W sobotę, 16 listopada 2024, indyjska rządowa Agencja Badań i Rozwoju Technologii Wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation) przeprowadziła drugi udany test w locie demonstratora pocisku hipersonicznego dalekiego zasięgu.
Test został przeprowadzony z poligonu rakietowego Chandipur na wyspie Abdul Kalam, leżącej u wybrzeży wschodniego stanu Orisa, w Zatoce Bengalskiej. Dane zebrane podczas lotu potwierdziły, że manewry i uderzenie w cel ćwiczebny przebiegły pomyślnie i z dużą dokładnością. Pocisk miał osiągnąć prędkość ponad Ma9. Zasięg lotu ma przekraczać 1500 km.
Minister obrony Indii Rajnath Singh napisał w mediach społecznościowych:
Indie osiągnęły ważny kamień milowy, przeprowadzając pomyślnie lot próbny pocisku hipersonicznego dalekiego zasięgu z wyspy Abdul Kalam, u wybrzeży Orisy. To historyczny moment i to znaczące osiągnięcie umieściło nasz kraj w grupie wybranych państw posiadających zdolności tak krytycznych i zaawansowanych technologii wojskowych. Gratuluję zespołowi DRDO, naszym siłom zbrojnym i przemysłowi za zdumiewające osiągnięcie.
Zapowiedź testu pojawiła się w lokalnych mediach branżowych 17 stycznia br. Informowano, że DRDO przygotowuje się do rozpoczęcia dłuższego etapu testów w locie, po tym jak demonstrator pocisku hipersonicznego HSTDV (Hypersonic Technology Demonstrator Vehicle) o napędzie strumieniowym został po raz pierwszy pomyślnie przetestowany 7 września 2020 (poprzedził go faktycznie test z 12 czerwca 2019, ale był częściowo nieudany).
Wstępny projekt pocisku HSTDV ukończono w 2004 z pomocą Izraela, Wielkiej Brytanii i Rosji. Ma masę około 1 tony oraz długość 5,6 m, z czego 3,7 m to wlot powietrza wraz z silnikiem strumieniowym umieszczonym w środkowej części kadłuba. Do prób w tunelu aerodynamicznym używano modelu w skali 1:16.
Można jednak zauważyć, że przetestowany w ubiegłą sobotę pocisk znacząco różni się od HSTDV. Zwłaszcza, że na początku roku informowano, że DRDO zamierza rozwijać na bazie doświadczeń z HSTDV dwa typy pocisków hipersonicznych: napędowe pociski manewrujące oraz pociski szybujące. Szczegóły, co dokładnie przetestowano w ostatnim czasie pozostają niejawne.
The @DRDO_India has successfully conducted a flight trial of its long range hypersonic missile on 16th Nov 2024 from Dr APJ Abdul Kalam Island, off-the-coast of Odisha.
Raksha Mantri Shri @rajnathsingh has congratulated DRDO, Armed Forces and the Industry for successful flight… pic.twitter.com/wq7yM2YS9f
— रक्षा मंत्री कार्यालय/ RMO India (@DefenceMinIndia) November 17, 2024
India has achieved a major milestone by successfully conducting flight trial of long range hypersonic missile from Dr APJ Abdul Kalam Island, off-the-coast of Odisha. This is a historic moment and this significant achievement has put our country in the group of select nations… pic.twitter.com/jZzdTwIF6w
— Rajnath Singh (@rajnathsingh) November 17, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.