W poniedziałek, 23 czerwca 2025, urząd zamówień wojskowych FMV (Försvarets materielverk) przy Ministerstwie Obrony Królestwa Szwecji poinformował o podpisaniu umowy o wartości 9 mld SEK/925 mln USD (3,46 mld zł) z niemiecką spółką Diehl Defence na dostawy 7 zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu IRIS-T SLM (Infra-Red Imaging System-Tail Surface Launched Medium Range).
IRIS-T SLM / Zdjęcie: Diehl Defence
Jest to część planów pozyskania nowych zestawów przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu dla wszystkich brygadowych kompanii przeciwlotniczych w brygadach szwedzkich Wojsk Lądowych (Svenska Armén).
Jest to bardzo duże zadanie obejmujące zarówno systemy przeciwlotnicze średniego, jak i krótkiego zasięgu, w tym systemy rakietowe, różne systemy radarowe, systemy zarządzania i systemy pojazdów i nie tylko, powiedział Christer Mellgren, kierownik projektu w FMV, wyjaśniając, że zakup obejmuje 49 jednostek sprzętu.
Oczekuje się, że dostawy zestawów muszą trafić do odbiorcy w połowie 2028, tak aby do 2030 osiągnęły status wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability, IOC).
Ponieważ są to terminy bardzo krótkie, musimy skupić się głównie na systemach, które są już w produkcji i eksploatacji. Po prostu nie mamy czasu na opracowywanie nowych systemów ani na dokonywanie większych adaptacji. Mamy też stałe finansowanie, co oznacza, że musimy zrezygnować z pewnych rzeczy, aby wszystko zmieściło się w budżecie – dodał Christer Mellgren.
Pierwszym krokiem w pracach FMV było podpisanie kontraktu na siedem zestawów systemu IRIS-T SLM w ramach europejskiej inicjatywy kolektywnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej European Sky Shield (ESSI). Uzupełni on zestawy większego zasięgu do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104E Patriot (PDB-8) PAC-3 MSE, które otrzymały wojskowe oznaczenie Rb 103/Lvsystem 103 (ostatnio zamówiono do nich pociski PAC-2 GEM-T).
W 2019 przywrócono do służby zestawy przeciwlotnicze średniego zasięgu RBS 23 BAMSE (Bofors Advanced Missile System Evaluation), ale wydaje się, że IRIS-T SLM je zastąpią. Zdolności przeciwlotnicze wymagają uzupełnień po przekazaniu walczącej Ukrainie elementów systemów przeciwlotniczych Rb 97 (MIM-23 HAWK), IRIS-T SLS i RBS 70.
W ramach ESSI, na zakup IRIS-T SLM zdecydowały się dotąd Niemcy, Bułgaria, Dania, Szwajcaria, Łotwa, Estonia i Słowenia, a zakupem zainteresowane są Austria, Litwa i Rumunia. System trafia też do Ukrainy w ramach niemieckiej pomocy wojskowej. Spoza tej inicjatywy, wcześniej, zamówienie złożył Egipt z dostawami jeszcze w 2021.
Zestaw/bateria systemu IRIS-T SLM składa się z kontenerowego taktycznego centrum dowodzenia (TOC) z systemem kierowania ogniem Airbus Defence Fortion IBMS-FS, radaru TRML-4D oraz trzech wyrzutni pocisków przechwytujących IRIS-T/TCV (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) z zapalnikiem zbliżeniowym i uderzeniowym. Pozwala to na rażenie celów na dystansie do 40 km i na pułapie do 20 km. Jest to wydłużona wersja wspomnianego systemu IRIS-T SLS (Surface-Launched, Short-range).
På Gotland tillsammans med försvarsminister Pål Jonson. Vi har just besökt Försvarsmaktens regemente P 18 och träffat några av dem som bokstavligen försvarar vårt lands frihet.
Vi ökar nu våra försvarsanslag snabbare än något nordiskt land och idag kan vi berätta om en ny… pic.twitter.com/8JgHN7q4yF
— Ulf Kristersson (@SwedishPM) June 23, 2025