W czwartek, 21 listopada 2024, norweska spółka Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) poinformowała, że podpisała umowę o wartości 12 mld NOK (4,504 mld zł) z Dowództwem Materiałowym i IT (COMMIT, Commando Materieel en IT; czyli dawną agencją zamówień wojskowych DMO; Defensie Materieel Organisatie) Ministerstwa Obrony Królestwa Niderlandów na dostawy zestawów przeciwlotniczych NASAMS (National/Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) i NOMADS (National Manoeuvre Air Defence System) w ramach programu CITADEL.
Zakup został zatwierdzony przez niderlandzki parlament 14 października br., natomiast plany zakupu zestawów NASAMS zostały ogłoszone 5 czerwca 2023. Dostawy rozpoczną się w 2028.
Wybierając NASAMS i NOMADS, Królestwo Niderlandów wzmocni swoje zdolności obrony powietrznej dzięki zintegrowanemu systemowi obejmującemu zagrożenia krótkiego i średniego zasięgu. Królestwo Niderlandów jest już silnym i integralnym członkiem większej społeczności użytkowników NASAMS i z przyjemnością witamy ten kraj jako pierwszego międzynarodowego użytkownika NOMADS — powiedział Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace.
Rząd w Hadze pozyskał dwie baterie NASAMS w 2006, złożone z 3 wyrzutni stacjonarnych, pojazdu dowodzenia i kierowania ogniem, radarów kierowania ogniem AN/MPQ-64M2 i radaru poszukiwawczego Hensoldt TRML-3D/32.
W ramach programu CITADEL zamówiono 6 baterii systemu obrony powietrznej średniego zasięgu MRAD (Medium Range Air Defense), czyli NASAMS (21 wyrzutni i 13 centrów dowodzenia) oraz 4 baterii mobilnego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu SHORAD (Short Range Air Defense), czyli NOMADS (18 wyrzutni i 5 centrów dowodzenia).
Nowy system NOMADS, którego Królestwo Niderlandów będzie pierwszy użytkownikiem, wyposażony zostanie w pociski rakietowe krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder i będzie mieć zasięg operacyjny do 15 km, podczas gdy NASAMS do 50 km, dzięki zamawianym pociskom AMRAAM-ER. Uzupełnią już posiadane zestawy dalekiego zasięgu MIM-104 Patriot, do których zamówione zostaną dwie dodatkowe wyrzutnie, a sam system przejdzie modernizację. W planach jest też zakup kolejnych stacji radiolokacyjnych rodzimej spółki Thales Nederland.
Bateria NASAMS składa się z sześciu wyrzutni, trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, pojazdu dowodzenia i kierowania ogniem z systemem transmisji danych Link 16 i pojazdu z obserwacyjno-celowniczą głowicą optoelektroniczną. Jedna bateria, działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej, może zwalczać maksymalnie do 36 celów powietrznych jednocześnie, takich jak samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące.
Ostatnio na zakup systemu NASAMS zdecydowały się Litwa (kolejnych zestawów), Królestwo Niderlandów, Hiszpania (kolejne) i Norwegia (kolejne), a zgodę na zakup otrzymał Tajwan. System jest też brany pod uwagę w Rumunii. Nie jest tajemnicą, że zakupy te wynikają z obserwacji doświadczeń bojowego użycia zestawów w Ukrainie.
https://twitter.com/kongsbergasa/status/1859562532693815708
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.