W środę, 19 marca 2025, w warszawskim biurze Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) odbyło się spotkanie prezesa zarządu Krzysztofa Trofiniaka z reprezentacją polskich weteranów, którzy brali udział w zawodach Invictus Games w Kanadzie.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
Spotkanie zostało zainicjowane przez zarząd PGZ, w związku z faktem, że spółka od kilku lat wspiera polskich weteranów, którzy biorą czynny udział w zawodach Invictus Games. Tegoroczna edycja, po raz pierwszy w odsłonie zimowej, odbyła się w kanadyjskim Vancouver i Whistler.
Polska kadra licząca 19 zawodników zdobyła 6 medali. Aż trzy z nich wywalczył st. chor. w st. spocz. Rafał Korzeniewski: srebro w narciarstwie biegowym i dwa – srebro i brąz w wioślarstwie halowym. Pozostałe medale wywalczyli: złoto w narciarstwie zjazdowym ppor. rez. Sebastian Starostka, brązowe medale w skeletonie zdobyli kpt. Piotr Maletka oraz ppor. rez. Sebastian Starostka. Był to bardzo udany start w zimowej edycji Invictus Games – zawodów weteranów organizowanych już od 2014.
Jesteśmy dumni z naszych niezwyciężonych wojowników. Rywalizując w Kanadzie pokazali, że nie łatwo ich pokonać, a sport i obrany cel traktują bardzo poważnie. Oczywiście w idei, która przyświeca zawodom Invictus Games chodzi o coś więcej niż tylko medale i rywalizacja sportowa. Tak naprawdę główną wartością jest integracja środowiska weteranów i pokazanie światu, że weterani nie tylko są wśród nas, ale są nam nadal potrzebni – podkreślił prezes zarządu PGZ Krzysztof Trofiniak.
Spotkanie w biurze PGZ nie było przypadkowe. Od 2018, a więc od pierwszego startu polskich weteranów w zawodach Invictus Games, Polska Grupa Zbrojeniowa wspiera polską reprezentację. Tak było w przypadku kolejnych startów w Sydney (2018), Hadze (2022) i Dusseldorfie (2023). Wsparcie dla środowiska weteranów jest zresztą znacznie szersze niż dofinansowanie startów w zawodach organizowanych przez Invictus Games Foundation.
Zarówno PGZ jak i Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej we współpracy z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju zrealizowała projekty, których beneficjentami są właśnie weterani i ich najbliżsi. Wsparcie pozostaje w zgodzie z misją społecznej odpowiedzialności spółki, jak i mottem Fundacji „Tym, co służą Ojczyźnie…”. Niezwyciężeni weterani, to osoby, którym Polska Grupa Zbrojeniowa i jej Fundacja pomagają z pełnym przekonaniem. Spotkanie związane z podsumowaniem startu w Kanadzie było doskonała okazją, by raz jeszcze podziękować im nie tylko za godne reprezentowanie Polski na zawodach, ale także za ich poświęcenie i profesjonalizm w służbie dla Ojczyzny.