną ze swoim izraelskim odpowiednikiem Elim Cohenem:
Odbyłem rozmowę telefoniczną z izraelskim Ministrem Spraw Zagranicznych Elim Cohenem na temat postępu izraelskiej operacji wojskowej w Gazie będącej odpowiedzią na barbarzyński atak terrorystyczny Hamasu. Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy w związku z moim udziałem w czwartkowej konferencji w Paryżu. Ponieważ Izrael nie będzie w niej uczestniczył chciałem poznać punkt widzenia ministra Cohena w tej sprawie. Skorzystaliśmy również z okazji, aby omówić sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie. Jestem wdzięczny Ministrowi za osobiste zaangażowanie w zorganizowanie pomocy dla naszych obywateli. Sytuacja ludności cywilnej musi budzić szczególną troskę rządów demokratycznych. Polska i Izrael będą podążać ścieżką współpracy w tej kwestii – zrelacjonował minister Rau na portalu społecznościowym X.
Tego samego dnia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział w Radiu ZET, że Polska czeka na formalną decyzję władz Izraela, by obywatele RP mogli opuścić Strefę Gazy. Lista ewakuacyjna, obejmująca 29 nazwisk, została wysłana do władz izraelskich i egipskich 9 października. Dodał, że MSZ pozostaje w kontakcie z Polakami w Strefie Gazy za pośrednictwem służby konsularnej i dyplomatycznej w centrali MSZ oraz placówek w Ramallah, Tel Awiwie i Kairze.
Uruchomienie ewakuacji Polaków jest możliwe po otwarciu przejścia granicznego pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem w Rafah, co nastąpiło 1 listopada (jednak 5 listopada zostało znów zamknięte). Ponowne otwarcie przejścia granicznego nastąpiło 6 listopada (Operacja Neon: Ewakuacja Polaków z Izraela).
Na ewakuację ze Strefy Gazy czeka ok. 5-6 tys. obywateli państw trzecich.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.