W poniedziałek, 28 sierpnia, grecki magazyn branżowy Ptisi (aka. Flight) jako pierwszy poinformował, że rząd w Atenach otrzymał zapytanie ze strony Niemiec, aby w ramach programu Ringtausch (pol. pierścień wymiany) zbadać możliwość przekazania przez Grecję do Ukrainy około 100 czołgów Leopard 1A5GR.
Zdjęcie poglądowe: Adamicz via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
W zamian, Grecja miałaby otrzymać podobną liczbę należących obecnie do szwajcarskiej spółki RUAG Holding eks-włoskich czołgów Leopard 1A1/A2/A5. Co ciekawe o ich zakup stara się nie tylko niemiecka grupa Rheinmetall AG, która współpracuje z rządem federalnym kanclerza Olafa Scholza na rzecz programu Ringtausch, ale również rząd Królestwa Niderlandów – w tym przypadku była mowa o możliwości odkupienia 96 czołgów, ale bezpośrednio dla Ukrainy (Niderlandy chcą sfinansować zakup 96 Leopardów 1 dla Ukrainy).
Jak donosi magazyn Ptisi, kwestia odkupienia czołgów od RUAG Holding stanęła w martwym punkcie. Wozy, mimo, że składowanie na terytorium Włoch zostały odkupione od tamtejszych sił zbrojnych siedem lat temu i są formalnie własnością szwajcarską. A prawo Konfederacji Szwajcarskiej (póki co) zabrania dostarczania uzbrojenia państwu uczestniczącemu w działaniach wojennych. Warto dodać, że rząd w Bernie zgodził się odsprzedać Niemcom 25 zmagazynowanych czołgów Leopard 2A4 (Panzer 87), ale z zapewnieniem że nie trafią na front, ale dla państwa które sprzętowo pomaga Ukrainie.
Dlatego optymalną opcją byłoby przekazanie tych wozów Grecji, natomiast Ateny oddałyby swoje czołgi Ukrainie. Ptisi podkreśla, że oferta niemiecka obejmuje zmodernizowane Leopardy 1, co w praktyce oznacza, że przed przekazaniem Grecji przeszłyby odpowiednie prace zwiększające ich zdolności bojowe w niemieckim przemyśle.
Zwłaszcza, że 7 lutego 2023 pojawiła się odpowiedź ze strony greckiego resortu obrony na interpelację poselską w parlamencie, w której pytano o modernizację sił pancernych i zmechanizowanych. Oprócz kwestii zatwierdzenia modernizacji 123 ze 183 czołgów Leopard 2A4GR, nie wykluczono podobnych prac przy części z 520 Leopardów 1A5GR, które są na wyposażeniu wojsk lądowych (Ellinikós Stratós) (Greckie plany modernizacyjne zatwierdzone: Leopardy, Lynxy i F-35).
Jednak kolejnym przeszkodą na drodze do takiej wymiany jest prowadzone przez władze szwajcarskie od kilku miesięcy śledztwo prokuratorskie w związku z nieprawidłowościami w zarządzaniu składowanymi we Włoszech Leopardami 1A5. Blokuje ono faktycznie niemiecką propozycję, która ma leżeć na stole od kilku miesięcy. 8 sierpnia także portal Ptisi informował bowiem o takowej możliwości, ale wówczas ocierała się ona o plotkę. Teraz informacje o niemieckiej propozycji mają być potwierdzone.
W maju 2022 w ramach programu Ringtausch, Grecja zgodziła się przekazać walczącej Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1A1 Ost (dostawy rozpoczęły się w połowie października ub. r.). W zamian Berlin obiecał taką samą liczbę bwp SPz Marder 1A3 – według informacji z lutego otrzymano 14 wozów, 6 kolejnych było przygotowywanych do wysyłki (więc zapewne już dotarły na tę chwilę), a pozostałe 20 trafi w drugiej połowie tego roku (choć 8 stycznia rząd w Atenach wyraził gotowość oddania Ukrainie również i wszystkich obiecanych eks-niemieckich pojazdów).
Ponadto, Grecja dostarczyła do Kijowa 815 jednorazowych granatników przeciwpancernych RPG-18 Mucha, 20 tys. karabinków rodziny AK czy niesprecyzowaną liczbę niekierowanych pocisków rakietowych kal. 122 mm do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad i RM-70. Rząd w Atenach dołączył również do unijnej inicjatywy dostarczenia miliona sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm oraz międzynarodowego programu szkolenia ukraińskich pilotów na samoloty wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon.
Przypomnijmy, że Królestwo Niderlandów, Dania oraz Niemcy sfinansowały odkupienie od niemieckiego przemysłu obronnego (spółek Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft i Rheinmetall AG) od 100 do maksymalnie 178 czołgów Leopard 1A5 (obecnie mowa o ponad 135). 15 kwietnia duński minister obrony Troels Lund Poulsen wraz z oficjelami z resortu obrony i parlamentu, odwiedzili zakłady FFG, aby sprawdzić stan realizacji zamówienia i zapewnił, że dostawy rozpoczną się wkrótce. Należy odnotować, że 9 maja Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec informowało o rozpoczęciu szkolenia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy na czołgi Leopard 1A5.
W sierpniu Rheinmetall AG odkupił z kolei 50 eks-belgijskich Leopardów 1A5BE od spółki OIP Land Systems i przygotowuje do przekazania Ukrainie partii 30 z nich. 25 stycznia belgijska minister obrony Ludivine Dedonder informowała, że jej rząd mógłby odkupić sprzedane w 2014 czołgi Leopard 1A5BE (100 sprzedanych; zostały zmagazynowane w Tournai i Antwerpii). Jednak wozy te zostały pozbawione cech bojowych i wymagają prac, które realizują Niemcy.