We wtorek, 14 października 2025, amerykańska spółka Boeing poinformowała, że otrzymała wieloletnie zamówienie od Lockheed Martin na produkcję ponad 3000 głowic naprowadzających do rakietowych pocisków przechwytujących rodziny PAC‑3 (Patriot Advanced Capability‑3) do zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot za około 2,7 mld USD (9,88 mld zł).
Umowa ramowa przewiduje dostawy po około 750 zestawów głowic naprowadzających rocznie do 2030. Boeing ściśle współpracuje z głównym wykonawcą programu PAC-3, spółką Lockheed Martin, oraz klientem, czyli amerykańskimi Wojskami Lądowymi (US Army), aby jeszcze bardziej zwiększyć tempo produkcji i osiągnąć nowe cele dla głowic naprowadzających PAC‑3. Skalowanie skuteczności głowic naprowadzających ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia systemowi Patriot możliwości dalszej obrony wojsk, ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej na całym świecie w miarę rozprzestrzeniania się zagrożeń powietrznych.
Nasz zespół nigdy nie był lepiej przygotowany, aby odpowiedzieć na apel kraju o lepszą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową – powiedział Jim Bryan, dyrektor wykonawczy Boeing Integrated Air & Missile Defense. Te wieloletnie zamówienia są wyrazem uznania dla poczynionych przez nas postępów i pozwolą nam sprostać rosnącemu globalnemu zapotrzebowaniu na głowicę naprowadzającą PAC‑3.
Zbudowane przez Boeinga głowice samonaprowadzające do pocisków PAC‑3 umożliwiają zestawom Patriot identyfikację, śledzenie i zwalczanie zaawansowanych zagrożeń, w tym hipersonicznych, wrogich samolotów oraz pocisków balistycznych i manewrujących. Zapotrzebowanie na głowice przechwytujące PAC‑3 wzrosło w odpowiedzi na niedawne konflikty i dynamicznie zmieniające się warunki zagrożenia w Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w regionie Indo-Pacyfiku.
W 2025 spółka ustanowiła nowe miesięczne i roczne rekordy średniej produkcji seryjnej i planuje dostarczyć rekordowe 650–700 głowic naprowadzających do końca roku. Lata wewnętrznych inwestycji, modernizacji linii produkcyjnych, zacieśnionej współpracy z dostawcami oraz zakończenie rozbudowy zakładu produkcyjnego o powierzchni ok. 3200 m² zwiększyły moce produkcyjne Boeinga.
Od 2000 Boeing dostarczył US Army ponad 6000 coraz bardziej udoskonalanych głowic naprowadzających do pocisków PAC-3, jako podwykonawca Lockheed Martin, z zakładów w Huntsville w Alabamie. Siedemnaście państw, w tym Stany Zjednoczone, używa pocisków przechwytujących PAC-3 w swoich zestawach MIM-104 Patriot. W grudniu 2020 podpisano umowę o wartości 974 mln USD na zwiększenie wolumenu produkcji, ale także opracowanie głowic nowej generacji.
Nowa umowa ramowa z Boeingiem jest pokłosiem m.in. rekordowego zamówienia jakie Lockheed Martin otrzymała od US Army 3 września br. – podpisano umowę ramową o maksymalnej wartości 9,8 mld USD (wówczas 35,52 mld zł) na dostawę 1970 pocisków PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement).
We’ve been awarded multiyear contracts to deliver more than 3,000 PAC-3 seekers through 2030.
Scaling seeker production is critical to keeping PAC-3 ready to defend troops, civilians and critical infrastructure worldwide.
More: https://t.co/Ko07usvRNP #AUSA2025 pic.twitter.com/lNhpiofoK3
— Boeing Defense (@BoeingDefense) October 14, 2025

