W poniedziałek, 9 czerwca 2025, służba prasowa amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy) poinformowała, że dzień wcześniej Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych (PJOS) ze średnim śmigłowcem wielozadaniowym Mi-17 pomyślnie ukończyła szkolenie kwalifikacyjne w zakresie lądowania (deck landing qualification, DLQ) na pokładzie okrętu dowodzenia USS Mount Whitney (LCC-20) typu Blue Ridge podczas ćwiczenia Baltic Operations (Baltops) 2025.
Zdjęcie: Lance Cpl. John Allen, USMC
W ramach szkolenia DLQ śmigłowiec Mi-17 Wojsk Specjalnych przeprowadził wiele lądowań i startów z pokładu USS Mount Whitney (LCC-20) w trakcie rejsu po Morzu Bałtyckim. Kwalifikacja jest kluczowym krokiem w zapewnieniu, że polscy piloci będą biegli w operowaniu z okrętów US Navy, zwiększając zdolność obu krajów do prowadzenia wspólnych operacji morskich.
To polskie szkolenie kwalifikacyjne do lądowania na pokładzie Mount Whitney jest świadectwem znakomitej pracy zespołowej i profesjonalizmu zarówno polskiej załogi, jak i naszego własnego Team 20 — powiedział komandor Colin Price, dowódca USS Mount Whitney. Dzięki takim ćwiczeniom budujemy zaufanie, zwiększamy naszą interoperacyjność i wzmacniamy naszą zdolność do bezproblemowego współdziałania w celu zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
Jak czytamy, szkolenie kwalifikacyjne DLQ pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski we wzmacnianie ich partnerstwa wojskowego i zwiększanie ich zdolności do reagowania na szeroki zakres wyzwań bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Wydarzenie to jest świadectwem poświęcenia i profesjonalizmu marynarzy i załóg lotniczych biorących udział w ćwiczeniach, a także podkreśla znaczenie ćwiczeń takich jak Baltops w promowaniu stabilności regionalnej.
Ćwiczenie Baltops 2025, które rozpoczęło się 5 czerwca, jest najważniejszym corocznym ćwiczeniami wojskowymi skoncentrowanymi na morzu w regionie Morza Bałtyckiego. Zapewnia sojusznikom z NATO wyjątkową okazję do wspólnego szkolenia, wzmocnienia interoperacyjności i zademonstrowania zbiorowej gotowości do obrony Sojuszu i zachowania wolności żeglugi w regionie. W ćwiczeniu uczestniczą Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Królestwo Niderlandów, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Scenariusze ćwiczenia Baltops obejmują szkolenie w szerokim zakresie możliwości, w tym operacji desantowych, artylerii, obrony powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania min morskich, usuwania ładunków wybuchowych i reagowania medycznego. Obejmuje również bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne w różnych scenariuszach.
Ćwiczenie jest prowadzone przez amerykańskie siły morskie w Europie i Afryce/VI Floty US Navy (US Naval Forces Europe – Africa/US 6th Fleet) oraz dowodzone przez Centrum Operacji Połączonych (JOC – Joint Operations Center) Dowództwa Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO – Naval Striking and Support Forces NATO) znajdującego się w Oeiras w Portugalii. Kwatera główna STRIKFORNATO będzie gościć oficerów łącznikowych i planistów z każdego uczestniczącego państwa, współpracujących w międzynarodowym centrum koordynacyjnym.
Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych (PJOS) z siedzibą w Powidzu, która została sformowana 1 lutego 2023 w miejsce 7. Eskadry Działań Specjalnych (7. EDS) jest obecnie użytkownikiem śmigłowców Mi-17, w ramach Grupy Lotniczej. Ma na stanie cztery Mi-17TU (numery boczne: 601, 602, 603 i 605) oraz cztery Mi-17-1W (numery boczne: 6109, 6110, 6111 i 6112). Wkrótce ma otrzymać nowo pozyskane S-70i Black Hawk International.
Strengthening partnerships, one landing at a time! 🚁 🇺🇸 🇵🇱
A Polish Special Operations Squadron successfully completed a deck landing qualification aboard USS Mount Whitney (LCC 20) June 8, during Baltic Operations (BALTOPS) 25. Read more here: https://t.co/CLcolRA1fm— U.S. Navy (@USNavy) June 9, 2025