W środę, 13 maja 2026, 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa (3. RBLog.) opublikowała informację o zawarciu umowy o wartości 4 015 510 zł brutto ze spółką Hanwha Aerospace Europe z Warszawy (przedstawicielstwo regionalne południowokoreańskiej Hanwha Aerospace) na dostawę technicznych środków materiałowych, części oraz narzędzi specjalnych do prac obsługowo-naprawczych do 40-mm granatników maszynowych AGL K4.
Zdjęcie: D. Wielgus via 6. BPD/X
Zamówienie zostało sfinalizowane procedurą negocjacyjną bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie. Wcześniej dwukrotnie bezskutecznie próbowano doprowadzić do wyboru wykonawcy za pośrednictwem postępowania przetargowego prowadzonego procedurą ograniczoną konkurencyjną (od 7 do 15 kwietnia 2025 i od 7 listopada 2025 do 11 lutego 2026). Za każdym razem przetargi unieważniano z powodu braku ofert.
W uprzednio prowadzonym postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa (Sprawa nr 150/2025/D-OiB) do upływu terminu składania ofert nie została złożona żadna oferta, wobec powyższego Zamawiający stosownie do dyspozycji art. 415 ust. 2 pkt. 7) ustawy Pzp zaprosił do udziału w negocjacjach Wykonawcę Hanwha Aerospace Europe Sp. z o. o. – czytamy w uzasadnieniu.
Umowa z Hanwha Aerospace Europe będzie realizowana na terytorium Polski przez okres 9 miesięcy od daty jej zawarcia, czyli 23 kwietnia br. ale nie później niż do 30 listopada 2026.
AGL4 w Wojsku Polskim
Przypomnijmy, że 4 lipca 2023 granatniki AGL K4 zostały po raz pierwszy zaprezentowane na uzbrojeniu 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej.
Informacja o zakupie granatników pojawiła się 25 września 2022, gdy dział polityki technologicznej południowokoreańskiej agencji ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) miał wydać domniemaną zgodę narodowemu instytutowi badawczemu rządowej agencji do spraw obronnych ADD (Agency for Defense Development) na transfer technologii do produkcji K4 do Polski. ADD jest właścicielem praw do produkcji tego uzbrojenia.
Jednak dzień później, 26 września 2022, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Polska nie kupiła licencji na produkcję tego uzbrojenia, a zamówiono interwencyjnie kilkaset granatników K4 wraz z pół milionem sztuk amunicji za kilkanaście mln USD. Umowa o wartości ok. 100 mln zł miała zostać zawarta kilka tygodni wcześniej, a dostawy miały odbyć się w ciągu kilku miesięcy.
Opracowywany w latach 1989-1991 i wprowadzony na uzbrojenie w 1993 roku granatnik maszynowy K4 jest zasilany amunicją 40 mm x 53SR HV (High Velocity) o wysokiej prędkości wylotowej, standardu NATO. Ma masę 34,4 kg, a szybkostrzelność teoretyczna wynosi 325 pocisków na minutę z zasięgiem rażenia do 1,5 km. W razie potrzeby podczas działań nocnych granatnik jest kompletowany z lunetą noktowizyjną KAN/TVS-5. Używany jest także przez siły zbrojne Korei Płd., a właściwie tamtejszy korpus piechoty morskiej (Daehanminguk Haebyeongdae), siły zbrojne Iraku, Libii, Meksyku i Singapuru.
Czytaj także:
