W poniedziałek, 18 grudnia, ministrowie Obrony Niemiec i Litwy, Boris Pistorius i Arvydas Anušauskas podpisali w Wilnie porozumienie w sprawie stałego rozmieszczenia 42. Brygady Pancernej (Panzerbrigade 42) niemieckich wojsk lądowych (Heer) na terytorium Litwy.
Plany sformowania garnizonu niemieckich sił zbrojnych (Bundeswehry) w tym kraju bałtyckim zostały ogłoszone 26 czerwca br. Z kolei 6 listopada niemiecki resort obrony upublicznił informacje, jakie bataliony zostały wytypowane do rozmieszczenia (Ujawniono skład niemieckiej Brygady Litewskiej, Niemiecka brygada na stałe na Litwie).
Na wczorajszej konferencji prasowej ministrowie jednogłośnie stwierdzili, że jest to historyczny moment dla obu państw i całego Sojuszu NATO.
Zaangażowanie Niemiec w stałą obecność w celu rozmieszczenia brygady na Litwie jest historyczną decyzją zarówno dla Litwy, jak i Niemiec. Otwieramy stronę dla jeszcze głębszego partnerstwa strategicznego. Niemiecka brygada znacznie zwiększy nasz potencjał obronny, wzmocni odstraszanie i zbiorową obronę NATO. Podpisany dziś plan działania szczegółowo określa, w jaki sposób będziemy go wdrażać z Niemcami – powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas.
Ten dzień jest historyczny dla przyjaźni naszych narodów. Niemcy doskonale zdają sobie sprawę z nowych realiów polityki bezpieczeństwa – rozmieszczając brygadę zdolności bojowych na Litwie, przejmujemy inicjatywę w Sojuszu. Zapewnimy wiarygodny środek odstraszający i będziemy gotowi do obrony NATO. Tym historycznym krokiem wysyłamy wyraźny sygnał do tych, którzy zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie – powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Ministrowie ogłosili, że pierwsza faza rozmieszczania niemieckiej brygady na Litwę już się rozpoczęła, a w przyszłym roku w Wilnie zostanie sformowany dowodzenia element brygady. W latach 2025–2026 nastąpi główny transfer jednostek brygady, a w 2027 niemiecka brygada na Litwie musi osiągnąć pełną zdolność operacyjną (Full Operational Capability, FOC). Litwa jest zaangażowana w rozwój wszelkiej niezbędnej i uzgodnionej infrastruktury wojskowej i cywilnej.
Jako kraj goszczący będziemy musieli zapewnić najlepsze możliwe warunki dla niemieckich żołnierzy i ich rodzin. Będziemy mieli dużo pracy domowej, ale nie mam wątpliwości, że uda nam się ją szybko i skutecznie wdrożyć. Realizując plan, będziemy nadal ściśle współpracować z niemieckim ministerstwem obrony – niemiecka brygada na Litwie stanie się przykładem obrony frontu NATO – dodał minister Anušauskas.
Zdjęcie i grafika: Ministerstwo Obrony Litwy
Podpisany plan działania został przygotowany przez wspólną grupę roboczą z niemieckiego i litewskiego resortu obrony. Na Litwie zostanie rozmieszczony 122. batalion grenadierów pancernych (Panzergrenadierbataillon 122) z Oberviechtach w Bawarii i 203. batalion pancerny (Panzerbataillon 203) z Augustdorf w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Razem z tymczasowo rotacyjnym trzecim batalionem, przekształconym z obecnej niemieckiej wzmocnionej batalionowej grupy bojowej NATO na Litwie (stacjonującej od ponad 6 lat i liczącej pond 800 żołnierzy), będą tworzyć nową brygadę pancerną. Co ciekawe, trzeci batalion, przynajmniej według doniesień medialnych, ma być międzynarodowy, bo zasilanymi pododdziałami niderlandzkimi i norweskimi. Brygada ma liczyć około 4800 żołnierzy, a z pracownikami cywilnymi będzie to ponad 5000 osób. Strona litewska zapewni lokum dla rodzin żołnierzy w Wilnie i Kownie.
Większość elementów brygady zostanie rozmieszczone w rejonie Rudników w gminie Soleczniki, okręgu wileńskiego (dwa bataliony), a reszta w Rukli gdzie rozmieszczona jest teraz wzmocniona batalionowa grupa bojowa NATO
Przygotowania do rozmieszczenia niemieckiej Brygady Litewskiej na najwyższym szczeblu będą koordynowane przez powołaną przez rząd komisję pod przewodnictwem premiera, w skład której wchodzą ministrowie obrony, finansów, transportu, edukacji, nauki i sportu, sprawiedliwości, spraw zagranicznych i pierwszy wicepremier. Komisja zajmie się kluczowymi kwestiami w zakresie infrastruktury cywilnej i usługach wymaganych przez stronę niemiecką. Proces koordynowania rozmieszczenia samej brygady będzie nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Litwy.
W czerwcu br. Arvydas Anušauskas informował, że zgodnie z ustawą o tymczasowej solidarności w zakresie infrastruktury wojskowej i mobilności wojskowej na lata 2023–2025, planowane jest przeznaczenie na wsparcie niemieckiej obecności wojskowej w tym kraju kwoty rzędu około 240 mln EUR.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.