W piątek, 4 kwietnia 2025, niemiecki Federalny Urząd ds. Karteli (Bundeskartellamt; czyli urząd antymonopolowy) wydał zgodę na założenie spółki projektowej MGCS Project Company GmbH, w ramach programu budowy niemiecko-francuskiego systemu z czołgiem nowej generacji MGCS (Main Ground Combat System), który zastąpi w latach 2040. czołgi Leclerc i Leopard 2 (KNDS, Rheinmetall i Hensoldt z umowami na nowe rozwiązania dla Leoparda 2).
Grafika: KNDS
Jak czytamy w komunikacie prasowym, Bundeskartellamt zatwierdził utworzenie spółki joint venture pomiędzy KNDS Deutschland, KNDS France (obie tworzą KNDS), Rheinmetall Landsysteme i Thales SIX GTS France. Spółka joint venture, MGCS-Projekt Company GmbH, będzie miała siedzibę w Niemczech. Głównym celem wspólnego przedsięwzięcia jest przemysłowy rozwój modułowego czołgu MGCS we współpracy niemiecko-francuskiej. Jedynymi klientami spółki joint venture będą rządy Niemiec i Francji. Umowa w tej sprawie pomiędzy stronami została zawarta 25 stycznia br. w Paryżu z udziałem ministra ds. sił zbrojnych i weteranów Francji Sébastien Lecornu i federalnego ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa.
Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt powiedział:
Sytuacja geopolityczna ma bezpośredni wpływ na przemysł zbrojeniowy. Coraz częściej widzimy projekty współpracy między różnymi europejskimi spółkami, które mogą mieć również implikacje konkurencyjne. Ważnym aspektem naszej oceny takich projektów jest pytanie, czy spółki mogłyby samodzielnie zrealizować dany projekt. Zgodnie z naszymi analizami nie ma to miejsca w tym przypadku – raczej poprzednie obszary działalności Rheinmetall i KNDS w dużej mierze się uzupełniają. Ponadto spółki te konkurują z innymi silnymi firmami w zakresie rozwoju i produkcji opancerzonych pojazdów wojskowych.
Po wynegocjowaniu umowy z niemieckim Urzędem do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr), działającym w imieniu obu państw za pośrednictwem Niemiecko-Francuskiego Połączonego Zespołu Projektowego (CPT), spółka projektowa będzie odpowiedzialna jako główny wykonawca przemysłowy za wdrożenie kolejnej fazy programu MGCS.
W szczególności skonsoliduje koncepcję i główne filary technologiczne systemu. Spółka będzie w równych częściach własnością stron przemysłowych, po 25% każda, z krajowym podziałem pracy wynoszącym 50% dla Niemiec i 50% dla Francji oraz będzie miała siedzibę w Kolonii w Niemczech.
Przypomnijmy, że 26 kwietnia 2024, także w Paryżu, ministrowie Lecornu i Pistorius podpisali protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) w programie MGCS, ogłaszając szczegółowy podział prac przemysłowych, który osiągnięto 22 marca 2024 w Berlinie.
Ustalono, że program ma objąć cztery zasadnicze elementy: platformę czołgową, platformę rakietową, platformę wsparcia bojowego (pojazdy załogowe i bezzałogowe) i system operacyjny (oparty na sztucznej inteligencji, ale z człowiekiem w pętli decyzyjnej).
Ich rozwój został podzielony na 8 filarów technologicznych:
- Filar 1 – platforma czołgowa z podwoziem i zautomatyzowaną nawigacją (Lider: Niemcy);
- Filar 2 – armata, wieża i amunicja (Lider: Niemcy i Francja). W pierwszym etapie na szczeblu krajowym mają zostać opracowane różne systemy armat, po czym jeden ma zostać wybrany po testach porównawczych (wiadomo, że zostaną zaoferowane 130-mm Rh-130/L52 od Rheinmetall Landsysteme i 140-mm ASCALON (Autoloaded and SCALable Outperforming guN) od KNDS France);
- Filar 3 – uzbrojenie dodatkowe, np. kierowane pociski przeciwpancerne, broń wysokoenergetyczna (laserowa) (Lider: Francja);
- Filar 4 – systemy łączności, dowodzenia i zarządzania polem walki jako cyfrowy układ nerwowy (Lider: Niemcy i Francja);
- Filar 5 – środowisko symulacyjne (Lider: Niemcy i Francja);
- Filar 6 – technologia czujników (Lider: Francja);
- Filar 7 – ochrona i obrona przed bezzałogowcami/amunicją krążącą (Lider: Niemcy);
- Filar 8 – wsparcie, logistyka i infrastruktura (Lider: Niemcy i Francja).
Czujniki platform bojowych pozwolą na prowadzenie bezpośrednio rozpoznania przeciwnika na dystansie do 10 km oraz prowadzenia walki na dystansie do 8 km, a nowe systemy łączności pozwolą na komunikowanie się i wymianę danych z sojusznikami w czasie rzeczywistym. Przewiduje się zastosowanie aktywnego kamuflażu, ulepszonego ekranowania elektromagnetycznego, środków zaradczych i systemów neutralizacji zagrożeń. Platformy mają też szeroko współpracować z lotnictwem.
Docelowo, czołg nowej generacji wraz z platformami wsparcia zastąpią w niemieckich wojskach lądowych (Heer) rodzinę czołgów Leopard 2, a we francuskich wojskach lądowych (Armée de terre) – Leclerc XLR/rénové. Jednak niewykluczone, że międzyczasie wdrożone zostaną rozwiązania pośrednie: w Niemczech będą to na pewno czołgi Leopard 2A8, a we Franci trwała dyskusja o francusko-niemieckich EMBT (Euro Main Battle Tank). Zwłaszcza, że ramy czasowe wprowadzenia MGCS to 2040-2045.
Udział w programie wyrażały też Włochy, jednak ich przemysł nie został uwzględniony w podziale prac. Ostatecznie Rzym zdecydował o pozyskaniu czołgów nowej generacji samodzielnie (także po fiasku negocjacji zakupu Leopardów 2A8) i obecnie nowo powołana spółka joint venture Leonardo Rheinmetall Military Vehicles (LRMV) oferuje platformę KF51 Panther (wraz z bojowymi wozami piechoty KF41 Lynx).
https://twitter.com/Kartellamt/status/1908066265438048632