W czwartek, 13 marca 2025, Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji ogłosiło, że zleciło urzędowi zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk) zakup 18 haubic samobieżnych Archer kal. 155 mm od BAE Systems Bofors i 5 radarów pola walki ARTHUR (Artillery Hunting Radar) od Saab Defence and Security, które zostaną przekazane walczącej Ukrainie.
Ukraińska haubica Archer na podwoziu Volvo A30D 6×6 / Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Szwecja wesprze również ukraińską bazę przemysłową poprzez duńską inicjatywę. Rząd w Sztokholmie zamierza ogłosić udział w koalicji artyleryjskiej w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group, UDCG). Całkowita wartość pakietu artyleryjskiego wynosi około 3 mld SEK (1,14 mld zł) i jest częścią 18. pakietu wsparcia wojskowego Szwecji dla Ukrainy z 30 stycznia br. o wartości 13,5 mld SEK (wówczas 4,95 mld zł), który 24 lutego rozszerzono o systemy obrony powietrznej RBS 70 NG i Tridon Mk2 za 1,2 mld SEK (wówczas 445,889 mln zł).
Ukraina pilnie potrzebuje artylerii i amunicji artyleryjskiej. Jest to priorytet dla Ukrainy od początku pełnoskalowej inwazji Rosji. Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow podkreślił ten punkt, gdy spotkałem się z nim w weekend, powiedział minister obrony Szwecji Pål Jonson.
Szwecja zadeklarowała, że wspólnie z UE i jej partnerami transatlantyckimi będzie nadal wzmacniać Ukrainę poprzez dostawy sprzętu wojskowego. Dostawy radarów ARTHUR mają rozpocząć się w 2025, natomiast haubic Archer rozpoczną się w 2026.
W tle haubica Archer na nowym podwoziu RMMV HX2 8×8 z trzyosobową, opancerzoną kabiną / Zdjęcie: Pål Jonson via X
Jak dotąd, Szwecja przekazała Ukrainie 8 haubic Archer na podwoziu Volvo A30D 6×6 (wobec 12 pierwotnie zadeklarowanych), które trafiły do 45. Samodzielnej Brygady Artylerii wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jedna została uszkodzona przez Rosjan 8 marca 2024, zgodnie z udokumentowaną informacją niderlandzkiej grupy analitycznej Oryx, prowadzącej listę strat rosyjskich i ukraińskich na podstawie dowodów zdjęciowych i wideo. Jeśli chodzi o radary ARTHUR, to trzy egzemplarze w sierpniu 2023 dostarczyła Norwegia, jak również Wielka Brytania i Szwecja (jeden eks-brytyjski radar został zniszczony 21 lutego 2023).
Warto dodać, że zadeklarowane przez Szwedów wsparcie finansowe dla ukraińskiego przemysłu obronnego poprzez duńską inicjatywę, może zostać wykorzystane na zakupy amunicji kal. 155 mm lub systemy artyleryjskie 2S22 Bohdana (których w ub. r. wyprodukowano 154 egzemplarze, zgodnie z informacją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego).
Jak podkreśla resort obrony w Sztokholmie, dzięki zwiększonym wolumenom produkcji w krajowym sektorze obronnym, ten pakiet artyleryjski przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i zdolności produkcyjnych uzbrojenia w Szwecji, na Ukrainie i w Europie. Koalicja artyleryjska w ramach UDCG ma na celu koordynację wsparcia dla rozwoju i wzmocnienia potencjału artyleryjskiego Ukrainy oraz zwiększenie interoperacyjności z NATO.
ARTHUR / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji
Archer może otworzyć ogień w ciągu 30 sek. od otrzymania rozkazu. Następnie może opuścić swoją pozycję strzelecką w ciągu następnych 30 sek., minimalizując zdolność wroga do skutecznej odpowiedzi ogniem. Jego magazyn mieści 21 pocisków, które można wystrzelić w czasie krótszym niż trzy minuty. Działo Fälthaubits 77 B (FH 77B) o długości 52 kalibrów może strzelać amunicją przeciwpancerną BONUS na odległość do 35 km, amunicją konwencjonalną na odległość do 40 km, a obecnie stosowaną amunicją precyzyjną, taką jak Excalibur, na odległość ponad 50 km. Etatowa załoga składa się z trzech żołnierzy, ale dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji prowadzenia ognia, może ona zostać zredukowana do jednego żołnierza. Działa są na uzbrojeniu także Szwecji i Wielkiej Brytanii.
ARTHUR to pasywny radar pola walki, pracujący w pasmach C i G/H, służący do wykrywania wrogich pocisków moździerzowych, artyleryjskich i rakietowych (C-RAM) w odległości do 60 km. Jest w stanie wykrywać do 100 celów/minutę. Użytkowany także w siłach zbrojnych Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Korei Południowej, Norwegii, Szwecji, Włoch i Wielkiej Brytanii (jako MAMBA; będzie zastępowany przez TAIPAN). W kwietniu 2015 Saab otrzymał kontrakt na modernizację MLU (mid-life update) norweskich radarów tego typu z dostawami w 2017.
https://twitter.com/PlJonson/status/1900197629021040974