We wtorek, 15 kwietnia 2025, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Królestwa Maroka pakietu z pociskami do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych FIM-92K Stinger Block I za maksymalnie 825 mln USD (3,118 mld zł).
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Rabacie wnioskował o możliwość pozyskania 600 pocisków FIM-92K Stinger Block I.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): pakiet wsparcia inżynieryjnego ze strony rządu USA i wykonawców umowy (RTX i Lockheed Martin), logistyka i usługi wsparcia technicznego oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu.
Królewskie marokańskie wojska lądowe użytkują starsze PPZR FIM-92A/B Stinger od lat 1980. Ich uzupełnieniem są postsowieckie 9K32 Strieła-2 i nowsze 9K38 Igła. Pozyskano też najnowsze europejskie MBDA Mistral 3, ale nie są to zestawy przenośne.
Warto dodać, że wraz z 24 śmigłowcami szturmowymi AH-64E Apache Guardian (plus 12 w ramach opcji), których pierwsze dostawy rozpoczęły się na początku marca br., Maroko zamówiło m.in. 200 lotniczych pocisków AIM-92H Stinger (Stinger 92K Block I), które służą do samoobrony wiropłatów.
W ostatnich tylko latach Maroko otrzymało zgody na zakup w USA uzbrojenia lotniczego do samolotów wielozadaniowych F-16C/D Fighting Falcon, artylerii i bomb szybujących, przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148F Javelin, kolejnych czołgów M1A2SA Abrams i wozów zabezpieczenia technicznego M88 HERCULES czy radiostacji MIDS-JTRS do systemów dowodzenia i kontroli. W poprzedniej dekadzie zamawiano radary AN/MPQ-64F1 Sentinel, pociski lotnicze AIM-9X-2 Sidewinder czy ppk BGM-71-4B-RF TOW 2A.
Najnowsze trzy umowy produkcyjne z Departamentem Obrony USA na pociski Stinger zostały zawarte 24 i 25 września 2024 i miały łączną wartość 161,39 mln USD. Także 24 września, Egipt otrzymał zgodę na pozyskanie nowej partii pocisków do swoich zestawów przeciwlotniczych AN/TWQ-1 Avenger na podwoziu M1097 HMMWV. Wcześniej, w czerwcu ub. r. Niemcy zamówiły 506 zestawów FIM-92K Stinger.
Tymczasem w amerykańskich Wojskach Lądowych (US Army), gdzie Stingery wróciły do łask w 2018 i od tamtej pory są zamawiane kolejne partie, równolegle od 2020 poszukiwany jest ich następca, a od 2022 przyspieszono ten proces (także w związku z dużymi partiami przekazanymi walczącej Ukrainie). Potencjalnym następcą może zostać NGSRI (Next-Generation Short-Range Interceptor), który zgodnie z informacją RTX z 18 lutego br., przeszedł serię dziesięciu udanych testów.