W poniedziałek, 30 października, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odsłonięto mural upamiętniający 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Mural powstawał przez ostatnich kilka tygodni, a namalował go znany w środowisku lotniczym artysta, Robert Firszt.
Data wydarzenia została wybrana nieprzypadkowo. Choć odzyskanie niepodległości jest świętowane w Polsce 11 listopada, w kilku regionach kraju wyzwolenie nadeszło trochę wcześniej. Tak właśnie było w Małopolsce – Kraków odzyskał niepodległość już z końcem października. Dlatego to właśnie wczoraj nastąpiło odsłonięcie dzieła zdobiącego jedną ze ścian hangaru łukowego blaszanego (zwanego potocznie hangarem NATO).
Dziękujemy Krakowskiemu Klubowi Seniorów Lotnictwa za podjęcie tej inicjatywy i współpracę z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To już kolejne, wspólne działanie na rzecz zachowania pamięci o polskim, a w szczególności krakowskim lotnictwie – czytamy w komunikacie prasowym MLP.
W tym roku Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa otrzymał dofinansowanie od ministra obrony narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadania publicznego w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO.
Cieszymy się, że w wydarzeniu wzięli udział uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i liceum. Od lat jedną z głównych misji Muzeum jest edukowanie młodzieży w zakresie wiedzy o lotnictwie oraz kształtowanie postaw patriotycznych, a środkiem do tego celu jest między innymi dialog międzypokoleniowy. Współpraca Muzeum z Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa pozwala młodzieży odwiedzającej MLP w Krakowie poznać dzieje krakowskiego lotnictwa bezpośrednio u źródła! Młodzi korzystają z doświadczeń seniorów, mogą wysłuchać ich lotniczych, pełnych emocji wspomnień. Zaś seniorzy dzięki młodzieży mogą mieć pewność, że ich historie nie zostaną zapomniane, a działania na rzecz zachowania lotniczej tradycji będą kontynuowane z szacunkiem przez kolejne pokolenia – czytamy dalej.
Zdjęcia: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Uroczystość – poświęcenie i prezentacja muralu
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:00. Przybyli na nią zaproszeni goście: przedstawiciele służb mundurowych, władz lokalnych, mediów, a także uczniowie ze szkół SP 98 w Krakowie oraz 23 LO im. S. Skarżyńskiego w Krakowie. Jako pierwszy przemawiał i powitał gości Dyrektor Tomasz Kosecki. Następnie kilka wzruszających słów powiedział Prezes KKSL Leszek Mańkowski, a Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, gen. bryg. Michał Strzelecki odczytał list od Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, który pisał:
(…) Gratuluję pomysłodawcom i twórcom odsłanianego dziś muralu, ilustrującego historię Biało-Czerwonych Skrzydeł i upamiętniającego już ponad 100 lat oddania polskich lotników Ojczyźnie. Wszystkim biorącym udział w odsłonięciu muralu (…) dziękuję za obecność na tej uroczystości i za pamięć o polskich żołnierzach (…).
Po wystąpieniach mural został poświęcony przez ks. ppor. Pawła Zieję, a Tomasz Kosecki, Leszek Mańkowski, gen. bryg. Michał Strzelecki oraz p. Monika Gubała – Dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM otrzymali nożyce i wspólnie przecięli szarfę okalającą hangar.
Tak zakończyła się oficjalna część wydarzenia. Następnie goście i część zaproszonej młodzieży przeszli do sali konferencyjnej, gdzie wicedyrektor MLP w Krakowie, Krzysztof Mroczkowski, wygłosił ciekawy wykład pt. Rakowice 1918. Historia wyobrażona pewnej październikowej nocy o szczegółach wyzwolenia lotniska Rakowice-Czyżyny w 1918 roku.
Pozostali uczniowie wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach oraz zwiedzaniu Muzeum z przewodnikiem.
Na podstawie informacji prasowej
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.