W piątek, 14 marca 2025, agencja zakupów obronnych FMI (Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse) przy Ministerstwie Obrony Danii opublikowała listę oferentów w programach naziemnej obrony powietrznej dalekiego i średniego/pośredniego zasięgu (Umowa na pociski przeciwokrętowe NSM dla Danii).
MIM-104 Patriot / Zdjęcie: US Army
Jak poinformowano, programy mają wysoki priorytet. W związku z tym prowadzone są prace nad dwutorowym procesem zakupowym, w ramach którego FMI częściowo bada rynek w zakresie rozwiązań dostępnych w krótkim okresie (z dostawami w 2025 lub 2026), jednocześnie z kontynuacją współpracy długoterminowej z rozwiązaniem stałym.
Oferty:
Program naziemnej obrony powietrznej dalekiego zasięgu (Jordbaseret Langtrækkende Luftforsvarssystem):
- MIM-104 Patriot od rządu USA;
- SAMP/T NG od francusko-włoskiego konsorcjum Eurosam.
IRIS-T SLM / Zdjęcie: Diehl Defence
Program naziemnej obrony powietrznej średniego/pośredniego zasięgu (Jordbaseret Kortrækkende Luftforsvarssystem):
- NASAMS od norweskiej spółki Kongsberg Defence & Aerospace;
- IRIS-T SLM od niemieckiej spółki Diehl Defence;
- VL MICA od francuskiej spółki MBDA France;
- IFPC od rządu USA.
NASAMS / Zdjęcie: Kongsberg Defence & Aerospace
W poprzednim etapie, ogłoszonym 8 listopada 2024, było dwunastu oferentów, oprócz wyżej wymienionych i które nie zakwalifikowały się do drugiego etapu, a więc na system dalekiego zasięgu: David’s Sling od izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems, Barak MX od izraelskiej spółki IAI (Israel Aerospace Industries) i KM-SAM Block II od południowokoreańskiej spółki LIG Nex 1 oraz na system średniego/pośredniego zasięgu: EMADS od brytyjskiej spółki MBDA UK, NOMADS od norweskiej spółki Kongsberg Defence & Aerospace i I-Dome od izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems.
VL MICA / Zdjęcie: Direction générale de l’Armement (DGA)
Selekcja do drugiego etapu odbyła się na podstawie oceny czterech kluczowych czynników:
- Interoperacyjność z NATO;
- Bezpieczeństwo dostaw;
- Zdolności operacyjne;
- Czas dostawy.
Obecna sytuacja w zakresie polityki bezpieczeństwa oznacza, że przyglądamy się naziemnej obroni powietrznej zarówno w perspektywach krótko-, jak i długoterminowej. Dzięki tej decyzji podjętej w kręgu pojednawczym agencja zakupów obronnych FMI może w dalszym ciągu współpracować z oferentami, którzy są najlepszymi wyborami dotyczącymi naziemnej obrony powietrznej. Absolutnie kluczowe jest, abyśmy znaleźli rozwiązanie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom i które spełnia nasze zobowiązania w NATO. Spodziewam się, że możemy podjąć państwową decyzję polityczną, aby umowa mogła zostać zawarta w połowie 2025 – powiedział minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
Wyrzutnia Enduring Shield w programie IFPC / Grafika: Dynetic
FMI zwróciło się teraz do wybranych potencjalnych dostawców o przesłanie ofert ostatecznych, które muszą zawierać szczegółowe informacje na temat ceny systemu, zapotrzebowania na obsługę i cen za eksploatację w podziale szczegółowym dotyczącym np. pakietów wsparcia eksploatacyjnego i wielu innych czynników.
Po uzyskaniu szczegółowych ofert FMI musi przeanalizować i ocenić sprzęt wojskowy oraz przygotować decyzję na szczeblu politycznym. Zakup zestawów naziemnej obrony powietrznej na szczeblu obrony NATO jest oczywiście strategicznie kluczowe i chociaż musimy działać szybko, musimy oczywiście być precyzyjni, powiedział gen. Per Pugholm Olsen, dyrektor FMI.
Wymogiem strony duńskiej jest uzyskanie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability, IOC) już w 2028. Dlatego realizowano są równolegle prace nad ewentualnym zakupem pomostowego rozwiązania – pod koniec ubiegłego tygodnia rozesłano zapytanie ofertowe (Request For Information, RFI) do dużej liczby niesprecyzowanych producentów i państw w sprawie wszelkich ofert na zasadach wypożyczenia, dzierżawy lub zakupu systemów obrony powietrznej, które można by wdrożyć już w latach 2025-2026.
Nowe zestawy obrony powietrznej uzupełnią zamówione 27 września 2024 w niemieckiej spółce Rheinmetall Air Defence (część grupy Rheinmetall AG) 16 zestawów artyleryjsko-rakietowego systemu przeciwlotniczego Oerlikon Skyranger 30, które zostaną zintegrowane z podwoziem kołowego transportera opancerzonego GDELS-Mowag Piranha V.
Obecnie, duńskie królewskie wojska lądowe nie dysponują rakietowymi zestawami obrony powietrznej.