Pierwszego dnia targów Grupa WB zaprezentowała prototyp osobistego, bezzałogowego czterowirnikowca. Najnowszy bezpilotowiec (bsp), opracowany przez inżynierów spółki Flytronic (wchodzącej w skład Grupy WB), jest konstrukcja wielozadaniową mogącą wspierać zarówno żołnierzy w walce jak i wspierać rozbudowane systemy monitoringu. Jak dowiedziała się redakcja MILMAG nowy produkt otrzymał nazwę X-FRONTER (Grupa WB dostarczyła Warmate za granicę).
Najnowsze dziecko @WBGroup_PL . Osobisty wielowirnkowiec do rozpoznania … I czegoś więcej 🧨🧨. Docelowo komponent szerszego ekosystemu WB. Szczegóły wkrótce @RemigiuszWilk @MON_GOV_PL @Straz_Graniczna @WojskaSpecjalne @_MILMAG pic.twitter.com/0D50pplpxA
— Kuba Link-Lenczowski (@k___link) April 28, 2022
Najnowszy produkt Grupy WB wyróżnia się konstrukcją odmienną do wcześniej prezentowanych rozwiązań. Jest to kompozytowy walec o masie około 1000 g mogący przenosić dowolny, kompatybilny ładunek o masie do 350 g). Niska masa i niewielki rozmiar (średnica 90 mm, wysokość 300 mm) pozwalają na przenoszenie systemu wraz z konsolą sterująca przez pojedynczego żołnierza. Sam bsl praktycznie mieści się w kieszeni udowej wojskowych spodni. Jednak, co warte podkreślenia, Redakcja MILMAG dowiedziała się że nowa platforma może być skalowalna. W przyszłości może to oznaczać opracowanie całej rodziny wielowirnikowców o różnych rozmiarach i realizujących szerokie spektrum zadań.
Niewielki rozmiar wielowirnikowca ułatwia transport
Zgodnie z filozofią Grupy WB nowa platforma ma stać się częścią całego ekosystemu rozwiązań bezzałogowych dostarczanych przez ożarowską spółkę. Najprawdopodobniej będzie to oznaczało wykorzystanie podobnego systemu szyfrowanej łączności radiowej, służącej do sterowania i przesyłania danych jaki jest stosowany w amunicji krążącej Warmate i bezzałogowcach FlyEye oraz FT-5. Takie rozwiązanie umożliwi wzbogacenie roju, rozwijanego w ramach inicjatywy W2MPIR.
Bsl w pozycji roboczej. Prętowa podstawa została dodana w celach ekspozycyjnych i nie jest integralnym elementem korpusu
Czterowirnikowa platforma ma być najmniejszym, wielozadaniowym komponentem roju Grupy WP. Ma być wykorzystywany bezpośrednio na polu walki albo na perymetrze dozorowanego obszaru. Maksymalny zasięg lotu został określony przez konstruktorów Flytronic na 2000m przy minimalnej długotrwałości lotu około 20 minut (maksymalny czas lotu wynosi, zdaniem producenta, do 40 minut). W projekcie zostały zastosowane rozwiązania umożliwiające eksploatację w warunkach zakłócania radio-elektronicznego (WRE). Wykorzystanie nawigacji zaliczeniowej umożliwia operowanie w warunkach pozbawienia dostępu do sygnału GPS. W razie utraty kontroli bsl może samodzielnie powrócić do punktu startu.
Urządzenie może przenosić różnego typu systemowe głowice, zarówno bojowe jak i obserwacyjne (montowane w dolnej części korpusu). Konsola operatora umożliwia zarządzanie kilkoma platformami, z których jedna, z głowicą obserwacyjną może wskazywać cele pozostałym, uzbrojonym w ładunki wybuchowe (działającym w trybie amunicji krążącej). Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Grupy WB zostaną opracowane głowice termobaryczne, kumulacyjne oraz odłamkowo burzące (HE). Jednak, w porównaniu do Warmate ma być to platforma mniejsza i znacznie tańsza co ma pozwolić na rozszerzenie spektrum celów, które warto zaatakować w taki sposób. Dodatkową funkcjonalnością może być przenoszenie zasobników walki radio-elektronicznej, flar oraz znaczników dymnych do oznaczania lądowisk lub celów.
Konsola operatora może być troczona do elementów oporządzenia, pozwala na wykrywanie i wskazywanie celów dla kilku wielowirnikowców jednocześnie
Zgodnie z informacjami, które uzyskała Redakcja MILMAG nowy produkt ma być wpięty w systemy oferowane przez Grupę WB. Ma być kompatybilny ze Zintegrowanym Systemem Zarządzania Polem Walki TOPAZ oraz, prawdopodobnie współpracować z osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-GATE.
Walcowaty kształt w pozycji transportowej umożliwia odpalanie bsl z rurowych, pneumatycznych wyrzutni / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski
Co więcej kształt korpusu umożliwia nie tylko start poprze wyrzucenie wielowirnikowca w powietrze przez operatora ale również odpalanie z rurowej, pneumatycznej wyrzutni. Takie rozwiązanie pozwala na zintegrowanie tego bsp z autonomicznymi systemami dozoru (takimi jak AMSTA) lub specjalnie przystosowanych nosicieli i zdalne rozpoczęcie misji z odległego stanowiska operatora. Sygnał radiowy może być przesyłany przez bsl FlyEye co znacznie zwiększa zasięg.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.