21 maja ministerstwo obrony Republiki Czeskiej poinformowało o podpisaniu umowy o wartości 5,111 mld CZK (901,37 mln zł) z wojskowym instytutem badawczym VVÚ (Vojenský výzkumný ústav) z Brna na zabudowę 80 pojazdów rozpoznania skażeń z rodziny LOV-CBRN na bazie pojazdów wielozadaniowych Iveco LMV 4×4 (Light Multirole Vehicle) (Pierwszy Titus w Czechach).
Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej zamówiło 80 pojazdów rozpoznania skażeń z rodziny LOV-CBRN, które zostaną zabudowane na bazie pojazdów wielozadaniowych Iveco LMV
Dostawa pierwszych 13 egzemplarzy jest przewidziana jeszcze w tym roku. Pojazdy w wersjach S-LOV-CBRN I i S-LOV-CBRN II (po 40 egzemplarzy) trafią do 31. Pułku Obrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej im. gen. Oskara Starkoče (31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany) w Libercu nad Nysą Łużycką. Pułk składa jest z 311. i 312. batalionu.
Pojazdy z rodziny LOV-CBRN będą zastępować przestarzałe wozy rozpoznania skażeń chemicznych i promieniotwórczych BRDM-2rs (również eksploatowane w Wojsku Polskim, a które zastąpi wyspecjalizowana wersja Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego (LOTR) o kryptonimie Kleszcz na bazie AMZ-Kutno Bóbr-3 – przyp. red.), a także nieliczne, bo dostarczone w 9 egzemplarzach, wyspecjalizowane Land Rover Defender 110 RCH. Zakończenie dostaw pojazdów rodziny LOV-CBRN przewidziano na 2023 (IU MON poszukuje systemów rozpoznania skażeń).
Zestawy S-LOV-CBRN I i S-LOV-CBRN II składają się lekkiego zwiadowczego pojazdu opancerzonego LOV-CBRN z przyczepą P-LOV-CBRN oraz zestawu LOV-CBRN II. Czeskie wojska lądowe (Armáda České republiky, AČR) dysponują 115 pojazdami LMV, które dostarczyła włoska spółka Iveco Defence Vehicles. Pierwszy prototyp wyspecjalizowanego wariantu LMV do rozpoznania skażeń, oferowanego Czechom, zaprezentowała ówczesna VOP CZ podczas targów IDET 2013 w Brnie (Toyota Hilux dla czeskich wojsk lądowych).
Pojazdy zostaną dostarczone w wersjach S-LOV-CBRN I i S-LOV-CBRN II, w liczbie po 40 egzemplarzy każdy, różniących się wyposażeniem specjalistycznym / Zdjęcia: ministerstwo obrony Czech
Pojazdy wersji S-LOV-CBRN I wyposażono w czujniki i wyspecjalizowaną aparaturę do wykrywania skażeń radiologicznych, chemicznych i biologicznych (NBC), a także niebezpiecznych materiałów przemysłowych, pobierania próbek na polu walki, oznakowania terenów skażonych, realizacji obserwacji parametrów meteorologicznych czy neutralizacji personelu wojskowego, sprzętu i pojazdów ze skażeń. Na wyposażeniu zestawu znajduje się również niewielki bezzałogowy pojazd czterokołowy klasy UGV do bliskiego rozpoznania skażeń (Bezzałogowy UGV-Pz w czeskiej armii).
Z kolei w przypadku wersji S-LOV-CBRN II możliwe jest prowadzenie rozpoznania skażeń, zarówno mobilnie jak i pieszo, a zestaw wyposażono w narzędzia do pobierania i bezpiecznego transportu skażonych próbek oraz zagłuszania sygnałów radiowych do uruchamiania improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).
Co istotne, pojazdy bazowe LMV zapewnią załogom ochronę balistyczną na poziomie 3 i przeciwminową na poziomie 2A według STANAG 4569, kabinę ciśnieniową z filtrowentylacją i systemem awaryjnego dostarczania powietrza na wypadek wewnętrznego skażenia, a pokładowy system informacyjny – pełny obraz sytuacji taktycznej wokół nich. Do samoobrony będzie wykorzystywany lokalnie opracowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu) EVPU ZSRD 07 z 5,56- lub 7,62-mm karabinem maszynowym.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.