W niedzielę, 14 stycznia, na kanale BTVT.INFO na Telegramie pojawiła się pierwsza fotografia ukraińskiego czołgu M1A1SA Abrams (Situational Awareness), doposażonego w pancerz reaktywny M-19 ARAT-1 (Abrams Reactive Armor Tile-1).
Zdjęcie: BTVT.INFO via Telegram
Pojazd różni się od wcześniej prezentowanych egzemplarzy właśnie zastosowaniem pancerza reaktywnego, dlatego nie wiadomo ile tak naprawdę czołgów M1A1SA z 31 egzemplarzy dostarczonych przez amerykański rząd otrzymało takie ulepszenia (Pierwsza fotografia ukraińskiego Abramsa).
Pancerz reaktywny M-19 ARAT-1 został wprowadzony na czołgach amerykańskich wojsk lądowych (US Army) w 2006 w czołgach M1A1 i M1A2 (prace rozpoczęto dwa lata wcześniej na bazie doświadczeń z wojny w Iraku). Został opracowany przez spółkę EBAD (Ensign-Bickford Aerospace & Defense) na bazie pancerza M-5 BRAT (Bradley Reactive Armor Tile), stosowanego w bojowych wozach piechoty M2 Bradley jako element szerszego pakietu BUSK (Bradley Urban Survival Kit). M-19 ARAT-1 może być stosowany samodzielnie lub jako element pakietu TUSK-1 (Tank Urban Survival Kit-1) do działań w terenie zurbanizowanym i w konfliktach asymetrycznych.
Kasety zabezpieczają burty i układ jezdny Abramsa przede wszystkim przed amunicją kumulacyjną o przebijalności co najmniej 500-550 mm jednorodnego stalowego pancerza (RHA) i w ograniczonym zakresie wobec amunicji kinetycznej używanej przez armaty automatyczne. Na każdej burcie montuje się po 32 kasety. Mogą też być montowane na burtach wieży oraz na przednim pancerzu wieży i kadłuba, ale US Army tego nie stosuje.
W ramach pakietu TUSK-1 był stosowany m.in. podczas konfliktów na Bliskim Wschodzie. Warto dodać, że alternatywnie Abramsy mogą być doposażane w nowszy pancerz reaktywny M-32 ARAT-2 (komplementowany w pakiecie TUSK-2), który jest rozwiązaniem ulepszonym w porównaniu do M-19. Stosuje się go poprzez instalację dodatkowych kaset na pancerzu M-19.
Przypomnijmy, że o rozpoczęciu dostaw 31 obiecanych amerykańskich czołgów dla jednego ukraińskiego batalionu pancernego, informowali 25 września 2023 prezydent Wołodymyr Zełenski i minister obrony Rustem Umierow. Dostawy te, rozpoczęte 23 września 2023 (pierwsza partia miała liczyć więcej niż 10 czołgów), miały zakończyć się, zgodnie z doniesieniami mediów amerykańskich, do 19 października 2023 (Czołgi M1A1 Abrams trafiły do Ukrainy).
Jak na razie brak dowodów na użycie operacyjne ukraińskich Abramsów przeciwko Rosjanom. Dotychczasowe materiały fotograficzne i nagrania wideo prezentowały wozy na zapleczu, głównie podczas szkoleń.
Ukrainian Abrams M1A1SA MBT with ARAT-1 ERA. pic.twitter.com/XStMhoiSpK
— 𝔗𝔥𝔢 𝔇𝔢𝔞𝔡 𝔇𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱 🇬🇪🇺🇦🇺🇲🇬🇷 (@TheDeadDistrict) January 14, 2024
🎥🇺🇦🇺🇸 Training of Ukrainian tank troops on US-supplied M1A1 Abrams tanks abroad, summer 2023. #UkrainianArmy pic.twitter.com/dv1Cwe0u9F
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) January 14, 2024
⚡️The 🇺🇸American tank "Abrams" is in service with the Armed Forces of 🇺🇦Ukraine pic.twitter.com/aC8Mvj9q3I
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) January 8, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.