W poniedziałek, 15 kwietnia 2024, służba prasowa amerykańskich wojsk lądowych na Pacyfiku (US Army Pacific, USARPAC) poinformowała o rozmieszczeniu na Filipinach w ramach ćwiczeń Salaknib 24 baterii mobilnych wyrzutni rakietowych Typhon (pol. Tyfon – pół-człowiek, pół-wąż z mitologii greckiej). Jest to pierwsze zagraniczne rozmieszczenie tego najnowszego systemu uzbrojenia, zdolnego do wystrzeliwania pocisków manewrujących RGM-109M Tomahawk Block V i przeciwlotniczych/przeciwokrętowych pocisków rakietowych RIM-174 SM-6 ERAM.
Elementy baterii trafiły w rejon północnej części wyspy Luzon pomiędzy 7 a 11 kwietnia br. na pokładzie ciężkich samolotów transportowych C-17A Globemaster III z 62. Skrzydła Transportowego USAF. Podróż w jedną stronę licząca niemal 13 tys. km trwała ponad 15 godzin. Zapowiedź pierwszego rozmieszczenia za granicą pojawiła się 18 listopada 2023 i została potwierdzona 5 kwietnia br.
Sprzęt i personel wojskowy został wydzielony 1. Wielodomenowej Grupy Zadaniowej (1st Multi-Domain Task Force) 5. batalionu 3. Pułku 17. Brygady Artylerii Polowej US Army z połączonej bazy Lewis-McChord (w stanie Waszyngton), która jest obecnie jedynym użytkownikiem systemu opracowanego przez Lockheed Martin i pozyskanego przez US Army w ramach programu MRC (Mid-Range Capability). W służbie jest od stycznia 2023.
To znaczący krok w naszym partnerstwie z Filipinami, naszym najstarszym sojusznikiem traktatowym w regionie. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom w Siłach Zbrojnych Filipin i cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa, gdy rozmieszczamy tę nową zdolność na Luzon. Stwarza to kilka nowych możliwości współpracy w zakresie naszych dwustronnych szkoleń i gotowości. Nie możemy się doczekać wspólnego rozwoju – powiedział gen. bryg. Bernard Harrington, dowódca 1. Wielodomenowej Grupy Zadaniowej.
Bateria systemu Typhon składa się z czterech wyrzutni rakietowych (każda z czterema komorami startowymi) opartych na okrętowej, uniwersalnej wyrzutni pionowego startu Mark 41 (Vertical Launch System, VLS) i wozu dowodzenia (Battery Operations Center, BOC), holowanych przez transporter Oshkosh M983A4 HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck), pojazdu transportowo-załadowczego oraz pojazdu wsparcia dowodzenia na podwoziu HMMWV (BOC Support Vehicle, BSV; niewykluczone, że w przyszłości zastąpi go JLTV).
Wozy BOC zostały zintegrowane m.in. z zaawansowanym artyleryjskim systemem dowodzenia AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System) czy systemem koordynacji automatyzacji operacji połączonych w głębi przeciwnika JDOCS (Joint Automated Deep Operations Coordination System).
Nie wiadomo jednak czy wszystkie elementy baterii zostały wysłane na ćwiczenia. Na opublikowanych fotografiach widać wyrzutnię w porze dnia i nocy (być może wykonano je zarówno w USA, jak i na Filipinach).
Zgodnie z informacją z 2 kwietnia br., w ćwiczeniu Salaknib 24 wezmą udział elementy 7. Dywizji Piechoty wojsk lądowych Filipin, w koordynacji z 25. Dywizją Piechoty US Army i 196. Brygadą Piechoty US Army. Ćwiczenie zostanie zrealizowane pomiędzy 1 a 10 czerwca br. pod dowództwem JPMRC (Joint Pacific Multinational Readiness Center). W pierwszej fazie przewidziano udział 600 żołnierzy US Army, a w drugiej do 1500. Ćwiczenia skupi się na operacjach wielodomenowych, działań piechoty, operacji miejskich i w dżungli, połączonych operacji szturmowych, wsparcia powietrznego oraz zwalczania celów opancerzonych.
Nie sprecyzowano na czym będzie polegać udział systemu Typhon oraz czy zaplanowano wystrzeliwanie pocisków Tomahawk lub/i SM-6 ERAM.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.