W czwartek, 21 listopada 2024, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała o podpisaniu umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance) pomiędzy Ministerstwem Obrony Rumunii a Departamentem Obrony USA, za pośrednictwem programu sprzedaży zagranicznej FMS (Foreign Military Sales) na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II, dzięki czemu państwo to stanie się 20. użytkownikiem tego systemu na świecie.
Z radością witamy Rumunię w programie F-35 — powiedział generał porucznik Mike Schmidt, dyrektor i oficer wykonawczy programu F-35 Joint Program Office. Integracja samolotu F-35 Lightning II z rumuńskimi siłami powietrznymi znacznie wzmocni zdolności odstraszające NATO, zapewniając niezrównane korzyści strategiczne, operacyjne i taktyczne. F-35 Joint Program Office jest oddane budowaniu silnych relacji z Rumunią, zapewniając pomyślną transformację i kompleksowe wsparcie dla pilotów i konserwatorów. Wspólnie z Rumunią pracujemy nad osiągnięciem tego sukcesu.
Od prawie 30 lat Rumunia i Lockheed Martin są partnerami w zakresie obrony i bezpieczeństwa — powiedziała Bridget Lauderdale, wiceprezes i dyrektor generalna programu F-35 Lightning II w Lockheed Martin. Zakup F-35 jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo narodowe Rumunii i jej zdolność odstraszania.
Rosnąca obecność F-35 w Europie wzmacnia odstraszanie oparte na sojuszu i tworzy podwaliny pod zdolność NATO i sojuszniczych państw do tworzenia sił powietrznych nowej generacji — powiedziała Mara Motherway, wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin.
Samoloty F-35A płynnie zintegrują się z aktualnie posiadaną przez ten kraj flotą samolotów F-16 Fighting Falcon (obecnie 17 F-16AM/BM Block 15 MLU i 12 z 32 zamówionych 17 posiadanych F-16AM/BM Block 20 MLU). W zeszłym roku Lockheed Martin oraz rządy Rumunii i Królestwa Niderlandów utworzyły Europejskie Centrum Szkolenia F-16 (EFTC) w Rumunii, które od wczoraj składa się z 18 samolotów. Partnerstwa w ramach EFTC gwarantują szkolenia w przyspieszonym tempie, zapewniając, że rumuńscy piloci będą w pełni przygotowani do bezpiecznego i skutecznego wykonywania swoich misji.
Przypomnijmy, że 13 września br. Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Rumunii 32 samolotów F-35A Lightning II w pakiecie za maksymalnie 7,2 mld USD (wówczas 27,83 mld zł). W planach jest też zakup kolejnych 16 egzemplarzy (łącznie 48), tak aby w latach 2030. rozpocząć stopniowe wycofywanie łącznie 49 F-16.
16 lipca br. minister obrony Rumunii Angel Tîlvăr informował, że na zakup dwóch eskadr samolotów F-35A (czyli 32 egzemplarzy), rząd chce przeznaczyć maksymalnie 30 mld RON/6 mld EUR (wówczas 25,8 mld zł). Resort oczekuje, że wówczas pierwsze dostawy rozpoczną się w 2032-2033.
Aktualnie globalnie działa ponad 1000 samolotów F-35, generując ponad 940 000 godzin nalotu. Samoloty F-35 operują z 33 baz na całym świecie, w tym z 10 baz operujących na ojczystym terytorium. W obliczu postępującej ekspansji przeciwników i starzenia się samolotów poprzednich generacji, F-35 będzie odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu dominacji powietrznej przez kolejne dziesięciolecia.
Jeśli chodzi o najnowsze kluczowe sukcesy programu F-35 Joint Strike Fighter, to niedawno rozpoczęła się budowa pierwszego z 64 samolotów dla Finlandii, zawarta została umowa produkcyjna na pierwsze z 24 czeskich egzemplarzy, umowa międzyrządowa na zakup 20 F-35A (z opcją na 20 kolejnych) przez Grecję czy prezentacja pierwszego polskiego F-35A Husarz (z 32 zamówionych). Z kolei Włochy ogłosiły plan zakupu kolejnych 25 F-35, w tym 15 F-35A i 10 F-35B, Królestwo Niderlandów ogłosiło pełną gotowość operacyjną swoich F-35A, których liczba zostanie zwiększona do 58, a według doniesień medialnych, USA zaproponowały Turcji powrót do programu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.