W środę, 24 kwietnia 2024, w związku ze spotkaniem premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, brytyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło plany wspólnego zakupu nowych 155-mm haubic samobieżnych RCH 155 AGM na podwoziu GTK Boxer. Zakup będzie realizowany w ramach programu MFP (Mobile Fires Platform).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii via X
Jak poinformowano, haubice będą budowane zarówno w Niemczech, jak i w Wielkiej Brytanii oraz zapewni setki nowych miejsc pracy. Jak dodano, James Cartlidge, podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności w Ministerstwie Obrony miał sposobność w ostatnim czasie obserwować system RCH 155 AGM na podwoziu GTK Boxer podczas strzelań poligonowych w Niemczech.
Dzień wcześniej, Rishi Sunak, w Warszawie, ogłosił, że do 2030 Wielka Brytania będzie przeznaczać na obronę 2,5% PKB, czyli w ciągu najbliższych 6 lat dodatkowe 75 mld GBP (378 mld zł).
Brytyjski premier powiedział przed wizytą, że:
Wielka Brytania i Niemcy to europejskie potęgi. Razem jesteśmy silniejsi – czy to broniąc się przed rosyjską agresją, czy napędzając wzrost gospodarczy i postęp technologiczny. Dziś otwieramy nowy rozdział w naszych stosunkach, dzięki któremu będziemy bezpieczniejsi i bardziej zamożni. W tym niebezpiecznym dla świata momencie Wielka Brytania i Niemcy stoją ramię w ramię, aby zachować bezpieczeństwo i dobrobyt w kraju i na całym naszym kontynencie.
Program Mobile Fires Platform ma potencjał, aby przynieść Wielkiej Brytanii znaczące korzyści gospodarcze, w tym budowę komponentów, tworząc setki brytyjskich miejsc pracy u ponad 100 odrębnych dostawców podzespołów z siedzibą w Wielkiej Brytanii, którzy wspierają szerszy program kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer (Inauguracja montażu brytyjskich Boxerów).
Nowe działa na trakcji kołowej będą następcami gąsienicowych haubic VSEL AS90 (oficjalnie oznaczone jako Gun Equipment 155 mm L131), których pozostaje nastanie wojsk lądowych (British Army) 57 egzemplarzy (32 działa przekazano Ukrainie). Znajdują się obecnie na wyposażeniu 1st Regiment Royal Horse Artillery, stacjonującego w barakach Assaye w Larkhill oraz 19th Regiment Royal Artillery (The Highland Gunners). Wcześniej wśród potencjalnych kandydatów w MFP wymieniano m.in. południowokoreańskie K9 Thunder.
Uzupełnią pozyskane w ramach pilnej potrzeby operacyjnej od Szwecji 14 kołowych haubic Archer, a od 2021 trwają prace analityczne nad koncepcję lekkiego, bezzałogowego działa samobieżnego LFP (Lightweight Fire Platform).
O zainteresowaniu Londynu haubicami RCH 155 AGM informowała po raz pierwszy strona niemiecka, gdy 6 lutego 2023 Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) ogłosił zakończenie badania rynku dotyczącego możliwości pozyskania dla niemieckich wojsk lądowych kołowych haubic kal. 155 mm.
Informowano, że Berlin nie bierze pod uwagi działa opartego o podwozie ciężarowe, w związku z zalecanym rozważeniem potencjalnego partnera do współpracy, czyli Wielkiej Brytanii, istnieje dalszy wymóg operacyjny, zgodnie z którym żadne rozwiązanie oparte na ciężarówce nie może być uważane za podwozie dla systemu. Dodano, że umowa o współpracy z Wielką Brytanią obejmuje tymczasowe wypożyczenie prototypu do testów, w tym przeszkolonego personel oraz dostarczenie dokumentacji dotyczącej RCH 155 AGM.
Oczywiście później Londyn zdecydował o pozyskaniu opartych o podwozie ciężarowe Archerów, ale to wynikało z potrzeby chwili, po przekazaniu części z haubic AS90 do Ukrainy.
RCH 155 AGM
RCH 155 AGM (Remote Controlled Howitzer 155 Artillerie-Geschütz-Modul) to w zasadzie system wieżowy, który może być integrowany z różnymi podwoziami. Bazowym jest oferowany przez KMW GTK Boxer 8×8, ale w maju 2021 Rheinmetall AG zaprezentowała 155-mm kołową haubicą Radhaubitze w układzie napędowym 10×10 ze zmodyfikowanym modułem RCH 155 AGM (Premiera RMMV HX3).
To w pełni zautomatyzowana haubica o długości 52 kalibrów i donośności maksymalnej do 54 km przy zastosowaniu amunicji kierowanej (Leonardo Vulcano 155 GLR czy M982 Excalibur) z przewożonym zapasem amunicji do 30 sztuk (wraz ze 144 modułowymi ładunkami miotającymi). Szybkostrzelność wynosi 9 pocisków na minutę. W zależności od podwozia, maksymalna masa bojowa systemu wynosi mniej niż 39 ton (dla GTK Boxer 8×8). Co istotne, RCH 155 AGM wykorzystuje haubicę opracowaną przez Rheinmetall AG.
Wcześniej, na pozyskanie 18 haubic RCH 155 AGM zdecydowała się Ukraina, o czym informował 18 września 2022. niemiecki dziennik Die Welt – w ubiegłym roku zakup ten włączono do finansowania przez Berlin jako pomoc wojskową Kijowowi.
Z kolei 19 października 2023, niemiecki portal branżowy Soldat & Technik (S&T) informował, że BAAINBw wybrał haubice na podwoziu Boxer 8×8 w ramach programu Zukünftiges System Indirektes Feuer mittlere Reichweite (ZukSysIndF mRw), czyli Przyszły System Ognia Pośredniego Średniego Zasięgu. W ramach badania które zakończono 19 stycznia 2023 testowano właśnie RCH 155 AGM.
Potencjalnym odbiorcą dział tego typu może być Szwajcaria. 11 sierpnia 2022 federalny urząd zakupów obronnych Armasuisse opublikował listę chętnych w zainicjowanym w 2017 roku projektu Artillerie Wirkplattform und Wirkmittel 2026 na następcę 155-mm haubic samobieżnych M109L47 KAWEST WE, które pozyskano ponad 50 lat temu i oczekuje się, że wycofanie nastąpi na początku lat 2030. Wpłynęły dwie oferty: RCH 155 AGM oraz Archer. 11 kwietnia br. pojawiły się fotografie prototypu RCH 155 AGM zintegrowanej z najnowszym podwoziem Piranha Heavy Mission Carrier 10×10.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.