W poniedziałek, 10 marca 2025, służba prasowa Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR) zaprezentowała w mediach społecznościowych fotografie pierwszej z 62 zamówionych 155-mm haubic samobieżnych KNDS CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie) na podwoziu Tatra T815-7T3RC1 8×8, która przechodzi testy we Francji.
Zdjęcia: Armáda České republiky via Facebook
CAESAR jest znów o krok bliżej! Musimy testować każdą nową technologię. We Francji po raz pierwszy testujemy nowe samobieżne haubice CAESAR w czeskiej konfiguracji. Następnie możemy rozpocząć pierwsze szkolenia i przygotowanie personelu. Następnym razem przetestujemy CAESAR-y u nas, w Czechach, w tym ze strzelaniami na żywo. Program haubicy kalibru NATO jest znaczącym krokiem w modernizacji naszych wojsk lądowych – poinformowano w krótkim wpisie na Facebooku.
Przypomnijmy, że zaoferowany przez francuską spółkę Nexter Systems (obecnie KNDS France) system CAESAR został wskazany jako następca dla 48 kołowych haubic ShKH vz. 77 Dana kal. 152 mm, 4 czerwca 2020. 13 września 2021 Rada Ministrów poparła wniosek Ministerstwa Obrony dotyczący zakupu 52 haubic za 335 mln EUR (1,52 mld zł) wraz z dwoma symulatorami, pierwszą partią amunicji i pakietem szkoleniowym. W grudniu 2022 zamówienie zwiększono o 10 egzemplarzy za 1,77 mld CZK (297,5 mln zł), w ramach opcji na maksymalnie 12 dział.
Pierwsze 4 egzemplarze są produkowane we Francji, pozostałych 58 dostarczy holding Czechoslovak Group (CSG). Należąca do niej spółka Tatra Defence Vehicle dostarcza podwozia i opancerzone kabiny. Z kolei STV GROUP została wybrana jako dostawca amunicji kal. 155 mm. Pierwotnie dostawy zaplanowano na lata 2024-2026 przy 40% udziale czeskiego przemysłu.
CAESAR trafią na uzbrojenie 131. i 132. baterii 13. pułku artylerii Jaselský, stacjonującym w Jincu, w powiecie Przybram, w kraju środkowoczeskim, który po 2025 ma stać się częścią nowej ciężkiej brygady, której sformowanie jest zobowiązaniem Pragi wobec NATO. W ramach modernizacji technicznej, w ostatnich latach Praga pozyskała czołgi 42 Leopard 2A4 (w tym 28 nieodpłatnie), planuje zakup 61 czołgów Leopard 2A8CZ i 246 bojowych wozów piechoty CV90 MkIV. W planach jest też następca kołowych bwp Pandur II CZ M1 8×8.
Wybór CAESAR nastąpił po anulowaniu programu modernizacji 33 egzemplarzy dział ShKH vz. 77 Dana do standardu do standardu Dana M1M, wraz z zakupem 17 kolejnych, który kosztować 1,23 mld CZK. Powodem rezygnacji z modernizacji były zbyt niskie osiągi skutecznego ostrzału i kaliber niekompatybilny z amunicją standardową NATO.
CAESAR zapewnia rażenie celów ogniem pośrednim na dystansie ponad 40 km, dzięki haubicy o długości 52 kalibrów. KNDS Francja pracuje nad drugą generacją dział na nowym podwoziu z silnikiem o mocy 460 KM. W ostatnich miesiącach na zakup zdecydowały się Estonia, Chorwacja, Ukraina (w ramach pomocy wojskowej), Belgia, Litwa i Armenia. Użytkownikiem była też Dania, ale zrzekła się dział na rzecz Ukrainy. Wcześniej zamówiły je Maroko, Indonezja, Tajlandia i Arabia Saudyjska. Ostatnio plan zakupu ogłosiła Bułgaria.