W poniedziałek, 6 listopada, Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec poinformowało, że na Litwie zostanie sformowana 42. Brygada Pancerna (Panzerbrigade 42) niemieckich wojsk lądowych (Heer) i wytypowała dwa bataliony, które zostaną tam rozmieszczone począwszy od drugiego kwartału przyszłego roku. Plany sformowania garnizonu niemieckich sił zbrojnych (Bundeswehry) w sile ponad 4800 żołnierzy w tym kraju bałtyckim zostały ogłoszone 26 czerwca br. (Niemiecka brygada na stałe na Litwie).
Zdjęcie poglądowe: Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec
Na wniosek Inspektora Generalnego Bundeswehry gen. Carstena Breuera, federalny minister obrony Boris Pistorius podjął decyzję o rozmieszczeniu na terytorium Republiki Litewskiej 122. batalionu grenadierów pancernych (Panzergrenadierbataillon 122) z Oberviechtach w Bawarii i 203. batalionu pancernego (Panzerbataillon 203) z Augustdorf w Nadrenii Północnej-Westfalii. Będą one dysponować czołgami Leopard 2A6/A7V oraz bojowymi wozami piechoty SPz Puma.
Razem z tymczasowo rotacyjnym trzecim batalionem, przekształconym z obecnej niemieckiej wzmocnionej batalionowej grupy bojowej NATO na Litwie (stacjonującej od ponad 6 lat i liczącej pond 800 żołnierzy), będą tworzyć nową brygadę pancerną. Co ciekawe, trzeci batalion, przynajmniej według doniesień medialnych, ma być międzynarodowy, bo zasilanymi pododdziałami niderlandzkimi i norweskimi.
Jednocześnie 215. batalion artylerii pancernej (Panzerartilleriebataillons 215) i 131. batalion artylerii pancernej (Panzerartilleriebataillons 131) z Weiden w Górnym Palatynacie wzmocnią garnizon w Oberviechtach. Tymczasem w samym Weiden trwa rozbudowa 375. batalionu artylerii pancernej (Panzerartilleriebataillons 375) (Kolejny batalion pancerny Bundeswehry).
Wcześniej, 11 października, minister obrony Boris Pistorius informował stałą komisję obrony (Verteidigungsausschuss) Bundestagu o stanie planowania nowego związku taktycznego Bundeswehry, który będzie największą rozmieszczoną poza granicami RFN formacją zbrojną. Sztab brygady, zwanej Brygadą Litewską, ma zostać sformowany do końca czwartego kwartału 2024, a formowanie brygady zakończy się w 2028. Przy czym jeszcze nie wybrano jego dyslokacji – rozważane są okolice Wilna lub Kowna.
Nieoficjalnie, już w kwietniu br. badano potencjalne lokalizacje dla sił niemieckich w Poniewieżu w okręgu poniewieskim (jeden batalion) i w Rudnikach, w gminie Soleczniki, okręgu wileńskiego (dwa bataliony). Z punktu widzenia logistycznego i materiałowego, będzie to wielka inwestycja, pociągająca za sobą rozbudowę infrastruktury wojskowej i cywilnej.
W czerwcu br. minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas informował, że zgodnie z ustawą o tymczasowej solidarności w zakresie infrastruktury wojskowej i mobilności wojskowej na lata 2023–2025, planowane jest przeznaczenie na wsparcie niemieckiej obecności wojskowej w tym kraju kwoty rzędu około 240 mln EUR.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.