W czwartek, 21 listopada 2024, Ministerstwo Obrony Chorwacji poinformowało o podpisaniu umowy o wartości 67,01 mln EUR (bez VAT) z turecką spółką Baykar Makina na dostawę sześciu bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Chorwacji
Umowę sygnowali wicepremier i minister obrony Chorwacji Ivan Anušić oraz dyrektor wykonawczy Baykar Makina, Haluk Bayraktar. Dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2025 (Bezzałogowce Baykar Makina na Saha Expo 2024).
Podkreślając znaczenie szybkiego dostosowania zdolności obronnych państwa do istniejącej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, minister Anušić powiedział, że ten nowy, bezzałogowy system powietrzny jeszcze bardziej wzmocni zdolności sił zbrojnych (Mirosławiec: Dostosowanie infrastruktury lotniskowej do Bayraktar TB2).
Bayraktar jest również używany do rozpoznania, a także do gromadzenia danych, oprócz działań bojowych. Wartość kontraktu to 67 milionów euro bez podatku VAT, ale chciałbym podkreślić, że jest to broń, która jest rozpaczliwie potrzebna nie tylko armii w działaniach bojowych, ale także systemowi, który może monitorować nasze granice i może być używany przez Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Własności Państwowej, powiedział minister.
Należy podkreślić, w jaki sposób system ten jest wykorzystywany w 37 państwach i jak jest to jeden z najlepszych systemów bezzałogowych samolotów. Kiedy mówimy o podpisanym kontrakcie, mówimy o całym pakiecie dotyczącym kompletnego systemu samolotów i przeszkolenia członków armii chorwackiej, którzy będą pracować z tym samolotem – dodał Anušić.
Chorwacja zamówiła zatem jeden zestaw bojowo-rozpoznawczych bezzałogowych statków latających (bbsl) Bayraktar TB2 (Taktik Blok 2), który składa się z sześciu płatowców, trzech kontenerowych, mobilnych naziemnych stacji kontroli (GCS) Baykar Mobile YKİ, trzech mobilnych naziemnych terminali danych (GDT) do rozszerzenia zasięgu oraz wyposażenia (głowic optoelektronicznych, ew. radarów) oraz uzbrojenia.
Haluk Bayraktar podziękował ministrowi Anusicowi za gotowość i chęć zacieśnienia współpracy obronnej między Chorwacją a Turcją.
Chorwację i Turcję łączy silna przyjaźń sięgająca 1991 r., która w dalszym ciągu przyłączała się do obu krajów NATO i naszego zaangażowania w zachowanie światowego pokoju i bezpieczeństwa, powiedział Bayraktar, podkreślając możliwość wykorzystania tych bezzałogowych samolotów do celów cywilnych. Cieszymy się, że Bayraktar TB2 stanie się częścią Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji i w ten sposób przyczyni się do zachowania pokoju i stabilności w tym regionie – podsumował.
Bezzałogowce będą wykorzystywane do misji rozpoznawczych i uderzeniowych, a także kontroli granic, obserwacji pożarów, powodzi itd. Poza wyżej wymienionymi, pakiet obejmuje także symulator szkoleniowy, wstępny zestaw części zamiennych obejmujący cały niezbędny sprzęt i narzędzia do eksploatacji na poziomie użytkownika, dwuletnią gwarancję, pobyt ekspertów technicznych z Baykar Makina w Chorwacji przez dwa lata, szkolenie w centrum szkoleniowym Baykar Makina w Turcji oraz transport całego pakietu do Chorwacji. Spółka dostarczy wszystkie elementy w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy, wprowadzając cały system do użytku operacyjnego do końca września 2025.
Bayraktar TB2 ma 6,5 m długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 12 m. Masa startowa to 630 kg. Zespól napędowy stanowi pojedynczy silnik tłokowym Rotax 912 o mocy 75 kW (100 KM). Pozwala on osiągnąć samolotowi prędkość maksymalną w locie poziomym 222 km/h i pułap 8240 m. Maksymalny zasięg wynosi 150 km, zaś długotrwałość lotu to 27 h i 3 min. Bayraktary TB2 wykonują w pełni autonomiczne starty i lądowania, a loty są realizowane pół-autonomicznie na autopilocie. Udźwig to 150 kg, z czego masa uzbrojenia to 75 kg. Zbiorniki paliwa mogą pomieścić do 300 dm sześc. paliwa.
Na czterech węzłach uzbrojenia może przenosić naprowadzaną laserowo amunicję precyzyjną Roketsan MAM-L o masie 22,5 kg o zasięgu ponad 8 km lub kierowane laserowo MAM-C o masie 8,5 kg każdy, którymi można razić cele z odległości do 8 km, albo cztery 120-mm miniaturowe przeciwpancerne pociski kierowane Tübitak SAGE Bozok o masie 16 kg i zasięgu 6 km. Prowadzono także próby możliwość przenoszenia przeciwpancernego pocisku kierowanego (ppk) dalekiego zasięgu Roketsan L-UMTAS/Mizrak-U (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi) kal. 160 mm, o masie 37,5 kg i zasięgu 0,5-8 km.
Bayraktar TB2 weszły jak dotąd na uzbrojenie sił zbrojnych Turcji, Albanii, Azerbejdżanu, Burkina Faso, Dżibuti, Etiopii, Kataru, Kirgistanu, Kosowa, Mali, Maroka, Malediwów, Nigru, Nigerii, Pakistanu, Polski, Rumunii, Rwandy, Somalii, Togo, Tunezji, Turcji, Turkmenistanu, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dodatkowo, trafiły one także na wyposażenie sił zbrojnych wspieranego przez Turcję libijskiego Rządu Jedności Narodowej (GNA) oraz pro-tureckiego Cypru Północnego. Zamówienia złożyły też Bangladesz, Irak, Albania, Kuwejt i Japonia. Z kolei zainteresowanie zakupem wyraziły Bułgaria, Węgry, Łotwa, Kazachstan, Słowacja i Finlandia.
https://twitter.com/MORH_OSRH/status/1859599050275704921
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.