15 lipca francuska spółka Nexter Systems poinformowała o zakończeniu negocjacji ze spółką joint venture Eurenco w sprawie produkcji 70 tys. modułowych ładunków miotających do 155-mm amunicji artyleryjskiej do kołowych samobieżnych armatohaubic CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’Artillerie) francuskich wojsk lądowych (Armée de terre) (Czesi wybrali ahs CAESAR, 2020-06-04).
Francuskie 155-mm kołowe samobieżne armatohaubice Nexter Systems CAESAR zostały wykorzystane podczas działań bojowych francuskich wojsk lądowych w północnym Iraku w czasie działań przeciwko Państwu Islamskiemu, wykorzystując m.in. precyzyjną przeciwpancerną amunicję artyleryjską BONUS / Zdjęcie: ministerstwo sił zbrojnych Francji
Negocjacje dotyczyły uruchomienia linii produkcyjnej w należących do Eurenco zakładach w Bergerac w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Dordogne. Rozmowy rozpoczęto jeszcze w styczniu i były realizowane pomimo reżimu sanitarnego wprowadzonego podczas pandemii choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Odpowiednia umowa z francuską Generalną Dyrekcją ds. Uzbrojenia (Direction générale de l’Armement, DGA) została podpisana 11 maja br. Zgodnie z jej zapisami, dostawy modułowych ładunków miotających zostaną zrealizowane w latach 2021-2022 (Francuskie uzbrojenie dla Maroka, 2020-01-23).
Ładunki zostały opracowane w zgodności z natowskim porozumieniem normalizacyjnym JBMoU (Joint Ballistic Memorandum of Understanding), dzięki czemu są kompatybilne ze standardową amunicją kalibru 155 mm. Wykorzystują od jednego do sześciu ładunków miotających, które są wykorzystywane w zależności od pożądanego skutecznego zasięgu ostrzału. Zastępuja one klasyczne ładunki miotające, zwiększając bezpieczeństwo podczas strzelania pomimo zwiększonej szybkostrzelności. Modułowość upraszcza także logistykę i zmniejsza zapotrzebowanie na ładunki miotające (US Army zamawia amunicję BONUS, 2020-03-04).
Modułowe ładunki miotające, zamówione do francuskich do ahs CAESAR zostały opracowane przez Nexter Munitions i spółkę joint venture Eurenco / Zdjęcie: Nexter Systems
Ładunki zostały opracowane w kooperacji z Nexter Munitions i mogą być stosowane w lufach dział kalibru 155 mm i długości przewodu lufy od 39 do 52 kalibrów. Stosowane są dwa rodzaje ładunków, które mogą być stosowane do dolnych stref donośności od 1 do 2 (Linkable Bottom Charge Modules, BCM) i do górnych stref donośności od 3 do 6 (Linkable Top Charge Modules, TCM). Eurenco, który jest potentatem paliwowym, stosuje do nich mieszanki prochowe jedno- i wielobazowe. Produkcja ładunków jest w pełni zautomatyzowana i podzielona na trzy etapy: produkcję kaset ładunków, ich prace wykończeniowe oraz elaboracja, składanie i pakowanie gotowych ładunków.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.