Wszystkie ręce na pokład – żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” pomagają w usuwaniu skutków zanieczyszczenia rzeki Odry w województwie lubuskim. Rano, w skwierzyńskim batalionie swoją gotowość do niesienia pomocy zameldowało blisko 100 żołnierzy.
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w usuwaniu skutków zanieczyszczenia rzeki Odry w województwie lubuskim
Głównym zadaniem żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest wsparcie instytucji i podmiotów administracji w walce z zanieczyszczeniem Odry. O pomoc zawnioskował wojewoda lubuski. Wskutek zanieczyszczenia rzeki w województwach dolnośląskim i lubuskim, tysiące ryb uległo zatruciu.
Żołnierze WOT przez najbliższych kilka dni pomogą oczyścić brzeg rzeki na odcinku Słubic aż do Kostrzyna. Na linii Krosna, wsparcie realizuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej a dokładnie 5. Kresowy Batalion Saperów.
Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone m.in. z myślą wsparcia lokalnej społeczności w sytuacji klęsk żywiołowych i kryzysowych. Nie możemy być obojętni w momentach wymagających naszego zaangażowania. Choć pełnimy służbę na granicy polsko-białoruskiej i wspieramy cały czas działania związane z relokacją uchodźców z Ukrainy, wciąż staramy się utrzymywać gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań – komentuje płk Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który uczestniczył w posiedzeniu Sztabu Kryzysowego LUW.
Od piątku, żołnierze z wielkopolskiej brygady działają m.in. wspólnie ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Zadania będą wykonywać nie tylko na lądzie, ale również na łodziach PSP. Każdy zespół zasilać będzie ratownik wodny. Żołnierze wyposażeni są w środki ochrony osobistej, tj. specjalne rękawice, wodery czy maski, które znajdują się na wyposażeniu batalionów 12. WBOT. Część środków ochrony osobistej została przekazana również przez Sztab Kryzysowy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W tej chwili 12. WBOT prowadzi działania na dwóch granicach państwa. Na Wschodzie – wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz na Zachodzie, gdzie pomagają podmiotom administracji w usuwaniu zanieczyszczeń z rzeki.
Warto dodać, że z chwilą wejścia w życie nowej Ustawy o obronie Ojczyzny, dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT, zastąpili w opisywanym zakresie dotychczasowych szefów WSzW i stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia jakiego może udzielić wojsko (Nowe zadania dla Wojsk Obrony Terytorialnej).
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.