W środę, 13 maja 2026, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowali w mediach społecznościowych o przechwyceniu polskie samoloty nad Bałtykiem rosyjskiego samolotu zwiadu obrazowego i elektronicznego Ił-20M.
Zdjęcie: Władysław Kosiniak-Kamysz via X
Nasze samoloty przechwyciły nad wodami międzynarodowymi na Bałtyku rosyjski samolot rozpoznawczy Ił20. To kolejne agresywne działania Federacji Rosyjskiej i testowanie naszych systemów obrony powietrznej. Loty bez włączonych transponderów mogą stanowić zagrożenie dla innych.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej pozostaje jednym z priorytetów Wojska Polskiego. Każdego dnia żołnierze Sił Zbrojnych RP utrzymują gotowość do natychmiastowej reakcji, zapewniając skuteczną ochronę polskiego nieba.
Maszyna wykonywała lot w międzynarodowej przestrzeni powietrznej bez złożonego planu lotu oraz z wyłączonymi transponderami. Nie doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.
Żołnierze Wojska Polskiego, dzięki wysokiemu poziomowi wyszkolenia i gotowości operacyjnej, pozostają przygotowani do natychmiastowego działania w każdej sytuacji.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Brak szczegółów, czy rosyjski samolot został przechwycony przez parę dyżurną F-16 Jastrząb czy MiG-29. Zgodnie z opublikowaną fotografią był to egzemplarz o nr rejestracyjnym RF-95671. Wcześniej, 24 kwietnia para F-16 dokonała przechwycenia nad Morzem Bałtyckim dwóch rosyjskich samolotów wielozadaniowych Su-30 (w kodzie NATO: Flanker-H).
Natomiast 9 kwietnia doszło do przechwycenia Ił-20M, również przez Jastrzębie, a 16 marca przez MiG-29.
Poprzednie sytuacje z przechwyceniem rosyjskiego Ił-20M miały miejsce trzykrotnie w dniach 29, 30 i 31 października 2025, a w roku 2024 także trzykrotnie: przez F-16 Jastrząb w dniu 12 sierpnia oraz przez MiG-29 i F-16 w dniach 3 i 6 marca.
Ił-20M (w kodzie NATO: Coot-A) jest wyspecjalizowaną wersją samolotu Ił-18 (dlatego alternatywne oznaczenie to Ił-18D-36 Bizon), przeznaczoną do prowadzenia zwiadu obrazowego, rozpoznania łączności (COMmunications INTelligence, COMINT) i rozpoznania elektronicznego (ELectronic INTelligence, ELINT), tj. przechwytywania emisji sygnałów elektromagnetycznych. Jest wyposażony w szeroki zestaw czujników optoelektronicznych A-87P LOROP, Romb 4 i Wisznaja, a także pokładowy radar obserwacji bocznej z anteną fazowaną Igła-1 (ang. Side-Looking Airborne Radar, SLAR) oraz systemy komunikacji satelitarnej do transferu informacji w czasie rzeczywistym. Prototyp Ił-20M oblatano w marcu 1968. Wyprodukowano 20 egzemplarzy, z których w służbie Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) pozostaje 14.
Bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej pozostaje jednym z priorytetów #WojskoPolskie 🇵🇱. Każdego dnia żołnierze Sił Zbrojnych RP utrzymują gotowość do natychmiastowej reakcji, zapewniając skuteczną ochronę polskiego nieba.
Maszyna wykonywała lot w międzynarodowej przestrzeni… https://t.co/PJXXwQXojN
— Dowództwo Operacyjne RSZ (@DowOperSZ) May 13, 2026
