W czwartek, 13 czerwca 2024, Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) zaprezentowało nowy wzór munduru polowego żołnierzy tego komponentu Sił Zbrojnych RP, który został powołany 8 lutego 2022.
Już wkrótce cyberżołnierze otrzymają mundury nowego wzoru. Dotychczas ubiorem polowym żołnierzy WOC były mundury wykorzystywane w poszczególnych rodzajach wojsk. W nowych mundurach cyberżołnierze będą rozpoznawalni bez względu na to, w jakim rodzaju Sił Zbrojnych służą, stanowiąc jednolitą cyberrodzinę – czytamy w komunikacie prasowym DKWOC.
20 stycznia br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych. Na mocy tego rozporządzenia żołnierze DKWOC będą służyć w mundurach nowego wzoru.
Nowy mundur będzie miał kolor piaskowy w kamuflażu ochronnym. Uzupełnienie munduru stanowić będzie ciemnoniebieski beret wraz z ciemnoniebieską chustą wiązaną pod szyją.
Mundur został zaprojektowany i wykonany zgodnie z najnowszymi wymogami współczesnej armii. Wprowadzenie nowoczesnych mundurów to przejaw ciągłego dynamicznego rozwoju cyberwojska – przekonuje DKWOC.
W pierwszym etapie nowe mundury otrzymają żołnierze DKWOC. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane zostały dziś na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w trakcie uroczystości nadania sztandaru. Następnie mundury będą sukcesywnie wprowadzane w Jednostkach Działań w Cyberprzestrzeni.
Wprowadzenie nowego wzoru munduru w WOC jeszcze bardziej zjednoczy naszą cyberrodzinę w walce o cyberbezpieczeństwo kraju – dodaje DKWOC.
https://twitter.com/CyberWojska/status/1801526768358027754
Matką Chrzestną sztandaru została pani Joanna Kaczmarczyk, potomkini podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, współtwórcy zespołu wybitnych matematyków i kryptologów, którzy złamali kod Enigmy. Ojcem Chrzestnym sztandaru zostanie Janusz Różycki, syn Jerzego Różyckiego, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod maszyny szyfrującej Enigma.
https://twitter.com/CyberWojska/status/1801535746064408982
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to nowy, specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych, odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej domenie operacyjnej, jaką jest cyberprzestrzeń. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni mają zdolności do realizowania pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni – od obronnych, przez rozpoznawcze, po ofensywne.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają w resorcie obrony narodowej za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów teleinformatycznych.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni w swojej strukturze posiadają 13 podporządkowanych jednostek wojskowych, w tym trzy specjalistyczne jednostki działań w cyberprzestrzeni: „A” w Białobrzegach, „B” w Gdyni i „C” we Wrocławiu. Ich głównym celem jest prowadzenie działań w cyberprzestrzeni w trzech wymiarach: defensywnym, rozpoznawczym i ofensywnym.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni mają w swojej strukturze także: Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami (WBZC), Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia (CWSD), Jednostkę Wsparcia Działań (JWD), Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni (CZC) i sześć Regionalnych Centrów Informatyki (RCI) – w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie i Krakowie. Obecnie w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni służy i pracuje ponad 6,5 tysiąca żołnierzy i pracowników.
Kluczowymi zadaniami Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu, prowadzenie badań, projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych czy wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni prowadzą też działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. Eksperci Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają za dostarczanie usług teleinformatycznych całym Siłom Zbrojnym. W czasie rzeczywistym odpowiadają za organizowanie, utrzymywanie i monitorowanie sieci i systemów, zarówno jawnych oraz niejawnych. Kluczowe systemy kadrowe, finansowe czy logistyczne zostały utworzone i są administrowane przez specjalistów ze struktur Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Zadaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest też zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zespołu CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). CSIRT MON monitoruje sieci resortu obrony narodowej w trybie 24/7 oraz realizuje zadania w zakresie ochrony i obrony polskiej cyberprzestrzeni.
Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest gen. dyw. Karol Molenda.
Na podstawie informacji prasowych