12 października Air Force Life Cycle Management Center (AFLCMC) Dowództwa Logistycznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Materiel Command, AFMC) opublikowało zapytanie o informację (Request For Information, RFI) w sprawie dostawy kilkuset samolotów szkolenia zaawansowanego o kryptonimie ATT (Advanced Tactical Trainer), przeznaczonych do wsparcia szkolenia pilotów samolotów bojowych.
Amerykańskie wojska lotnicze poszukują dostawcy kilkuset nowych samolotów szkolenia zaawansowanego o kryptonimie ATT, przeznaczonych do wsparcia szkolenia pilotów samolotów bojowych / Zdjęcie: Saab Defence and Security
USAF nie wykluczają możliwości zakupu kolejnych samolotów Saab/Boeing eT-7A Red Hawk, których zaplanowano pozyskanie od 351 do nawet 475 egzemplarzy w ramach programu T-X (Trainer-X) Advanced Pilot Training (APT) o szacowanej wartości nawet 9,2 mld USD (36,25 mld zł) jako następców około 500 samolotów Northrop T-38 Talon, ale zapowiedziano też wzięcie pod uwagę innej konstrukcji (Saab otworzył nowy zakład produkcyjny w USA).
W przeciwieństwie jednak do podstawowego zadania pozyskiwanych Red Hawków jako samolot szkolenia zaawansowanego dla pilotów, samoloty w ramach programu ATT byłyby wykorzystywane w eskadrach tzw. agresorów, imitujących lotnictwo wojskowe potencjalnego przeciwnika oraz surogatów (zastępcy) samolotów bojowych, przenosząc część szkoleń na poziomie operacyjnym na platformę tańszą w eksploatacji.
Co ciekawe, jak powiedział rzecznik Dowództwa Lotnictwa Bojowego (Air Combat Command, ACC) dla Air Force Magazine, mają też wspierać program RFX (Reforge proof of concept), obejmujący realizację szkoleń pilotów do walk powietrznych (w ramach programu planowano dzierżawę 4-8 samolotów szkolno-bojowych o kryptonimie F/T-7X – nie jest jeszcze jasne, czy w związku z ATT został anulowany) (USAF zamówi szkolno-bojowe F/T-7X).
Ideą platformy zastępczej jest posiadanie tańszej platformy szkolno-bojowej, wyposażonej w kabinę reprezentatywną dla zaawansowanego samolotu bojowego nowej generacji, takiego jak np. wielozadaniowy Lockheed Martin F-35A Lightning II. Wynika to faktu, iż zakup nawet kilkuset Red Hawków nie zaspokoi potrzeb szkoleniowych USAF.
Oznacza to, że samolot w ramach programu ATT charakteryzowałby się innych wyposażeniem pokładowym niż eT-7A – otrzymałby węzły do przenoszenia uzbrojenia (lub atrap uzbrojenia), zasobników walki radioelektronicznej, zasobników szkoleniowych czy odrzucanych zbiorników paliwa. Opcją jest też kompaktowa stacja radiolokacyjna oraz elektrooptyczny system poszukiwawczo-celowniczy pracujący w podczerwieni (IRST).
Zamawiający nie określił jeszcze we wniosku RFI dokładnego harmonogramu ani konkretnej liczby pozyskiwanych samolotów, ale wskazano na konieczność zakupu co najmniej 100 egzemplarzy z opcjami na kolejne partie po 50. Rzecznik ACC powiedział o ewentualnym zakupie do 400 samolotów, choć nie wykluczył zredukowania tego zakresu o połowę, do 200, w zależności od budżetu.
Sam wniosek RFI ma nieco podobne założenia jak program marynarki wojennej (US Navy) i Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) o kryptonimie kryptonimie UJTS (Undergraduate Jet Training System) na następcę samolotów szkolenia zaawansowanego Boeing T-45C Goshawk (Oferenci na nowe samoloty szkolenia zaawansowanego US Navy).
Alternatywami dla zmodyfikowanego eT-7A Red Hawk dostępnymi na rynku i wcześniej już oferowanymi USAF, mogłyby być dostosowany do nowych wymagań T-100 (M-346 Master oferowany przez Leonardo, Raytheona i CAE w programie T-X) zbliżony konfiguracją do M-346LFFA czy T-50A (oferowany przez Lockheed Martin i Korea Aerospace Industries jako zmodyfikowany T-50 Golden Hawk).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.