Na stoisku PGZ na tegorocznej wystawie Eurosatory 2024 należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka BZE Belma prezentuje kilka ze swoich wyrobów. Wśród nich znalazły się miny do minowania narzutowego MN-123 wykorzystywane przez system Baobab-K (Polska Grupa Zbrojeniowa na Eurosatory 2024).
Ekspozycja wyrobów BZE Belma na stoisku PGZ na wystawie Eurosatory 2024. Po lewej miny narzutowe MN-123 / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Miny o średnicy 180 mm i wysokości 90 mm mają masę 3,7 kg. Mogą być wyposażone w ładunki kumulacyjne EFP. Są one zdolne do penetracji pancerza o grubości 60 mm. Wybuch może być inicjowany zapalnikiem magnetycznym, zwłocznym lub natychmiastowym. Minę przed wyrzuceniem można zaprogramować tak, aby eksplodowała w żądanym momencie – po określonym czasie od zadziałania zapalnika lub p przejechaniu nad nią konkretnej liczby pojazdów. Zgodnie z wymaganiami konwencji międzynarodowych miny MN-123 podlegają neutralizacji po określonym czasie. Neutralizacja jest realizowana albo przez detonację albo przez zablokowanie możliwości zdetonowania ładunku wybuchowego (Pojazdy minowania narzutowego Baobab-K dla Sił Zbrojnych RP).
Ciężarówka Jelcz 8×8 z systemem minowania narzutowego Baobab-K / Zdjęcie: PGZ
Miny MN-123 są umieszczane w specjalnych kasetach po pięć sztuk. Każda wyrzutnia mieści 20 kontenerów. Wyrzutnie są podstawa systemu minowania narzutowego Kroton na podwoziu gąsienicowym oraz Baobab-K na podwoziu kołowym – oba opracowane przez Hutę Stalowa Wola. Systemy minowania narzutowego mają oprogramowanie pozwalające odpowiednio do zadania rozplanować sposób rozrzucania min. Jego dostawcą jest Arex, spółka należąca do Grupy WB (Produkty PGZ i Grupy WB w programie EDIRPA).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.