W środę, 13 grudnia o godz. 9.00, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zaprzysiężenia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę trzeciego rządu Donalda Tuska w ramach koalicji partii: Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowa Lewica. Wicepremierem i ministrem obrony narodowej został powołany Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Zastąpił na tym stanowisku Mariusza Błaszczaka z Prawa i Sprawiedliwości, który był szefem MON w trzech poprzednich rządach premiera Mateusza Morawieckiego.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej to jest gwarancja naszego bezpieczeństwa. Wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, w każdym zakątku na terytorium naszej Ojczyzny i poza jej granicami, dziękuję za Wasz patriotyzm, za miarę Waszego patriotyzmu. To jest niezwykłe oddanie dla Ojczyzny, to jest coś, za co każdy z nas, każdy Polak, każda Polka jest Wam wdzięczna. Dziękuję za to, że służycie w Wojsku Polskim – niezależnie w jakim stopniu, niezależnie na jak ważnym odcinku – każdy jest ważny. Nie ma nieważnych. Mundur żołnierza Wojska Polskiego jest święty – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości objęcia obowiązków na stanowisku ministra obrony narodowej.
Mówiąc o przyszłych wyzwaniach szef MON podkreślał, że m.in. budowanie wspólnoty narodowej oraz współpraca dają gwarancję rozwoju Ojczyzny i jej bezpieczeństwa.
Będziemy pamiętać o naszej historii i będziemy budować lepszą Polskę. Najlepszą tą z naszych marzeń, z naszych pragnień. To jest rola niezwykła dla naszego rządu. Będziemy ją budować we współdziałaniu zachowując to, co dobre i naprawiając niedociągnięcia i to co się nie udało. (…) Deklaruję jak najlepszą współpracę i szukanie porozumienia. Deklaruję jak najlepszą współpracę z Prezydentem Rzeczypospolitej, bo to jest wspólna odpowiedzialność władzy wykonawczej. Deklaruje też realizację naszego programu. To dla nas szczególnie ważne: wiarygodność, skuteczność, patrzenie do przodu. Jest ogromna szansa i wiele zagrożeń. To z czego skorzystamy, to jak wybierzemy, jak będziemy postępować, to będzie nas definiować. I każdy dzień będzie egzaminem z tego. Jestem pewien, że wspólnie budując siłę Rzeczypospolitej pokażemy, że potrafimy wzbić się ponad przeciętność. W obliczu tych wszystkich zagrożeń, to jest po prostu koniecznie. To będą dobre lata dla Wojska Polskiego. Będziemy robić wszystko żeby wypełnić postanowienia Konstytucji, innych praw Rzeczypospolitej, a dobro i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze największym nakazem.
Odchodzący ze stanowiska ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za dotychczasową służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i rozwoju Sił Zbrojnych RP.
Po południu wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
🇵🇱 Prezydent @AndrzejDuda, na wniosek premiera @donaldtusk, powołał w skład Rady Ministrów @KosiniakKamysz na urzędy wiceprezesa rady ministrów i ministra obrony narodowej. pic.twitter.com/QliI0gXYwK
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 13, 2023
Biogram
Władysław Kosiniak-Kamysz (ur. 10 sierpnia 1981 w Krakowie) – polski lekarz, samorządowiec i polityk, doktor nauk medycznych. Od 2015 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 2011–2015 minister pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji (od 2015). Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.
Jest wnukiem Władysława, żołnierza 13. Pułku Ułanów Wileńskich i Batalionów Chłopskich, synem Andrzeja Kosiniaka-Kamysza, ministra zdrowia w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a także bratankiem Zenona i Kazimierza Kosiniaków-Kamyszów. Kuzynką jego dziadka była Stefania Łącka.
12 grudnia 2023 podczas swojego exposé w Sejmie, Donald Tusk ogłosił jego nominację na pierwszego wicepremiera i ministra obrony narodowej.
Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 2006 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został asystentem w Katedrze Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi CM UJ. W 2010 na macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy zatytułowanej Związek zmienności genu kodującego cyklohydrolazę GTP l z funkcją śródbłonka naczyniowego u chorych z cukrzycą typu 2. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2010 roku. Badania naukowe prowadził m.in. w Emory University School of Medicine w Atlancie w USA. Podjął praktykę w zawodzie lekarza, powrócił do niej w 2021 w trakcie pandemii COVID-19 jako wolontariusz w Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie.
Od 2000 związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. Był jednym ze współtwórców Forum Młodych Ludowców. W latach 2008–2012 pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. W wyborach samorządowych w 2010 kandydował do Rady Miasta Krakowa. Mandat radnego uzyskał w miejsce Jacka Majchrowskiego, wybranego na urząd prezydenta tego miasta (startował z listy jego komitetu wyborczego). Pracował w Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej, Komisji Mienia i Przedsiębiorczości. 10 listopada 2011 został oficjalnym kandydatem PSL na urząd ministra pracy i polityki społecznej w koalicyjnym drugim rządzie Donalda Tuska. 18 listopada został zaprzysiężony na urząd ministra pracy i polityki społecznej. Dzień później zrzekł się mandatu radnego Krakowa. 1 grudnia 2012 został wiceprezesem PSL. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był liderem listy PSL w okręgu nr 9 (województwo podkarpackie), nie uzyskując mandatu eurodeputowanego, zdobywając 12 667 głosów.
22 września 2014 ponownie objął stanowisko ministra pracy i polityki społecznej w ramach rządu Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w 2015 otworzył listę PSL do Sejmu w okręgu tarnowskim. Otrzymał 12 171 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji. W maju 2012 został przewodniczącym Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS; funkcję tę pełnił do listopada 2021.
7 listopada 2015 Rada Naczelna PSL powołała go na stanowisko prezesa partii. Z początkiem nowej kadencji parlamentu został także wybrany na przewodniczącego klubu parlamentarnego PSL. Był następnie wybierany na prezesa PSL przez partyjne kongresy 19 listopada 2016 i 4 grudnia 2021.
16 listopada 2015 zakończył pełnienie funkcji ministra. W kwietniu 2017 wybrany w skład zarządu PKOl (z ramienia LZS). W lutym 2018, w wyniku połączenia klubu PSL z kołem Unii Europejskich Demokratów, stanął na czele federacyjnego klubu poselskiego PSL-UED, przekształconego w lipcu 2019 w klub parlamentarny PSL – Koalicja Polska.
W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, otrzymując 33 784 głosy. 12 listopada 2019 ponownie stanął na czele klubu parlamentarnego tworzonego przez swoje ugrupowanie (pod nazwą Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz’15, a od listopada 2020 pod nazwą Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści).
W grudniu 2019 oficjalnie zadeklarował, że będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP w wyborach w 2020. Oprócz PSL poparły go inne podmioty Koalicji Polskiej – m.in. Kukiz’15 oraz partie: UED i Ślonzoki Razem. Na początku marca 2020 Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jego kandydaturę, jednak zaplanowane na maj głosowanie ostatecznie się nie odbyło. W czerwcu 2020 PKW zarejestrowała jego kandydaturę na powtórzone wybory w tymże miesiącu. W pierwszej turze otrzymał 459 365 głosów (2,36%), zajmując 5. miejsce spośród 11 kandydatów. Przed drugą turą zasugerował poparcie Rafała Trzaskowskiego.
Przed wyborami w 2023 współtworzył koalicję Trzecia Droga. W wyborach tych ponownie uzyskał mandat poselski, otrzymując 50 139 głosów.
Uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg 🇵🇱 pic.twitter.com/LmDWdttDZB
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) December 13, 2023
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.