W środę, 14 maja 2025, w koszarach Bernardkazerne w Amersfoort w prowincji Utrecht, Dowództwo Materiałowe i IT (COMMIT, Commando Materieel en IT) Ministerstwa Obrony Królestwa Niderlandów podpisało umowę z niemiecko-francuską spółką joint venture KNDS oraz niemieckim Urzędem do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) na zakup 46 czołgów Leopard 2A8 z opcją na 6 dodatkowych, a także 4 pojazdów do szkolenia kierowców Leopard 2A8 DTV (Driver Training Vehicle).
Sekretarz stanu w niderlandzkim resorcie obrony Gijs Tuinman, który był jedną z osób sygnujących umowę, powiedział:
W obliczu obecnego zagrożenia konfliktem na dużą skalę czołg jest niezastąpionym narzędziem. A gdy staniesz obok niego, natychmiast zrozumiesz dlaczego. Leopard to jeden wielki kawałek siły bojowej. To najlepsze, co jest w dziedzinie czołgów. Wewnątrz załoga, zaawansowane systemy i czujniki tworzą jednostkę o niesamowitej sile uderzeniowej. Siłę, która w połączeniu z inteligentnym działaniem jest trudna do zatrzymania. Leopard pozostaje królem pola walki.
Oczekuje się, że pierwszy nowy Leopard 2A8 zostanie dostarczony w 2028. Ostatni pojawi się w 2031. Od tego momentu niderlandzkie siły zbrojne będą miały kompletny i wysoce innowacyjny batalion czołgów. Na przykład jednostka wojskowa musi mieć także element bezzałogowy. Batalion nadal dysponuje miejscem dla 500 żołnierzy. Bazą będzie niemieckie Lohheide.
Wiceminister mówiąc o Lohheide miał na myśli okręg wolny administracyjnie (gemeindefreier Bezirk) w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Celle. Znajdą się tam koszary Bergen-Hohne, w których, zgodnie z listem intencyjnym (Letter of Intent, LoI) z 11 kwietnia br., sformowany zostanie batalion pancerny królewskich niderlandzkich wojsk lądowych (Koninklijke Landmacht), wyposażony w czołgi Leopard 2A8.
Oprócz samych czołgów, umowa obejmuje również niezbędne części zamienne, specjalistyczne narzędzia i urządzenia, a także różnego rodzaju szkolenia fabryczne i dokumentacja techniczna. Decyzja w sprawie ewentualnej realizacji zamówienia opcjonalnego na 6 dodatkowych czołgów zostanie podjęta w 2027. Całkowity budżet programu wynosi od 1 do 2,5 mld EUR (4,24-10,6 mld zł).
Pojazdy Leopard 2A8 DTV trafią do Centrum Szkolenia Kierowców i Rehabilitacji (Opleidings- en Trainingscentrum Rijden en Bergen, OTCR) w koszarach im. generała dywizji de Ruyter van Stevenincka w Oirschot w prowincji Brabancja Północna.
Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów kupuje również środki przeciwpancerne. W zeszłym tygodniu podpisano umowę na zakup nieujawnionej liczby 84-mm ręcznych granatników przeciwpancernych Carl Gustaf M4 szwedzkiej spółki Saab Defence and Security jako następców granatników Panzerfaust-3 (PzF-3). Pierwsze dostawy rozpoczną się pod koniec br. i zostaną ukończone w 2028.
Leopard 2A8
Przypomnijmy, że 14 października 2024 Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów zatwierdziło zakup czołgów Leopard 2A8 w liczbie od 46 egzemplarzy (z opcją na 6 kolejnych rozszerzającą zamówienie do 52). Dostawy są przewidziane w latach 2027-2030 i w tym celu zostanie sformowany omawiany batalion pancerny, który będzie liczył ok. 500 żołnierzy.
5 września 2024 w ramach tzw. Defense Memorandum 2024 (Defensienota 2024), minister obrony Ruben Brekelmans ogłosił budżet zamówienia na zakup czołgów. Program zawiera też plan wprowadzenia bezzałogowych pojazdów naziemnych, które mają wspierać czołgi.
Przypomnijmy, że 17 maja 2023 niderlandzki dziennik De Telegraaf informował, że w obliczu wojny w Ukrainie, tamtejsi politycy z różnych opcji zgodnie domagają się odbudowy sił pancernych, aby nie polegać tylko na 18 Leopardach 2A6MA2, dzierżawionych w Niemczech.
W kwietniu 2011 niderlandzkie siły pancerne zlikwidowano, a potem tylko w ramach częściowej ich odbudowy, w 2015 przywrócono do służby 18 Leopardów 2A6NL, przekazując je do 4. kompanii 414. niemiecko-niderlandzkiego batalionu pancernego 43. Brygady Zmechanizowanej (niderlandzkiej). Potem zostały zmodernizowane i weszły do służby w 2018 pod oznaczeniem Leopard 2A6MA2.
Pierwotnie, Królestwo Niderlandów było pierwszym użytkownikiem eksportowym czołgów Leopard 2: w dniu 2 marca 1979 zakupiono w Niemczech aż 445 Leopardów 2A4 (z 2. i 3. niemieckiej partii produkcyjnej; dostawy zakończono w lipcu 1986), z których 330 zostało zmodernizowanych do standardu 2A5 począwszy od 1993, a 188 do standardu 2A6NL. Jednak po zakończeniu zimnej wojny wiele wozów odsprzedawano z powrotem do Niemiec. Po decyzji z 2011, gdy rozwiązano ostatnią dywizję pancerną, bezskutecznie próbowano odsprzedać czołgi do Indonezji, a następnie Peru. W 2014 sprzedano 100 Leopardów 2A6NL do Finlandii (dostawy zakończono 25 października 2019).
Jak dotąd na zakup Leopardów 2A8 zdecydowały się Niemcy (123 egzemplarze), Norwegia (54 egz.), Chorwacja (ok. 50 egz.), Litwa (44 egz.) i Szwecja (154 egz., w tym 66 jako modernizacja). Oczekuje się także dołączenia Republiki Czeskiej (56 egz.), choć według doniesień prasowych z 14 grudnia ub. r. jest zgrzyt pomiędzy resortem obrony a Sztabem Generalnym w związku z wysokimi kosztami modernizacji technicznej. Zainteresowanie wyraża również Hiszpania, zarówno chodzi o zakup nowych czołgów, jak i modernizację posiadanych Leopardów 2E, jak również Austria.
Vechten kun je niet zonder vuurkracht.
Vandaag getekend voor 46 Leopard 2A8-tanks: de beste die er zijn. Voor onze cavalerie, voor de infanterie, voor onze NAVO-partners.
Leveren, leveren, leveren. Dáár draait het om. pic.twitter.com/Y8vyV2pm6T
— Gijs Tuinman (@DefensieStas) May 14, 2025