4 maja br. w Internecie pojawiły się fotografie z linii produkcyjnej ukraińskich 155-mm haubic kołowych 2S22 Bohdana (aka. Bogdana), która według doniesień miała zostać ulokowana poza Ukrainą, w zaprzyjaźnionym państwie. Jest to informacja istotna, gdyż jest to pierwszy system artylerii lufowej kalibru natowskiego standardu, zaprojektowany w Ukrainie.
Prototyp 2S22 Bohdana – zdjęcie z 10 sierpnia 2018 / Zdjęcie: Ołeksander Turczynow
Fotografie pojawiły się na ukraińskim portalu branżowym Militarnyj. 26 stycznia br. minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow informował w mediach społecznościowych, że resort uruchomił środki na rozpoczęcie produkcji seryjnej nowych haubic jeszcze wiosną 2022, natomiast 5 lutego br. w wywiadzie telewizyjnym dla dziennika Ukraińska Prawda powiedział, że dostawy do Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczną się w najbliższych miesiącach.
Jeśli chodzi o możliwe lokalizacje produkcji to warto przypomnieć, że 23 listopada 2022 w mediach ukraińskich pojawiła się informacja, iż słowacka spółka ZVS Holding zaproponowała ukraińskim Kramatorskim Zakładom Budowy Ciężkich Maszyn (ukr. Kramatorskij Zawod Wahkogo Werstatobuduwannia) pomoc w pracach nad dokończeniem prac związanych z 2S22 Bohdana. Nie można zatem wykluczyć, że to tam mogła zostać ulokowana linia produkcyjna. Co ciekawe, w skład ZVS Holding wchodzi spółka Konštrukta-Defence, produkująca dla Ukrainy 155-mm haubice Zuzana 2.
Serial production of 2S22 Bohdana 155mm howitzers has begun for Ukraine. Most likely, this is done in one of the allied countries. pic.twitter.com/Ck0OBu6I1H
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) May 4, 2023
Wstępne wymogi operacyjne pod haubicę NATO-wskiego kalibru postawiono przed ukraińskim przemysłem na początku 2009. W maju 2017 ujawniono informacje o rozpoczęciu prac nad samobieżną haubicą i nowym typem odpowiedniej amunicji artyleryjskiej o wydłużonym zasięgu. Jednak jak potem się okazało, faktycznie rozpoczęły się one jeszcze w 2015. Prace nad prototypem 2S22 Bohdana zakończono w rok po jej ujawnieniu i premiera odbyła się 10 sierpnia 2018 (choć pierwsza wzmianka o nazwie pojawiła się 14 lipca), natomiast oficjalna prezentacja 24 sierpnia tego samego roku na defiladzie wojskowej w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
28-tonowa 2S22 Bohdana został posadowiona na podwoziu KrAZ 6×6 z powiększoną kabiną (wersja KrAZ-6322), opracowanym przez przedsiębiorstwo AutoKrAZ w Krzemieńczuku. Haubica została zaprojektowana, aby razić stanowiska dowodzenia, jednostki pancerne i zmechanizowane, baterie artylerii, stanowiska łączności i fortyfikacje.
System kontroli ognia składa się z komputera balistycznego i komputera działonowego. Wyświetlacze zostały umieszczone w opancerzonej kabinie (chroniącej załogę przed ostrzałem z broni małokalibrowej), a także w tylnej części pojazdu. Bohdana ma mieć maksymalny zasięg jazdy do 780 km. Zasięg skutecznego ognia ocenia się na 40 km, ale istnieje możliwość wydłużenia do 50-60 km dzięki amunicji wspomaganej silnikiem rakietowym. Maksymalna szybkostrzelność wynosi 6 strz./min. Załoga składa się z 5 żołnierzy, a jednostka ognia wynosi 20 naboi.
Od końca grudnia 2019 do końca stycznia 2022 trwały wstępne testy ogniowe prototypu. Po wybuchu pełnoskalowej wojny z Rosją niemal miesiąc później, 24 lutego, nakazano zniszczyć pojazd, aby nie wpadł w ręce agresora, ale kierownictwo zdecydowało się go rozebrać i w częściach ewakuować z Kramatorska. Potem okazało się, że działo trafiło do Żytomierza i tam zostało z powrotem zmontowane i przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy, które potrzebowało sprzętu wojskowego w każdej ilości.
6 maja 2022 nastąpił debiut bojowy działa, a 30 czerwca szef sztabu generalnego gen. Wałerij Załużny przyznał, że 2S22 Bohdana odegrała ważną rolę w wyzwoleniu Wyspy Węży. 26 grudnia ub. r. 1. Samodzielna Brygada Artylerii im. Iwana Bohuna opublikowała fotografię działa, tym samym przyznając się, że jest jego użytkownikiem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.