21 czerwca 2022. W świetle rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa w Europie, niemiecka spółka Diehl Defense i izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems zacieśniają swoje partnerstwo, wprowadzając na rynek po raz pierwszy niedawno zaprezentowaną bombę lotniczą Spice 250 ER o wydłużonym zasięgu, obok wcześniej oferowanej standardowej Spice 250, która będzie produkowana w Niemczech przez Diehl Defense.
Bombę Spice 250 wprowadzono na uzbrojenie do Korpusu Powietrznego Izraela w maju 2013 jako uzbrojenie samolotów wielozadaniowych F-16C/D Barak, F-16I Sufa i F-15I Ra’am. Wcześniej przyjęto cięższe bomby Spice 1000 i 2000 o wagomiarach 454 i 907 kg. Wśród innych użytkowników są np. Indie, które używały ich bojowo / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems
Spice 250 to najmniejsza bomba lotnicza z rodziny uzbrojenia autonomicznego Spice (Smart, Precise Impact, Cost-Effective), która obejmuje warianty Spice 250, Spice 1000 i Spice 2000. W przeciwieństwie do wersji bazowej, wariant Spice 250 ER (Extended Range) został wyposażony w zintegrowany silnik turboodrzutowy z własną instalacją paliwową, zasilany paliwem lotniczym JP-8 lub JP-10. Zwiększa to zasięg lotu bomby do co najmniej 150 km po zrzucie z samolotu-nosiciela (zasięg wersji bazowej to około 100 km). Spice 250 w wersji bazowej ma masę 113 kg i dostosowano ją do bomby ogólnego przeznaczenia o nominalnym wagomiarze 75 kg. Bomby są przenoszone na nowych szynach uzbrojenia Smart Quad Rack (SQR), które umożliwiają jednoczesne podczepienie czterech egzemplarzy.
Układ naprowadzania Spice 250/Spice 250 ER wyposażono w algorytmy uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji), co umożliwia automatyczne rozpoznawanie celów (także ruchomych) dzięki algorytmom dopasowywania obrazu przez porównanie zapisanych fotografii satelitarnych, map i punktów nawigacyjnych z obrazem rzeczywistym. W pamięci bomby można umieścić do 100 opcjonalnych celów w danym obszarze działania (SIAE2019: Spice 250 z SI).
Bombę wyposażono też w dwukierunkowe łącze danych, które pozwala na przesyłanie informacji o terenie działań i łączeniu ich z obrazem elektrooptycznym w czasie rzeczywistym. Umożliwia to zastosowanie Spice 250 na obszarach, gdzie sygnał GPS jest blokowany lub zagłuszany. Ponadto, bomba może wykorzystać tę autonomiczną zdolność do nawigacji i korygowania swojej lokalizacji.
Algorytmy 3D sztucznej inteligencji pozwalają na identyfikację ruchomych celów naziemnych i odróżnianie ich od innych obiektów i terenu. Można dzięki temu zidentyfikować konkretny pojazd przemieszczający się w konwoju. W dalszej kolejności, Rafael planuje opracowanie algorytmów głębokiego uczenia maszynowego, które pozwoli na kategoryzowanie celów i możliwość samodzielnego wyboru celu zastępczego, gdy główny zostanie zniszczony lub nie będzie można go porazić.
Premiera wariantu Spice 250 o wydłużonym zasięgu rażenia odbyła się podczas 13. wystawy lotniczej Aero India 2021, a w listopadzie tego samego roku system został zaoferowany, w partnerstwie z Lockheed Martin, wojskom lotniczym USA i Polski (Bomby Spice 250 oferowane Polsce, Aero India 2021: Nowy wariant bomby Spice 250).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.