W środę, 12 marca 2025, w serwisie DVIDS (Defense Visual Information Distribution Service) opublikowano fotografie z ćwiczeń amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army) w centrum szkolenia Fort Irwin na pustyni Mojave w Kalifornii o kryptonimie Project Convergence-Capstone 5 (PC-C5). Na jednym z nich możemy zobaczyć test nieznanego wcześniej pocisku rakietowy o kryptonimie 670, wystrzelonego z wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych na bojowym wozie piechoty M2 Bradley.
Zdjęcie: Sgt. Marita Schwab, US Army via DVIDS
Wydarzenie zostało zorganizowane przez dowództwo US Army Futures Command i odbywa się cyklicznie od 2020. Ma na celu demonstracje nowych technologii, które mogłyby trafić do wojska w szybkich czasie. Jeśli chodzi o Project Convergence-Capstone 5 to pierwsza część odbyła się w bieżącym miesiącu, a druga odbędzie się w kwietniu w wielu lokalizacjach na obszarze Oceanu Spokojnego.
Nie jest jasne, czym jest ów pocisk rakietowy o kryptonimie 670, ale obecnie uzbrojeniem bwp M2 Bradley są ciężkie przeciwpancerne pociski kierowane BGM-71 TOW 2B, których następca jest poszukiwany już od 2021.
Na powiększeniu można zauważyć klasyczny cylindryczny kształt kadłuba, podzielony na trzy sekcje wraz z układem napędowym złożonym z silnika rakietowego i trzech rozkładanych kratownicowych powierzchni sterowych (podobnych jak w przypadku bomby szybującej Dynetics GBU-69/B SGM). Wygląda na to, że jest zbliżonej wielkości co ppk TOW, który w zależności od wersji ma od 1,16 do 1,51 m długości oraz 152 mm średnicy. Nie można wykluczyć, że może przenosić modułowe ładunki, jak np. amunicję kasetową czy środki zaradcze.
Warto przypomnieć, że do 2006 w służbie US Army znajdował się wariant M6 Bradley Linebacker, wyposażone w czteroprowadnicową wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger, a obecnie w związku z zagrożeniem ze strony bezzałogowców, wojsko poszukuje nowych możliwości dotyczących wzmocnienia obrony powietrznej. Niewykluczone, że pocisk rakietowy o kryptonimie 670 właśnie powstał w tym celu. Zwłaszcza, że obecnie spółka BAE Systems Inc. oferuje pojazd AMPV wywodzący się z M2 Bradley właśnie do zadań obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD).
Co jeszcze testowano?
Przy okazji ćwiczenia Project Convergence-Capstone 5 warto przyjrzeć się innym systemom demonstrowanym i testowanym przez US Army:
Bezzałogowce GOBLIN (Ground Obstacle Breaching Lane Neutralizer)
Od lewej: Mission Command on The Move (MCOTM) na bazie StrykerQB, przeciwlotniczy pojazd robotyczny TRX SHORAD oraz artyleryjsko-rakietowy zestaw systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Sgt Stout
Bezzałogowiec MULE (Multi-Mission, Utility, Logistics, & Expedition)
Robot inżynieryjny BDGER (Breaching and Demolition Ground Engineering Robot) z zestawem do rozminowywania z ładunkami wydłużonymi M58 MICLIC (Mine Clearing Line Charge)
Bezzałogowiec MOFO (Minor Onboard Forward Overwatch) do niekinetycznego zwalczania bezzałogowców powietrznych
Bezzałogowiec transportowy Ultra 2XL
Bezzałogowiec transportowy Tactical Resupply Vehicle 150
Wyrzutnia STILETTO (Survivable Tactical Intelligence Launch Effect Target Tracking Observation) amunicji krążącej ALTIUS