Współpraca ta będzie miała na celu zintegrowanie technologii czujników ultraszerokopasmowych częstotliwości radiowych (RF) spółki BAE Systems z najnowocześniejszymi możliwościami satelitarnymi technologii radaru z syntetyczną aperturą SAR (Synthetic Aperture Radar) spółka Hanwha Systems. Wspólnie oba przedsiębiorstwa będą badać stworzenie potężnego rozwiązania kosmicznego przeznaczonego do zwiadu, obserwacji i rozpoznania (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance, ISR) w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych oraz wzmocnią swoją konkurencyjność na globalnym rynku satelitarnym.
Wieloczujnikowy system satelitarny połączy dane z satelitów RF i SAR, wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji), aby dostarczać precyzyjne, terminowe i o wysokiej rozdzielczości dane wywiadowcze. Oczekuje się, że łącząc różne typy danych satelitarnych, system znacząco zwiększy świadomość sytuacyjną i zaoferuje potężny zasób nadzoru kosmicznego.
Rachael Hoyle, Space Director w BAE Systems Digital Intelligence powiedziała: Połączenie naszego rodowodu w kosmosie z doświadczeniem Hanwha Systems w zakresie satelitów SAR stanowi ekscytującą okazję do rozwijania możliwości ISR z kosmosu na rynki międzynarodowe. Nie możemy się doczekać budowania tej relacji i wspólnego rozwijania technologii kosmicznych.
Sung-Chan Song, szef działu kosmicznego w Hanwha Systems, powiedział: Małe satelity SAR są coraz częściej uznawane za nieocenione zasoby do obserwacji i rozpoznania. Hanwha Systems jest dumna ze współpracy z BAE Systems i z tego, że chcemy dalej rozszerzać naszą obecność na globalnym rynku satelitarnym.
Hanwha Systems jest dostawcą radaru SAR dla projektu 425, pierwszego południowokoreańskiego wojskowego programu satelitarnego rozpoznania. W grudniu 2023 spółka pomyślnie wystrzeliła małego satelitę z radarem SAR o rozdzielczości 1 metra, opracowanego w całości przy użyciu krajowej technologii, co dowodzi jej wiodącej pozycji w zakresie cywilnych możliwości obserwacji i nadzoru Ziemi. Hanwha bierze również udział w pierwszym koreańskim projekcie rozwoju satelity komunikacyjnego na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), kierowanym przez Agencję Rozwoju Obronności ADD (Agency for Defense Development) i aktywnie przyczynia się do budowy niezależnej wojskowej konstelacji satelitarnej.
Informacja prasowa