W środę, 9 kwietnia 2025, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Związku Australijskiego partii pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) w najnowszych wersjach C-8 i D-3 za maksymalnie 1,04 mld USD (4,03 mld zł).
Zdjęcie: Departament Obrony USA
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Canberze wnioskował o możliwość pozyskania partii 200 pocisków AIM-120C-8 oraz 200 pocisków AIM-120D-3.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): kontenery transportowe na pociski i sprzęt pomocniczy, części zamienne, materiały eksploatacyjne i akcesoria, wsparcie napraw i zwrotów, wsparcie i oprogramowanie systemów uzbrojenia, dostawy i wsparcie niejawnego oprogramowania, niejawne publikacje i dokumentacja techniczna, wsparcie transportowe, badania i ankiety, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego świadczone przez rząd USA i wykonawcę umowy (korporacja RTX) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programowego.
Pociski AIM-120 AMRAAM w najnowszych wersjach C-8 i D-3 zostały opracowane w ramach programu modernizacyjnego o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji wielu kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania. Najnowszy AMRAAM jest w stanie przeciwdziałać zagrożeniom równorzędnym, a jego nieoficjalny zasięg przekroczył 120 km.
Pociski będą mogły zostać zintegrowane z samolotami wielozadaniowymi australijskich królewskich wojsk lotniczych (Royal Australian Air Force, RAAF): 24 Boeing F/A-18F Super Hornet i 72 Lockheed Martin F-35A Lightning II oraz 12 walki radioelektronicznej i przełamywania obrony powietrznej Boeing EA-18G Growler.
W ubiegłych latach Australia zamawiała starsze wersje pocisków AMRAAM. 13 marca 2019 otrzymała zgodę na 108 egzemplarzy AIM-120C-7 za maksymalnie 240,5 mln USD. Wcześniej zakontraktowano 535 pocisków.
Jak dotąd na zakup AIM-120C-8 zdecydowały się Argentyna, Singapur, Belgia, Niemcy, Czechy, Węgry, Tajwan, Arabia Saudyjska, Włochy, Szwecja, Dania, Norwegia, Rumunia, Maroko i Japonia, natomiast Polska zamówiła 445 egz. pocisków za ok. 850 mln USD netto (3,36 mld zł netto/4,133 mld zł brutto) – przy czym zgoda dotyczyła 745 egz. Na zakup AIM-120D-3 zdecydowały się dotąd Dania, Królestwo Niderlandów i Japonia.
Pociski rodziny AMRAAM są też używane w zestawach przeciwlotniczych NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System), zarówno w wersji standardowej, jak i o wydłużonym zasięgu AMRAAM-ER, dzięki zastosowaniu silnika marszowego z RIM-162 ESSM, a obecnie 10-calowego silnika norweskiej spółki Nammo w najnowszej wersji. Zestawy są na wyposażeniu australijskich Wojsk Lądowych (Australian Army) pod nazwą SRGBAD (Short Range Ground Based Air Defence System).
Na ponad 12 tys. wyprodukowanych pocisków rodziny AMRAAM, wystrzelono ok. 5000, w większości w ramach testów oraz ćwiczeń. W działaniach bojowych odnotowano zestrzelenie ponad 13 statków powietrznych.