W poniedziałek, 9 września 2024, polsko-fińska spółka ICEYE poinformowała, że jej amerykański oddział, ICEYE US, podpisał umowę o rozszerzeniu współpracy z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA w sprawie realizacji usługi dostaw danych satelitarnych CSDA (Commercial Smallsat Data Acquisition) (Rheinmetall AG zacieśnia współpracę z polsko-fińską ICEYE).
ICEYE US została wybrana przez agencję NASA w ramach 5-letniego programu CSDA, w ramach którego podpisano umowę w formule IDIQ (Indefinite Delivery/Indefinite Quantity; co oznacza wykonanie nieokreślonej liczby usług przy niesprecyzowanych warunkach). Na jej mocy spółka będzie dostarczać usługi zobrazowań satelitarnych powierzchni Ziemi w technologii SAR (Synthetic Aperture Radar).
Od 2020 w ramach programu CSDA, agencja NASA identyfikuje, ocenia i pozyskuje dane ze źródeł komercyjnych, w tym satelitów ICEYE, w celu wspierania celów naukowych, analiz i zastosowań dla działu nauk o Ziemi NASA (Earth Science Division, ESD).
Cele ESD NASA są nieocenione dla eksploracji i ochrony naszej planety. Nadal jesteśmy wdzięczni za możliwość dalszego wspierania misji NASA naszymi danymi — powiedział Eric Jensen, dyrektor generalny ICEYE US. Badacze NASA, współpracujący naukowcy i partnerzy akademiccy będą mogli cieszyć się rozszerzonym dostępem do niezawodnego, dokładnego strumienia danych radarowych z największej na świecie komercyjnej konstelacji SAR. Nie możemy się doczekać, aby umożliwić naukowe odkrycia, które nadejdą.
NASA od dawna udowodniła wartość dołączania komercyjnych danych satelitarnych do swoich własnych możliwości jako kluczowego narzędzia do rejestrowania zmian na powierzchni Ziemi. Wraz ze wzrostem wpływu zmian klimatycznych narzędzia te są ważniejsze niż kiedykolwiek.
ICEYE jako właściciel i operator największej na świecie konstelacji satelitów obserwacji Ziemi opartej o radary z syntetyczną aperturą, dostarcza sprawdzonych rozwiązań i danych w tym obszarze. Zawsze większa część ziemskiej powierzchni jest zakryta warstwą chmur lub spowita w ciemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwacji Ziemi, małe satelity ICEYE zbierające zobrazowania radarowe są w stanie tworzyć wysokiej rozdzielczości obrazy ziemskiej powierzchni niezależnie od warunków – zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przy dużym zachmurzeniu. Innymi słowy, są one w stanie zbierać obrazy i dane w dowolnym miejscu na Ziemi wielokrotnie w ciągu dnia, zapewniając nieodzowną w krytycznych procesach decyzyjnych niezawodność działania.
Co ważne dla nauki, czujniki radarowe zapewniają dokładność pomiaru cech na powierzchni Ziemi co do milimetra, umożliwiając szczegółowe badania naukowe. Unikalną cechą możliwości konstelacji ICEYE jest możliwość tworzenia zarówno rozległych zestawów danych, takich jak regiony lodowcowe lub pustynie, jak i obszarów docelowych, takich jak lasy lub linie brzegowe, z wysokim wskaźnikiem ponownych odwiedzin, który optymalizuje wartość danych naukowych i wspiera przełomowe zastosowania badań naukowych.
ICEYE ma siedzibę w Finlandii i współpracuje z ponad 700 pracownikami na całym świecie, a jej biura znajdują się także w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
.@NASA has selected ICEYE US to provide #SAR satellite imagery for its Commercial Smallsat Data Acquisition (CSDA) Program once again!
“We look forward to enabling the scientific discoveries that lie ahead,” said Eric Jensen, CEO of ICEYE US.
Read more: https://t.co/vKxVC7BEXF.
— ICEYE (@ICEYEfi) September 9, 2024
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.