5 marca przedstawiciel ministerstwa finansów Chińskiej Republiki Ludowej w czasie rozpoczęcia posiedzenia Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) poinformował deputowanych, że w roku fiskalnym 2021 wydatki obronne zostaną zwiększone o 6,8% w stosunku do roku ubiegłego.
Chińskie ministerstwo finansów zapowiedziało zwiększenie wydatków obronnych o 6,8% w bieżącym roku fiskalnym 2021 / zdjęcie: ministerstwo obrony Chińskiej Republiki Ludowej
Zgodnie z opublikowanymi szczegółami, wydatki na obronę osiągną w tym roku poziom około 1,35 biliona CNY (799,22 mld zł), czyli w przeliczeniu około 209 mld USD. Dla porównania, główny rywal strategiczny Pekinu, czyli USA, zaplanowały na rok fiskalny 2021 wydatkowanie 740,5 mld USD (2,8 biliona zł), co jest kwotą nieco ponad 3,5 raza większą Chiny wyprzedzają Rosję w produkcji broni, 2020-02-01).
Jak głosi komunikat prasowy ministerstwa finansów ChRL, będąc drugą co do wielkości gospodarką świata i najbardziej zaludnionym państwem, planowane wydatki obronne Chin na jednego mieszkańca w 2021 roku wyniosą mniej niż 1000 juanów [w przeliczeniu 585 zł – przyp. red]. Informacja o wydatkach na obronę jest częścią publikowanego zawsze 5 marca każdego roku raportu rządowego na temat stanu gospodarki państwa. Jeśli chodzi o ogólne wydatki budżetowe, to w tym roku zaplanowano ich wzrost o 1,8%.
Premier Li Keqiang podkreślił w przemówieniu przed parlamentem, że władze zwiększają zakres szkoleń ogólnowojskowych i poziom gotowości operacyjnej, opracowują ogólne plany reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa we wszystkich obszarach i we wszystkich sytuacjach, a także wzmacniają strategiczne zdolności do ochrony suwerenności, bezpieczeństwa i interesów państwa.
Co ciekawe, opublikowane dane oznaczają większy przyrost środków na obronę, niż w roku ubiegłym, gdy gospodarka chińska w pierwszym kwartale zmagała się jako pierwsza na świecie ze skutkami kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Koniec końców, po początkowo ujemnych wskaźnikach w pierwszej połowie 2020, do końca roku uzyskano wzrost gospodarczy na plusie: o 2,3% PKB w stosunku do roku ubiegłego. Według prognoz Liu Shijina, doradcy ds. polityki Banku Ludowego Chin z 26 lutego br., wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie aż 8-9% PKB (według analiz londyńskiego HSBC Holdings – wskaźnik ten dla Chin wyniesie 8,5%).
Warto dodać, że zgodnie z corocznym raportem Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) na temat światowych wydatków obronnych opublikowanym 27 kwietnia 2020, w 2019 Chiny miały wydawać na ten cel, w przeliczeniu, 261 mld USD, co oznaczało wzrost o 5,1% w porównaniu z rokiem poprzednim (SIPRI: Najwięksi eksporterzy uzbrojenia w 2017, 2018-12-10).
Agencja prasowa Bloomberg podkreśla, że kolejny wzrost wydatków na obronność Państwa Środka następuje w czasie jeszcze nie wygasłego konfliktu granicznego z Indiami, toczonego od 5 maja ub. r. w w kaszmirskim regionie Ladakh (w czerwcu zginęło 20 żołnierzy indyjskich i co najmniej 4 chińskich – ofiary śmiertelne na spornej granicy odnotowano po raz pierwszy od 1975 roku).
Jednak długookresowym celem władz chińskich wydaje się skrócenie dystansu do Stanów Zjednoczonych, choćby z uwagi na priorytety modernizacji technicznej sił zbrojnych, obejmującej środki odstraszania strategicznego oraz siły do prowadzenia globalnych działań. Obecny plan modernizacji technicznej ma zakończyć się do 2035 osiągnięciem dominującej pozycji w regionie Azji i Pacyfiku, a według analityków, do 2049 Chiny mają dorównać lub nawet przewyższyć potęgę militarną USA (Chiny budują okręt podwodny nowej generacji, 2021-02-03;Chiny: Trzeci śmigłowcowiec typu 075 zwodowany, 2021-01-29; Raport Pentagonu: Chiny podwoją arsenał jądrowy, 2020-09-02).
Na koniec warto podkreślić, że tegoroczny wzrost wydatków o 6,8% jest mimo wszystko spowolnieniem trendu wzrostowego, który jeszcze do 2015 roku utrzymywał się na poziomie ponad 10% (rekordowy w ubiegłej dekadzie był rok 2014, gdy nastąpił wzrost aż o 12,2% w stosunku do roku poprzedniego). Niemniej wydatki są zwiększane skrupulatnie z roku na rok i nic nie wskazuje na spowolnienie tego trendu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.