6 lipca Departament Obrony USA poinformował o zerwaniu kontraktu o wartości 10 mld USD (38,43 mld zł) ze spółką Microsoft na usługi przetwarzania danych w chmurze za pomocą platformy Azure w ramach programu JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure) Cloud (Microsoft dostarczy US Army gogle HoloLens 2).
Departament Obrony USA poinformował o zerwaniu kontraktu o wartości 10 mld dolarów ze spółką Microsoft na usługi przetwarzania danych w chmurze za pomocą platformy Azure w ramach programu JEDI Cloud / Zdjęcie: Microsoft
Zgodnie z opublikowaną informacją, we wtorek rozpoczęto procedurę rozwiązywania umowy zawartej 25 października 2019, która miała obowiązywać przez 10 lat, do 24 października 2029. Decyzja została uargumentowana tym, że w wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, iż ze względu na zmieniające się wymagania, rosnące potrzeby usług przetwarzania danych w chmurze i postępy w branży cybernetycznej, usługa Azure w ramach programu JEDI Cloud nie spełnia już potrzeb Departamentu Obrony (Departament Obrony wybiera Azure).
Jednocześnie poinformowano, iż istnieją nadal niezaspokojone potrzeby związane z powyższymi usługami, w tym komercyjnymi do wsparcia operacji biznesowych. Dodatkowo nastąpił wzrost potrzeb w ostatnich latach, w związku z wdrażaniem sieciocentrycznego systemu dowodzenia CJADC2, opartego o elementy rozproszonego systemu dowodzenia polem walki ABMS (Advanced Battle Management System) oraz inicjatywą ADA (Artificial Intelligence and Data Acceleration), obejmującej sztuczną inteligencję i przyspieszenie przesyłania danych.
John Sherman, p.o. dyrektora ds. informacji w Departamencie Obrony USA, powiedział:
Założenia JEDI Cloud zostały opracowane w czasie, gdy potrzeby Departamentu były różne, a zarówno technologia CSP (Cloud Service Provider), jak i nasze zdolności do przesyłania danych w chmurze były mniej zaawansowane. W świetle nowych inicjatyw, takich jak JADC2 i ADA ewolucja ekosystemu chmur w Departamencie, oraz zmiany wymagań użytkowników w celu wykorzystania wielu środowisk chmurowych do wykonywania misji, nasz krajobraz się rozwinął i uzasadnione jest nowe rozwiązanie, aby osiągnąć dominację zarówno w tradycyjnych, jak i nietradycyjnych dziedzinach walki.
Równolegle z anulowaniem zapytania ofertowego (Request For Proposals, RFP) w programie JEDI Cloud, Departament Obrony ogłosił zamiar podjęcia nowych działań w tym zakresie. Nowa inicjatywa o nazwie Joint Warfighter Cloud Capability (JWCC) przewiduje umowę na wiele usług chmurowych od wielu dostawców w formule IDIQ (co oznacza wykonanie nieokreślonej liczby usług przy niesprecyzowanych warunkach).
Departament Obrony zamierza szukać propozycji z ograniczonej liczby źródeł, a mianowicie Microsoft i Amazon Web Services (AWS), ponieważ dostępne badania rynku wskazują, że te dwie spółki są jedynymi dostawcami usług w chmurze, zdolnymi do spełnienia wymagań inicjatywy JWCC. Departament Obrony będzie kontynuował badania rynku, aby ustalić, czy jakiekolwiek inne amerykańskie usługi CSP w skali hiper mogą również spełniać wymagani. Jeśli tak, Departament będzie również negocjował z tymi spółkami.
Warto zauważyć, że po pierwotnym wyborze usług Microsoft w 2019, wielu komentatorów uważało, iż jest to w istocie wybór polityczny (ówczesnej administracji Donalda Trumpa), a usługi głównego kontroferenta, Amazon Web Services, charakteryzują się największą infrastrukturą, a także osiągają poziom bezpieczeństwa Impact Level 6. Dlatego też była uważna przez długi czas za faworyta w postępowaniu.
Ponadto, od 2013 Amazon dostarczał jako jedyny usługi przetwarzania danych w chmurze dla kilku amerykańskich agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych, w tym Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA, Central Intelligence Agency). Korzystano z niej także z informacji o dostępie tajne i ściśle tajne. Administracja Trumpa odrzuciła wcześniej oferty Google (pod koniec 2018), Oracle (2019) oraz IBM (2019).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.