Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (JGSDF) wybrały nową broń strzelecką dla swoich pododdziałów. Podano też liczbę konstrukcji planowaną do zamówienia w roku podatkowym 2023, z dostawami w 2024 roku (w Japonii rok podatkowy rozpoczyna się w 1 marca i kończy 1 kwietnia następnego roku kalendarzowego).
Podobnie, jak w przypadku karabinków typ 20 w pierwszej kolejności zdecydowano na badania porównawcze kilku broni wsparcia do amunicji 5,56 mm x 45. Miały objąć niemiecki karabinek maszynowy H&K MG4, belgijski FN Minimi Mk 3 oraz konstrukcję opracowaną przez japońską spółkę Sumitomo Heavy Industries (SHI).
Podczas postępowania przedsiębiorstwo SHI podjęło decyzję o zaprzestaniu wytwarzania broni strzeleckiej. Po porównaniu dwóch pozostałych modeli zadecydowano o wyborze belgijskiej propozycji.
Broń FN Herstal wygrała dzięki wymienności zespołów luf między Minimi Mk 1 i Mk 3, jak też niewielkim różnicom konstrukcyjnym. Dzięki temu system szkolenia żołnierzy mógł pozostać bez większych zmian.
Ponieważ Sumitomo Heavy Industries zrezygnowało z wytwarzania broni, wszystkie zamówione przez Japonię karabinki maszynowe, przyjęte do uzbrojenia pod nazwą Minimi (B), powstaną w belgijskich zakładach FN Herstal w Liege.
Zapotrzebowanie JGSDF na nową broń szacowane jest na 3,1 tysiąca karabinków maszynowych. Jednak w budżecie na rok podatkowy 2024 zapisano zakup jedynie 514 konstrukcji za 920 mln jenów (30,6 mln zł), co daje około 1,8 mln JPY (60 tys. zł) za komplet broni.
Co ciekawe, Japonia podała całkowity koszt zakupu i utrzymania broni przez cały jej cykl życia (30 lat). JGDSF szacuje go na 14,9 mld jenów (497 mln zł). Za 3100 karabinków maszynowych Japonia zapłaci około 5,6 mld jenów, czyli 38% całkowitych kosztów zakupu.
W ramach ł kompletu karabinka maszynowy Minimi (B) zostaną zamówione zapasowe lufy, specjalne torby do przenoszenia gorących luf (istotne przy zmianie stanowiska strzeleckiego), jak też odporne na działanie czynników zewnętrznych torby transportowe do transportu broni.
JGSDF zamówiła pierwsze karabinki maszynowe Minimi w 1993 roku. Zastąpiły karabiny maszynowe typ 62. Od 1993 do 2017 dostarczono 4922 tych konstrukcji do sił zbrojnych Japonii. Broń wyróżniała stała metalowa kolba, osłona termiczna na lufie i odmienny kształt chwytu do wymiany lufy.
Produkcja 5,56-mm karabinków maszynowych Minimi, jak nazwano je w Japonii, miała miejsce w zakładach Sumitomo Heavy Industries. W 2013 roku wytwarzanie wstrzymano na 5 miesięcy ze względu na zgłaszane przez wojsko problemy z jakością i wykonaniem broni.
W kwietniu 2021 roku SHI zaprzestało wytwarzania konstrukcji strzeleckich, pozostawiając utrzymanie produkcji części zamiennych i wsparcia dla już dostarczonych.
Drugim ważnym zamówieniem w roku podatkowym 2023 ma być zakup samopowtarzalnych karabinów, które zastąpią dotychczas używane powtarzalne karabiny snajperskie M24A2.
Co ciekawe, zakup jest interwencyjny, bowiem Japończycy przegapili zakończenie produkcji tej broni przez Remingtona i nie domawiali kolejnych partii. Kiedy zdecydowali się na zamówienie, konstrukcja nie była już dostępna.
Zapotrzebowanie JGSDF na nowe karabiny snajperskie szacuje na 900 konstrukcji. Jednak nie zdecydowano się na zamówienie broni od razu. Japończycy chcą najpierw kupić 182 niemieckie H&K G28E2. Decyzja o dalszych zamówieniach zapadnie po ocenie broni przez żołnierzy.
Koszt dostaw 182 niemieckich karabinów wraz z dodatkowym wyposażeniem (celowniki optyczne i optoelektroniczne, dwójnogi, chwyty przednie) wynosi 1,13 mld jenów (37,6 mln zł), czyli 6,2 mln JPY (207 tys. zł) za zestaw.
Ponadto w roku podatkowym 2023 Japonia zamierza zamówić także 8577 karabinków automatycznych Howa typ 20. Koszt zakupu to 3,3 mld jenów (110 mln zł), czyli 385 tys. JPY (13 tys. zł) za komplet.
JGSDF wybrało dla nowej broni indywidualnej włoski 40-mm granatnik podwieszany Beretta GLX160, ale do tej pory nie zamówiono żadnych konstrukcji tego typu. Ma to nastąpić dopiero w roku podatkowym 2024 (dostawy w latach 2024-2025). Na razie typ 20 jest dostosowany jedynie do wystrzeliwania granatów nasadkowych typ 06, używanych wcześniej w karabinkach typ 89.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.