16 września, po wizycie dziennikarzy chińskich telewizji: państwowej CCTV i hongkońskiej Phoenix TV towarzyszących oficjelom z Pekinu w zakładach produkujących morskie śmigłowce uderzeniowe Ka-52K Katran (są to Arseniewskie Zakłady Lotnicze Progriess w miejscowości Arsienjew w Kraju Nadmorskim – przyp. red.), rosyjska agencja prasowa Avia Pro poinformowała o zainteresowaniu zakupem przez Chiny 36 egzemplarzy tych wiropłatów.
Jeśli faktycznie dojdzie do transakcji, Chiny stałyby się wówczas drugim użytkownikiem eksportowym morskich śmigłowców uderzeniowych Ka-52K Katran, po Egipcie, który zakupił prawdopodobnie 32 egzemplarze na potrzeby dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral / Zdjęcie: Witalij W. Kuźmin
Według źródeł rosyjskich, stronie chińskiej zaoferowano cenę jednostkową za śmigłowce wynoszącą ekwiwalent 20 mln USD (78,3 mln zł), co jest uważane jednak przez chińskich komentatorów za znacznie zawyżoną wartość. Jest to interesujące, bo w 2020 cena jednostkowa bazowego Ka-52 dla rosyjskich sił zbrojnych wynosiła 857 mln RUB (a więc niecałe 50 mln zł). Co ciekawe, według Avia Pro, Chiny są też zainteresowane bombowcami Su-34 (Rosja zamówi zmodernizowane Su-34M/NWO).
Te same źródła twierdzą, że wiropłaty trafią na pokłady nowych uniwersalnych śmigłowcowców desantowych typu 075 (w kodzie NATO Yushen), z których pierwszy wszedł do służby w marynarce wojennej chińskiej armii ludowo-wyzwoleńczej jako CNS Hainan (31) – 23 kwietnia br., drugi przechodzi próby morskiej, a trzeci jest doposażany po wodowaniu technicznym z 21 stycznia br. (Chiny: Trzeci śmigłowcowiec typu 075 zwodowany).
Według dostępnych informacji, okręty będą mogły przenosić do 30 śmigłowców różnych typów (dotąd wymieniano typy: Z-8, Z-9, Z-18, Ka-28 i Ka-31), z których 6 będzie mogło jednocześnie startować z pokładu. Wśród nich brakowało wyspecjalizowanego śmigłowca uderzeniowego, którego rolę może wypełnić właśnie Ka-52K Katran.
Ka-52K Katran (z ros. ryba koleń) to morski wariant dwumiejscowego śmigłowca szturmowego Ka-52 Aligator (w kodzie NATO Hokum B), który z kolei powstał jako rozwinięcie jednomiejscowego Ka-50 Cziornaja Akuła (w kodzie NATO Hokum A). Katran charakteryzuje się składanymi łopatami wirnika głównego i skrzydłami, wzmocnioną konstrukcją antykorozyjną płatowca, odporną na działania w słonym środowisku morskim, a jego załoga otrzymała skafandry ratunkowe na wypadek wodowania. Dodatkowo wzmocnione podwozie do działania z pokładu okrętów, a wiropłat jest gotowy na integrację pocisków przeciwokrętowych i innej amunicji niekierowanej, przeznaczonej do działań nad akwenami morskimi.
Początkowo, co najmniej 40 śmigłowców Ka-52K miało trafić do lotnictwa rosyjskiej marynarki wojennej w związku z zakupem we Francji dwóch śmigłowcowców typu Mistral (miały wejść do służby jako RFS Sewastopol i Władywostok), które ostatecznie w wyniku zachodnich sankcji trafiły do Egiptu (który zamówił w Rosji rzeczone śmigłowce w liczbie prawdopodobnie 32 egzemplarzy, obok 46 bazowych Ka-52, z których do 2020 dostarczono ok. 30). Morskie śmigłowce uderzeniowe powinny z kolei trafić na pokłady dwóch zamówionych w ubiegłym roku śmigłowcowców desantowych proj. 23900 Priboj (Rosja zamawia śmigłowcowce desantowe).
Podczas niedawnego 7. Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2021, rosyjski resort obrony zamówił w holdingu Wiertalioty Rossii partię 30 zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M. Według informacji z lipca br., dwa prototypy przeszły badania zakładowe i były gotowe do realizacji badań państwowych. Produkcja seryjna rozpocznie się w 2022 (wcześniej, w 2020 zapotrzebowanie sił zbrojnych określano na 114 egzemplarzy). Tak jak Ka-52K, charakteryzują one się składanymi łopatami wirnika oraz innymi ulepszeniami m.in. do działań w Arktyce dzięki systemowi odladzania łopat. Warto dodać, że do końca 2020 Arseniewskie Zakłady Lotnicze Progriess zbudowały dla rosyjskich sił zbrojnych łącznie 127 bazowych modeli Ka-52 (Armia-2021: Zamówienia na 500 mld rubli).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.